Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Geçen senenin şampiyonundan playback
Sezon: 3 Bölüm: 10
Favori yarışmacılardan Peren Fildişi’nin elenmesi seyircileri şaşırttı.
 
O Ses Türkiye bu hafta düelloları geride bırakıp ‘Birebir’ aşamasına geldi. Birebir, juri üyelerinin takımlarından sahneye çıkardıkları iki yarışmacıdan birini elemesi anlamına geliyor. Düellodan farklı olarak, bu bölümde seçilmeyen yarışmacıyı diğer jüri üyeleri takımına alamıyor. Elenen hakikaten eleniyor yani. Bir de her yarışmacı farklı bir şarkı söylüyor, düet yok. Yarışmacılardan biri şarkı söylerken diğeri sahnenin bir kenarında tabureye oturarak diğerinin performansını izliyor. Ardından ikisi birden sahnenin önüne gelerek koçlarının değerlendirmesini bekliyorlar.

Birebir, finale yaklaşırken, favorilerin iyice öne çıkmasını ve sivrilmesini sağlayan bir aşama. Dikkatli izleyenler kimin kazanacağını, kimin eleneceğini tahmin edebiliyor. Program ilerledikçe daha iyi tanıdığımız yarışmacıların arasında hikayeleriyle etkileyenlerin seçilmesi de hiç şaşırtıcı değil.

İki yarışmacı için farklı şarkılar seçilmesi herkesin iyi olduğu alanda kendini ortaya koyması açısından faydalı. Ancak maalesef jüri üyeleri bu şarkı seçme işinde pek başarılı değil. En azından birbirine uyan, türleri farklı da olsa hissiyatı benzeyen, birbiri ardına gidecek şarkıları seçmelerini bekliyordum ama kel alaka şarkıları birbiri ardına getirerek izleme zevkimi bozdular. DJl’ik yapmalarını beklemiyorum ama hiç mi hayatlarında bir arkadaşlarının doğum gününde bile müzik çalmadılar? En iyi şarkıları yine Gökhan Özoğuz seçti. Gökhan Özoğuz, bu yarışmayı diğer jüri üyelerinden daha ciddiye aldığı için herkes onun takımına girmek istiyor ve bu kadar seviliyor zaten. Murat Boz örneğin, yakışıklı ve şakalar yapan çocuk olmaktan bu sezon ne yazık ki öteye gidemiyor. Ebru Gündeş ise yabancı şarkı seçiminde çok zayıf. Halbuki son derece yetenekli bir sanatçı olarak çok farklı türlerde müzik dinlemesini ve bilmesini bekliyorum. Geçen hafta Endless Love bu hafta What a Feeling şarkılarını seçerek nerelerde kaldığını açıkça ortaya koyuyor. En son aldığı ‘kaset’ Anılar 9 değildir umarım.

Gecenin tek şaşırtan şeyi Murat Boz’un Peren Fildişi’ni elemesi oldu. Peren Fildişi olağanüstü zayıf, günahı boynuna sonsuz estetik ameliyatlar dizisinden geçmemişse bile o halde tavırlarıyla suni görünen, dikkat çeken ve takipçisi olan bir yarışmacı. Murat Boz’un ekibinden Melisa ve Peren, Birebir’de karşılaştılar. Melisa Fighter, Peren ise My All’u söyledi. İkisi de o kadar kötü söylediler ki, anlatamam, izlemeniz lazım. Öte yandan Murat Boz; göz var izan var, Melisa Christina Aguilera’nın şarkısını nasıl söylesin allahaşkına? İşte böyle olur, hata üstüne hata yapar. Dünyanın en yavan şarkılarından My All aslında Peren’in tarzına gayet uygundu. Bunu söylemese, Celine Dion şarkısı söyleyecekti eminim zaten. Ama ne olduysa, bir türlü konsantre olamadı. Hadise bile “Bu şarkılar size çok büyük, ağır geldi,” dedi. Murat Boz da kötünün iyisini seçerek Melisa’yla devam etmeye karar verdi.

Gecenin galiplerine de kısaca değineyim, zira hiçbiri şaşırtıcı değil. Zaten finale kalmasını beklediğimiz isimler. Murat Boz’un takımından; Zeynep – konservatuar mezunu arp da çalan çok iyi bir solist. Rakibi Ali, Onursuz Olmasın Aşk‘ı söyledi, Zeynep Beni Unutma şarkısını söyledi. Murat Boz, Zeynep’le devam etmeye karar verdi.

Gökhan Özoğuz’un takımından Yasemin Demir Batsın Bu Dünya ile Ellerimde Çiçekler‘i seslendiren Ebru Ergün’ü geride bıraktı. Şarkıyı yorumunu katarak söyleyen Ebru da çok iyiydi ama Yasemin şimdiden çok sevilen bir aday olduğundan Ebru elendi.

Çiğdem Bezci O Ses Türkiye’nin en favori yarışmacılarından biri.
 
Ebru Gündeş’in takımından Seren Sultanoğlu What a Feeling , Çiğdem Bezci Padişah şarkılarıyla yarıştı. Şahane şarkı seçimi ve alakaları konusunda Gündeş’i bir kez daha tebrik ederim. Eh, herhalde Çiğdem Bezci rakibini eledi. Bacağını kaybetmiş olan Çiğdem Bezci, dansları ve canlılığıyla en az Sibel Can kadar işveli halleriyle tüm jüri üyelerini ve seyirciyi etkiledi. Böyle bir performansı görmemek, alkışlamamak mümkün değil zaten. Çiğdem, galibiyeti açıklanınca sahneden indi, önce Ebru Gündeş’i ardından tüm jüri üyelerini öptü ve istek üzerine şarkısını tekrar söyledi. Çiğdem, kesinlikle finale kalacak.

Gökhan Özoğuz’un takımından Hasan Doğru ve Hasan Kurt’un Birebir’i de dikkat çekti. Hasan Kurt, Özdemir Erdoğan’ın Gurbet şarkısını öyle koştura koştura ve iddialı söyledi ki ben hiç hoşlanmadım. Hasan Doğru ise Yalgızam’ı söyledi ve rakibini elemesi yine hiç şaşırtıcı olmadı. Bu kadar güçlü bir ses, opera sanatçısı olup da aile restoranında çalışarak bir gün şansın ona gülmesini bekleyen efendi adam hikayesi elbette finale kalır.

Murat Boz’un takımından da böyle dramatik hikayesi olan insanlar var. Soner Kıp mesela, Trakya’lı 17 yaşındaki yarışmacının annesi ve on kardeşine bakmak için çalışmasından etkilenmeyecek bir televizyon izleyicisi yoktur herhalde. Hele bu çocuk Annem İçin şarkısını söylerse. Ebru Gündeş de daha sonradan dayanamayıp şarkıyı birlikte söylerlerse takipçileri çok olur.

Geçen senenin şampiyonu Mustafa Bozkurt’un playback yapması hayal kırıklığı yarattı.
 
Bu arada geçen sene O Ses Türkiye’yi Ahmet Kaya impersonator olarak kazanan Mustafa Bozkurt yeni single’ı Yalnızım’ı söyleyerek programda yer aldı. Şarkının çıstaklığı ve sıradanlığı yetmezmiş gibi, bir de playback yapması üstüne tüy dikti. Bence bu performansı tüm yarışmacıların ibret olarak izlemesi ve nasıl olmamaları gerektiği yönünde pay çıkartması lazım.

Bu programda neredeyse tüm favoriler belirlenmekle birlikte, gelecek programda da Tuğçe Gendigelen, Artvinli İkizler gibi yarışmacıları Birebir’de izleyeceğiz. Bakalım bizi şaşırtan bir gelişme olacak mı?
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR