Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Fena halde zeki John
Sezon: 1 Bölüm: 2

Anne Bonny terfi eder mi bir gün.

 
Hakikaten Eleanor’u çözmek çok zor bir iş bence. Fahişe Max ile yattığı gecenin sabahında uyanır uyanmaz babasının Nassau (bölge? ada?)’daki hükümranlığının beş para etmediğine dair söylemleri Max’in planını da açığa çıkarıyor gibi. Zira Max, John’un elindeki bilgiyi sattıktan sonra alacağı parayla Nassau’yu satın alabileceğini ima ediyor. Hem de başına Eleanor ile beraber geçmesinin ne güzel olacağını söylüyor. Bir lezbiyen çiftin, ultra tehlikeli korsanları yönetmeye çalıştığını bir düşünsenize, ne şenlikli olur ama!

Singleton çalmadığı bir rota bilgisi yüzünden öldürülürken kenarda durup olayı içi rahatlayarak izleyen John Silver’in paçaları tutuşmuş gibi görünüyor. Kaptan Flint, Gates ve Billy’nin rota bilgisinin yazılı olduğu kâğıdın John’da olduğunu tahmin etmesi ve onun da şüpheli tavırları, John’un sonunu getirir mi bilinmez ama başının çok ağrıyacağı olayın ilk anından belli. Ne de olsa korsanlar arasında hırsızlığın sonu ölüme denk düşüyor. Ama o vakte kadar daha çok yol var gibi görünüyor.

Hırsız olduğun anlaşılırsa nereye kaçarsın? John bunun anlamını çok iyi bilmiyor sanırım. Doğruca ‘ortağı’ Max’e koşuyor ve satışı hemen gerçekleştirip kaçıp gitmeyi teklif ediyor ona. Max şaşkın, Eleanor’u bırakmak istemiyor ama korsanların karşısında duracak kadar da göz dönmüş biri değil. Eleanor ise tam bu esnada Kaptan Vane’e ağzının payını vermekle meşgul. Zira Kaptan Vane, Eleanor’u alt etmeye çalıştıkça dibi bulan kendisi olup sonunda tehdit savurmaktan başka çıkar yol bulamıyor. Peki, babası Richard Guthrie kaybolmuşken, Eleanor daha ne kadar işleri kontrol altında tutabilir? Ayrıca Kaptan Flint, babasını kaçırdığı Eleanor’a karşı nasıl bu kadar yüzsüz ve sahtekâr olabiliyor? Dönem korsanların dönemi, her yer yalancı dolu fakat bu durumun bir tür çatışmaya döneceği sinyallerini de alıyoruz. Zira ortalıkta İngiliz Donanması Scarborough’nun görüldüğüne dair söylenti dönmeye başladı bile. Eğer donanma varsa, savaş da yakındır demek.

(Kadın Kaptan) Anne Bonny ise Jack ile John ve Max’in satacağı rota bilgisini satın alma planları içerisinde. Bu durum ortalığı fena halde kızıştıracak, benden söylemesi. Çünkü Kaptan Flint bu işin peşini bırakmaz, o bıraksa başkaları düşer işin peşine. Hâlihazırda Singleton’ın öldüğünü öğrenen dostu Kaptan Vane çoktan Kaptan Flint’in peşine düşmüş görünüyor.
 
Kaptan Flint'in odası, karşısında da Billy ve Bay Gates duruyor.

Flint dokunaklı sözlerle bezediği konuşmasıyla bu kez Eleanor’u ağına düşürmeye çalışıyor. Richard Guthrie’den öğrenemediğini kızından öğrenip, L’urca de Lima’yı yağmalamayı ve söylediğine göre İngiliz Donanması saldırdığında daha kuvvetli savunma yapabilecekleri silahlar almayı planlıyor. Açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi, ne de olsa Richard’ı kendisinin kaçırdığına dair tek kelime etmedi Eleanor’a.

Bu konuşma sürerken John ve Max de satışı gerçekleştirme planları yapıyorlar demeye kalmadan, Jack ve Anne Bonny’nin bulunduğu ve satışın konuşulduğu kerhane odasına Kaptan Vane bir nevi baskın düzenliyor. Singleton içini acıtan bir yaraya dönüşmüş durumda. Max’i tehdit etse de, kâğıdın şu an kimde olduğunu öğrenemedikleri gibi, John’u da kıl payı ellerinden kaçırıyorlar. Fakat John’un peşinde Billy ve Gates de var, onlarsa şu an John’a epey yakın görünüyorlar.

Sahiden herkesi koruyabileceğini sanıyor olabilir mi Eleanor?

Max’in rota bilgisini satmaya çalışan kişiye yardım ettiğini öğrendiğinde durumu Flint, Gates ve Billy’ye jurnalliyor hemen. Sonra geçip karşısına Flint’in söylediklerine (bana göre hepsi yalan) inandığını söyleyerek harita bilgisini istiyor. Max başka âlemlerde tabii, kaçıp gitmekten filan söz ederken, sonuç kaçınılmaz oluyor. Eleanor’un bilgiyi almadan gitmeyeceğine inanınca ağlaya sızlaya buluşma yeri ve saatini söylemek durumunda kalıyor Max. Ve bence, ilişki tam da bu noktada bitiyor. Gelecek bölümde tekrar sevişmeyecekler mi yani?

Buluşma yeri ve saati: Hava kararınca, kayalıklarda. Böyle yer ve saat mi olur yahu?
 

Kaptan Vane ve Jack, kayıp sayfasının peşinde.

John’un zekice örülmüş planı sayesinde yüzünü göstermeden almayı planladığı inciler, Kaptan Vane’in çıldırışıyla sekteye uğramış gibi görünse de, asıl darbe olay yerini Billy’nin basmasıyla vuruluyor. Sonrası gece karanlığında kaçış, kovalayış dakikaları… Kaçamayacağını anlayınca John, rotayı ezberliyor ve kâğıdı da imha ediyor. Tam bu noktada bize de, aman unutmasın, aman karıştırmasın demek kalıyor. Ve yakalanıyor!

Bazen hayat şanssızlıklarla dolu, Jack de bu durumda, cebinde incilerle denize düşünce inci filan kalmıyor ortalıkla. Bir gecede iki talihsizlik yaşıyor. Hem incileri hem de rota bilgisini alma şansını kaybediyor! Kaptan Vane, onu fena benzetecek, benden söylemesi.

Max’in kaçtığını öğrendiğinde depresyondan depresyona koşacak olan Eleanor, fena halde dağılıyor üst üste gelen her şeyle. Bölüm biterken de Flint’in L’urca de Lima’dan çalacağı 5 Milyon Dolar ile yapacağını söyledikleri konusunda ona güvenebileceğimize dair kanıt olarak yeni bir kadını görüyoruz gittiği bir evde. Karısı falan mı acaba? Yoksa nasıl inanırız ona? Söz konusu tarihin popüler gemisi olunca ve akıbetini de biliyorken nasıl güveniriz?
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR