Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kara para aklamakta yeni metodlar
Sezon: 4 Bölüm: 16

İşte Person of Interest bu. Makine ve Samaritan arasındaki savaş olmadan da güzel bölümlerin çıkabileceğine örnek bir bölüm. Toplumsal mesajları barındıran, önceki bölümlerde yer alan şeyleri çok güzel sonuçlara bağlayan, detaylardan beslenen Person of Interest işte bu. İçerik olarak çok zengin bir bölümdü. Zengin demişken... Bizim Bear, Finch’in 1250 euro’luk ayakkabıyı kemik niyetine götürdü. Bu kadar mücadele arasında, Shaw’da olmayınca hayvancağıza mama vermeyi unutuyorlar sanırım.

Makine bu kez farklı bir numara gönderdi. Değişik bir yoldan. Genelde sosyal güvenlik numarasını gönderdi kişilerin. Bu kez bir üniversite öğrencisinin okul numarası geldi. Amerikan üniversitelerine de taş geldi bu arada. Okulun sadece sosyal olanaklar ile partilerden ibaret olduğu söylendi Finch tarafından. Ve yurtlardaki uyuşturucunun yaygınlığından söz edildi. Bir çok kampüs yaşamı barındıran üniversitede olan bir şey bu. Sadece Amerika’da da değil üstelik.

Bölümde Dominic de yer aldı. İlk başta onu sevmiyordum hiç. Çok ergen bir mafya gibi duruyordu ama adamın kendine has bir tarzı var. Ve itiraf etmeliyim ki sevmeye başladım o tarzı. Adam iyi oynuyor. Estonya mafyası ile uyuşturucu konusunda bazı anlaşmazlıklar oldu. Ve tabii ki numaramızla alakalı olan kısımlar nedeniyle bu anlaşmazlığı öğrendik. John da Dominic’e karşı kendine yakışır bir şekilde görüşme talebinde bulundu. Görüşmede her iki taraf da artık bir çok dizide gördüğümüz şekilde hamlelerini birbirlerine gösterdi. Ve sonunda Fusco ile ekibi, Estonya mafyasını aldı içeriye. Dominic ise tedbirli oluşuyla bu baskına hazır gelmişti. Silahlar kayıtlıydı, sözde bir güvenlik şirketine bağlı olarak göstermişler kendilerini. İllegal bir durum yok yani. Dominic’in yakalanmamasını, çok yakın bir zamanda Elias’ın gelişine de bağlayabiliriz.

Bölümdeki ince detaylardan biri de, Root’un dediğine göre Makine kendisine yeni bir görev vermiş. Bir uygulama geliştirmek. Büyük ihtimalle Samaritan’a karşı kullanılacak. Ve Root, Finch’e ekibe yeni birilerinin gerektiğinden bahsetti. Uygulamasını geliştirdi, bir yerle görüşmeye gitti. Bu ünlü şirketin patronu kim çıktı dersiniz? İkinci sezon 11.Bölümde meşhur Pi sayısı sahnesinin olduğu bölümü hatırlar izleyenler. Finch o bölümde sınıftaki bir çocuğa Pi sayısının yanılmıyorsam ilk 3000 basamağını vermişti ve oradan kendisine ulaşabileceğini söylemişti. Çocuk çok ünlü bir şirketin patronu olmuş! Çok iyi bir yazılımcı olmuş. Belliydi zaten. Girişimcilik mesajı da hoştu o yüzden. Bu başarının şifresini de özetledi: “Sadece kendin bir şeyleri öğrenmeye çalışırsan iyi bir yazılımcı olabilirsin...” Kendi kendine öğrenmiş çocuk her şeyi. Tıpki Finch ve Root gibi. Her başarılı insan gibi yani bir açıdan. Bu çocuk, pardon patron... Yeni bölümlerde bizim ekibin yanında yer alacak belli ki.

Ve gelelim bölümün en ilginç konularından birine. Eminim ki dünyada bir çok kişi bu işi yapıyordur ama Person of Interest’in bunu arka planda göstermesi güzel oldu. Dominic, kara para aklama işinde. Hikayesi de şöyle durumun... Gençleri online oyunlara bağlıyorlar, ki hangimiz oynamadık zamanında..? Ardından o oyunlarda daha başarılı olmak için, gerçek paralarla sanal eşyalar ve paralar satın alınıyor. Dizide genel planda bir iki saniye online oyunlar oynayan gençleri de gördük. Dominic’in parayı böyle akladığını da öğrendik. Milyon dolarlar aklayacakmış bu şekilde. Bu bölüm hem bu mesaj olsun hem de kampüs içlerinde, yurtlarda uyuşturucunun yaygınlığından bahsetmek olsun, güzel toplumsal mesajlar ve akıllıca suç yöntemleri (!) verildi izleyiciye. Sonraki bölümde de içerik olarak bizi tatmin eden bir bölüm görürüz umarım ki..

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR