Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Her zaman selfie çekilmez
Sezon: 1 Bölüm: 1

Dizinin adı Selfie olunca hashtagler, like’lar, RT’ler havada uçuşuyor tabii.

Son zamanların şüphesiz en popüler akımı, modası, hatta kelimesi selfie sonunda bir diziye adını verdi. ABC’nin yeni dizisi Selfie, modern bir My Fair Lady uyarlaması olarak karşımıza çıktı. Öncelikle dizi Chainsmokers’ın Selfie şarkısıyla başlasa da bu detaya takılmadan diziye devam edin.

Ana karakterimizlerinden ilki Eliza Dooley. Sosyal medyada yaşayan ve havalı kızımızı Doctor Who’dan hatırlayacağınız Karen Gillan canlandırıyor. Kolejde herkesin çok çirkin dediği (yıllıkta dahi) Eliza, bunun üzerine lisenin gözde kızından yardım alarak görünüşü değiştirmiş ve başarılı bir satış temsilcisi olacak kadar yükselmiş. Bu noktaya gelirken kendini gerçek hayattan soyutlamış; sosyal ilişkilerinin sadece sanal dünyada kaldığını öğreniyoruz. Yüzbinlerce takipçisi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu arada dizi için Facebook, twitter ve Instagram hesapları atlanmamış ve açılmış. Dizide sosyal medyaya biraz fazla sallandığı dikkatinizden kaçmayacak. Sosyal medya artık hepimizin bir gerçeği olduğu için bu kadar acımasız bir yaklaşımı kabul etmiyorum.

Nedenini bilmediğimiz ama bir hikmetinin olduğunu düşündüğümüz şekilde tüm uçağın şirket elemanlarıyla dolu olduğu uçuşta sevgilisi olan adamın evli olduğunu öğreniyor ve deyim yerindeyse “epic fail” oluyor. Üstü başı dağınık, kusmuk içindeki hallerinin sosyal medyada paylaşılmasıyla rezil oluyor ve kendine çeki düzen vermek istiyor.


Bir fenomenin başına kötü bir şey gelirse, bunun adı rezalet değil “epic fail” olur.

Bu noktada diğer ana karakterimiz Henry Higgs ile tanışmamız gerekiyor. Henry rolünde FlashForward’da bıraktığım John Cho’yu izliyoruz. Henry şirketin parlak çocuklarından ve hatta son başarısıyla ilgili toplantıda bu sebeple patronundan dudaktan bir öpücük alıyor. Bu sahne çok gerekli miydi, bence hayır. İlk bölümün kredisinden düşüyoruz artık. Bu arada patronu da Homeland’de CIA’in başı olarak tanıdığımız David Harewood oynuyor.

Toplantıda onu gören Eliza, bu Henry beni düzeltir mi acaba diyerek soluğu odasında alıyor. Henry bu teklifi kabul ederek onu değişim programına alıp ona hayatın hashtag, like ve takipçilerden ibaret olmadığını öğretmeye başlıyor. Bu süreçte Eliza değişmeye başlasa da Henry'nin davet ettiği düğünde yine saçmalayınca romantik komedilerdekine benzer bir ayrı düşme yaşıyorlar. Kendindeki değişimi fark eden ve 'yeni Eliza'yı sevdiği için Eliza, bölüm sonunda Henry'den özür dileyerek önemli bir adım attı. Bu sahne bize diğer bir gerçeği gösterdi ki Henry'nin de hayatında düzeltmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bu arada ikili arasında ilk bölümden yakınlaşma da gerçekleşti, birkaç bölüme öpüşürler gibi duruyor. Bunu söylemesem olmazdı :)


“İlk bölümden ne iş?”

Bölümden en çok akılda kalan anlar Eliza’nın tek dostunun Siri olduğunu öğrenmemiz, ofisteki sekreter Charmonique’li sahneler ve Eliza’nın apartman arkadaşlarının onu düğüne hazırlamasıydı.

Selfie, yaklaşık bir ay once internet üzerinden izleyicilerin beğenisine sunulmuştu. Bunun da etkisiyle ilk bölüm itibariyle reytinglerinin pek yüksek olduğu söylenemez. Bu noktada önümüzdeki haftaların reytingleri beklemek gerekecek. Dizi devam ettiği sürece özetliyorum’lara devam edeceğimi bildirir, hepinize özçekimli (selfie’li) günler dilerim.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR