Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kapıdaki Düşman Kuvira!
Sezon: 1 Bölüm: 5

 

The Legend of Korra dördüncü sezonun beşinci bölümü olan A New Threat yayınlandı. Yavaştan aksiyona giriş yapmamız ve safların iyice belirginleştiğini göstermesi açısından iyi bir bölümdü. Bölüm Kuvira’nın Toprak Krallığı’nı bir araya getirmesini sağlayacak son şehir olan Zaofu’yu kuşatmasını konu edindi.


Kuvira, Zaofu’yu kuşattı, bakalım alabilecek mi?

Bir yandan Zaofu’nun yöneticisi olan Su ve bir yanda Kuvira karşı karşıya geldi. Tabii bu şimdilik sözlü olarak gerçekleşti. Bu sırada Toph’un yanından ayrılan Korra’da ilk iş olarak Zaofu’ya gitmeyi tercih etti. Kuvira, Su’nun oğlunu da kendi saflarına çoktan çekmeyi başarmıştı. Bunu daha önce görmüştük zaten. Bolin de yanlarındaydı. Kuvira, savaş olmadan Zaofu’yu ele geçirmenin planlarını yapmaktadır fakat Su’nun buna izin vermeyeceği çok açık. Haliyle bir kavganın ortaya çıkması da kaçınılmaz.


Bolin’den de ne güzel arabulucu olur değil mi?

Bolin ise haberi olmadan bu oyundaki bir piyona dönüşür. O her şeyden habersiz, gittikleri her şehre yardım götürdüklerini sana dursun, Su’nun kızı Opal durumunun aslında böyle olmadığını ona söylediğinde işin rengi değişti. Bolin’in aklına yerleşen kuşkuların biraz sonra gerçek olabileceği fikri onu Kuvira’nın yanından ayrılmaya sevk eder.


Kuvira ve onun ikna yöntemleri.

Kuvira ve Su arasındaki konuşma tatsız bir şekilde sona erer. Kuvira, Zaofu’nun teslim olması için 24 saat süre verir. Koca bir orduyu şehrin kapısına yığmıştır. Su elbette mücadele edecek bunlarla fakat biraz sonra Korra’nın gelmesiyle bu mücadele daha da alengirli bir hal alacak gibi. Korra eskisi gibi savaşma yöntemlerini denemekten çok, konuşma taraftarı bir tutum sergileyecek.

Varrick sonunda doğru yolu buldu. Ama işi zor!

Biraz sonra Bolin, Varrick’in yanına giderek onu da kaçmaya teşvik eder. Zira daha öncesinde Kuvira ile Varrick arasında sert bir olay yaşanmıştır. Kuvira neredeyse Varrick’i hareket halindeki trenden aşağıya atacak noktaya gelmiştir. Bunun sebebi de beraber yürüttükleri projeyi Varrick’in çok tehlikeli olduğunu düşünerek bırakması isteğidir. Zhu Li, Varrick ve Bolin kaçarak kamptan uzaklaşırlar fakat bunu fark eden Kuvira’nın adamları peşine düşerler. Her ne kadar Zhu Li ve Bolin iyi dövüşüp onları alt etmeyi başarsalar da, Varrick’in güçsüzlüğü onları teslim olmaya mecbur bırakır.

Korra çok safsın ama kuzum.

Nihayet Bolin’in aklı başına geldi de biraz huzur buldum bu bölümde. Korra’nın ise hızlı bir şekilde savaşa atlamaması da artı bir şeydi. Avatar olarak görevi dünyaya denge getirmek olan Korra bunun için öncelikle konuşma yolunu tercih etti. Fakat müthiş bir manipülasyon yeteneği olan Kuvira, Korra’yı sözleriyle kandırmayı başardı diyebiliriz. Belli ki ilerleyen bölümlerde gerçekleşecek olaylarla Korra, Kuvira’ya karşı sert bir tavır alacak.

Korra, Kuvira’nın yanından ayrılıp, Su ile konuşmaya gittiğinde ise, Su’nun Kuvira’nın kampına gizlice girip, bu işe bir son vereceğini öğrenir. Bölüm burada sona erdi. Gelecek bölümde bizi büyük bir karmaşanın beklediğini söylemek yanlış olmaz sanırım.

Ayrıca Kuvira’nın nasıl böylesine güçlenmiş olduğunu da görmüş olduk. Su’nun zamanında Toprak Krallığı’nı bir araya getirmek için gerekli adımları atmaması sonucu Kuvira kendi başına yola çıkarak Krallığı bir araya getirmeyi başarmış. Üç yıllık bu mücadelenin son ayağına geldiğinde ise elbette Zaofu’yu elde etmek için elinden geleni yapacak. Askeri desteğinin de fazlasıyla güçlü olduğunu gördük. Açıkçası Korra tek başına bunun altından zor kalkar. Sağlam savaşçılar lazım yanına. Gönül ister ki, Toph, Katara, Zuko bir araya gelsin, şunlara biraz yardım etsin ama zor görünüyor. Bu işi bizim gençler yapacak gibiler. Özellikle Tenzin’i izlemeyi çok istiyorum. Geçen sezon nasıl usta bir Hava Bükücü olduğunu izlemiştik. Giderayak bir şov daha görmek isterim kendisinden.

Zhu Li, Varrick’e öfkesini kusarken.

Son olarak bölüm içerisinde Bolin ve Varrick yakalandıklarında yanlarında olan Zhu Li’ye hayran olmamak elde değil. Hiçbir bükme yeteneği olmamasına rağmen taş gibi dövüştü. Fakat yakalandıktan sonra Varrick’i yarı yolda bırakması hoş olmadı. Direkt Kuvira’ya bağlılık yemini etti. Ben bunun altından başka şeyler çıkacağını düşünüyorum. Zhu Li esaslı kız Varrick’i yarı yolda bırakmayacaktır. Tam aksine onu koruyup, kollamak için böyle bir şeye başvurdu.

Bir baba-kız masalı…

Asami’nin ise babasıyla olan yakınlaşmasının meyvelerini ilerleyen bölümlerde toplayacak gibiyiz. Böylesine manasız bir şeyi seri sona eriyor diye araya sıkıştırdıklarını sanmıyorum. Bekleyip göreceğiz…
 
 
YORUMLAR




BUNLAR DA VAR