Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
İki jüri, iki karar, bir video
Sezon: 5 Bölüm: 12

Alicia’dan Peter’a: Bana sadece bunu düzelteceğini söyle, tamam mı? BANA SADECE BUNU SÖYLE!

Yine Lockhart/Gardner-Florrick/Agos kapışmasına sahne olacak bir bölümü izleyeceğimizin ilk dakikalardan kendini belli ettiği bu bölümde bu kez iki taraf tam olarak karşı karşıya değildi. Firmaların ayrılmasından dolayı artık ayrı firmaların müvekkilleri olan bir çift uyuşturucu kaçakçılığından yargılanıyordu. Aynı tarafta olup herkesin kendi müvekkilinin çıkarlarını gözettiği bu dava oldukça değişik bir mahkeme süreci izleyeceğimizin habercisiydi.

Diğer taraftan Eli, geçen bölümde ortaya çıkan görüntünün kendilerini zora sokmasını engellemeye çalışıyordu. Marilyn Garbanza devreye girdi ve başta Eli olmak üzere sorgulamalara başladı. Eli’ı sorgulamasında bu oy çalma olayının kendisinin işi olup olmadığını anlamaya çalışırken Eli’ın ağzından çıkan sözleri irdeliyordu. Eli’ın seçim için çalışan kişiler üzerinde “seçimi kazanmak için her yol mubah” intibası bırakıp bırakmadığını anlamaya çalışıyordu. Eli’ın seçim sürecindeki tavrı yoruma açıktı. Yorumlamak ise bu işi gerçekleştirene düşmüştü. Çalınan oyların seçim sonuçlarına etkisi olmasa da bu olayın bir skandal doğuracağı gerçekti.


Alicia’dan Marilyn’e: Bu video hakkında hiçbir fikrim yok. Nokta.

Davaya geri döndüğümüzde iki müvekkilli, iki ayrı firma avukatlı bir mahkemenin ayrı yapılması teklifini hakimin geri çevirmesiyle dava iki jürili hale dönüştü. Gerek bir müvekkille ilgili süreç konuşulurken diğer müvekkille ilgili karar verecek olan jürinin dışarı çıkması sirkülasyonu, gerek jürilerin kendi aralarında çatışması, gerek avukatların birbirleriyle savaş halinde olması hakimi çileden çıkarıyordu. Öte yandan davanın çözümlenmesi için gereken destek her zamanki gibi Robyn ve Kalinda’dan geliyordu. Kalinda aynı zamanda Cary ile arasındaki husumeti de sonlandırmak istiyordu ama Cary’nin ona hazırladığı kumpastan habersizdi. Kalinda’nın oyuna gelmesiyle Lockhart/Gardner’ın önemli bir müşterisi Florrick/Agos’un hanesine yazıldı. Bu mevzu ile Cary ve Kalinda ödeşti ve buzlar çözüldü. Birbirine aşık olan çiftimizin davalı olduğu mahkemede ise hostesin tanıklığı sonucunda çiftimizin dişi tarafı suçlu bulunmadı. Erkek tarafı ise o kadar şanslı değildi. Florrick/Agos’un avukatlığını yaptığı taraf kaybeden olmuştu.

Dava süresince Alicia ile Will arasında önceki bölümler gibi tutkulu bir atışma yaşanmadı ama Will’in hakim karşısında göz göre göre yalan söylemesi Alicia’yı hayalkırıklığına uğratmıştı. Üstüne üstlük Alicia’yı hayal kırıklığına uğratan sadece Will olmayacaktı.

Marilyn’in sorgulamalarında sıra Will’e gelmişti. Will geçen sezon Peter’a görüntüler eşliğinde geldiğinde Peter bu görüntülerin açığa çıkacağını ve başına dert olacağını düşünmüyordu. Şimdi ise Will, Marilyn’e vereceği ifade üzerinden Diane’in intikamını alıyordu. Peter, Will’den önce Alicia’dan tokadı yedi asıl. Alicia, Marilyn ile olan görüşmesinden sonra oğlunun çalınan oylar için ifade verdiğini hatırlatarak Peter’a ültimatom tadında emrini verdi: Bana sadece bunu düzelteceğini söyle, tamam mı? BANA SADECE BUNU SÖYLE!

Marilyn’den Eli’a: Peter’ın başı dertte, sebebi de Will Gardner.

Peter’ın avukat-müvekkil gizliliği hakkında feragat etmemesiyle Will Marilyn’e ifadesini veremedi. Böyle olunca da Marilyn bu konuda pozisyon alamayacağını belirtti. Bu karar Eli’ı sinirlendirdi, Peter’ın feragat etmemesinin sadece oy meselesinden olmadığını söylese de Marilyn kararından vazgeçmedi. Marilyn, Peter’ın başının dertte olduğunu ve bunun nedeninin Will Gardner olduğunu Eli’ın yüzüne çarparak odadan çıktı. Bu Eli hiç mutlu olamayacak mıydı?!

5. Sezonun şimdiye kadar olan bölümleri içerisinde en sıkıcı bölümü izlediğimi itiraf etmem gerekiyor. Aslında bu sıkılmamı The Good Wife’ın sezon başından beri çıtayı çok yükseltmesine de bağlayabilirim. Zira ele alış şekli bakımından (iki jüri, aynı tarafta olup farklı savunma anlayışı güden avukatlar vs…) yine oldukça sıra dışı bir dava izlediğimizi de kabul etmem gerekiyor.

The Good Wife, bu bölümle 9 Mart'ta kadar ara verdi. Aradan sonra, 13. Bölüm ÖzetliYorum’unda görüşmek üzere, geç kalmayın.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR