Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Family Business
Sezon: 10 Bölüm: 12

 

10. sezonuna başlayan Supernatural’da bu zamana kadar neler olmadı ki... Hepsini tek tek say deseniz tek başıma sayabileceğimden bile emin olamam. Winchester kardeşler aile işi olan avcılığı yaparken on yıldır onlarla beraber olduk. Dean ve Sam bu 10 sezon boyunca çok kere karşı karşıya geldiler ama sanırım bu sefer aralarındaki bağın kopma noktasına gelmiş olduğunu görüyoruz. Dokuzuncu sezonda meleklerin savaşını izlemiştik. Dean'in Kâbil'in mührünü taşımaya başlamasıyla gelinen bu süreç çoğu kez ''Dizi eski havasını kaybetti yaa!'' söylemlerine maruz kalsa da aslında sağlam adımlarla örülmüş bir süreçmiş meğerse. 10. sezonun ilk iki bölümünde gördük ki çok sağlam bir sezon bizleri bekliyor. Açıkcası dizinin girdiği bu karanlık havayı çok sevdim.


Kim ne derse desin ben demon Dean'i çok sevdim.

Sağda solda okuduğum bu Dean'i sevmedik tepkilerini de açıkçası anlamakta zorluk çekiyorum. Winchester kardeşlerin karanlık adamı her zaman Dean değil miydi zaten? Dean her zaman hırslı ve kibirliydi. Dean'e duyduğumuz hayranlığımızın sebebi mükemmel bir ağabey, mükemmel bir evlat olması ve ailesine bağlılığıdır. Sam için, Bob için, babası ve annesi için kaç şeytan, kaç vampir, kaç melek harcadı saymaya kalkışsak altından kalkamayız. Kardeşi için bütün cennet ahalisini karşısına alan kibirli Dean'den bahsediyoruz arkadaşlar. Kendine göre doğruyu yaparken kaç insan bedenine zarar verdi bir hatırlayın. Dean her zaman pislikti (jerk). Değişen şey ise artık insan olmaması. Şu an Dean, ne Sam'in ağabeyi ne de Castiel'in kankası. Adam insanlık tarihinin ilk katili Kâbil'in mührünü taşıyor. Aynı Dean olmasını beklemek saçma değil mi sizce de? Üstüne üstlük sevimliliğinden bir şey de kaybetmiş değil halbuki. Hala komik, hala şakacı, hala kibirli, hala çapkın, yani hala jerk. Dean'in bu insan olmayan haline alışmak zaman alacak evet; ama eski Dean'in çok düzgün bir adam olduğunu düşünmek de biraz komik.


Karaoke yapan Dean'imiz amin..

İlk iki bölüm üzerine yazılacak şey ise 10. sezona gayet sağlam bir giriş yapılmış olması. Dokuzuncu sezonun finali Dean'in şeytan gözleriyle olmuştu. Metatron hapsedilmiş, düşen meleklerin hepsi cennete geri gönderilmişti. Ve en önemlisi tablet meselesi tamamen kapanmıştı. He yine bir ilahi zamazingo çıkar bir yerden diye beklemiyor da değilim hani. İlla, ya cennet tarafından ya da cehennem tarafından birilerine rahat batacak ve dünyayı kaosa sürükleyecek. Olmazsa çok şaşırırım hatta. Valla kader kitabının yazıcısının ve tabletlerin koruyucusu Kevin'in ölümlerinden sonra bir daha öyle gerilimli travmalar yaşamak istemiyorum. Winchester Kardeşler'in başına ne gelirse gelsin onlar şerbetli zaten. Ama bir şeyden haberi olmayan, istemeden olayların göbeğine düşen zavallı fanilerin ölümleri beni çok üzüyor lan. Yazık yani.


Dean ve Crowley Best Friends Forever’ken..

Crowley ve Dean'in best friends forever tadında takılacaklarını hiç düşünmemiştim zaten de Dean, Crowley'ciğimin duygularıyla oynayınca çok zoruma gidiyor valla. Yani nerdeyse beş-altı sezondur bir hukukunuz var, insan o İngiliz centilmenine kıyamaz ayol. Dean şeytan olarak ölümden kurtulmuş, Crowley ''yehhu sonunda benim de bff'im oldu'' diye sevinmişken adamın duygularıyla oynamış resmen. Gerçi insanken ailesinden başka kimseye bağlanamayan Dean'den şeytan olunca vefa beklemek de benim hayalciliğim tabii. N'apiyim deli gönlüm Crowley'nin kalbinin kırılmasına dayanamıyor.


Ağzı burnu dağılmış bir şekilde sandalyeye eli ayağı bağlanıp rehin alınmak Sammy'nin yaşam biçimi kanka.

Sam her zaman olduğu gibi şamar oğlanı olarak merhaba dedi yeni sezona. Abisinden öğrendiği aile bağlılığı gereği ne yapıp edip Dean'in şeytan tarafına çareler arayacaktır. Ama garibimin yediği bir araba sopa n'olcak ya? Sammy'cik ikinci bölüm sonunda Kâbil'in bıçağını Dean'in elinden almasına aldı ama Crowley'nin yamuk yapmayacağını düşünmesi de tam Sam tarzı saftiriklik yani. Bu dizide Şeytan da olsa Vampir de olsa ya da Melek de olsa türlü mahlukatın anlaşmalarına sadık kalması da çok ilginç. Elimde Kâbil'in bıçağı olsa ben her türlü madiliği yapardım. Ki Crowley'nin de iş anlayışı anlaşma yapmak üzerine olduğu için cehennemin kralıyken hala sözleşme anlaşma peşinde adam. Hem enteresan hem sarkastik.

Castiel'in 10. sezondaki ilk ‘birazdan mal'ca bir karar verebilirim' bakışı. Nerde görsek tanırız bu bakışı..

Diğer bir cephe de Castiel ve Hannah.. İki sevişseler de şu gerginlikleri biraz gevşese ayol. Hannah manyağının Metatron'un dalga geçtiği kadar hükmedilme sevdası da beni öldürecek. Valla bacım ne değişik fanteziyse Castiel'in kulağına bir üfür bari de o hükmetsin sen de rahatla biz de rahatlayalım (ahahahhaha). Cass'in ölüm kalım savaşı verirken bile kuyruğu dik tutma havaları da beni öldürecek. Abi belli işte pilin bitti bitecek, hala neyin artizliğini yapıyorsun ki? Kaç sezon oldu iyilik için bir kaç fedakarlık yapmak zorundasın işte. Hem Dean'in dediği gibi meleklerin diğer fitne fucurdan daha manyak olduğu ortadayken hala neyin tatavası be Cass'im? Hakkat heee; ulan Cehennem savaşçılarını da, Araf'dan sızan Leviathan manyaklarını da gördük ama Melekler kadar kendi ırkını kolayca harcayan zümre görmedik şu dizide. Bir de bunlar iyilik tarafı güya. ''Sözümü dinlemiyor musun? Al sana o zaman!'' diyerek garrççç diye sokuveriyorlar bıçağı. Dur bir konuşayım belki ikna ederim demek zinhar yok. Misal birinci bölümdeki o iki meleği Cass ne güzel ikna etmişti; ruh hastası hükmedilme sevdalısı Hannah malı yüzünden durup dururken savaş başlıycak şimdi..


Jared Padalecki'yi iskeletor haline getirecek kadar zayıflatan hangi spor antrenörüyse gelsin bir konuşacağız. ''Bu ne lan?''

İlk iki bölümün olaylarını derinlemesine analiz etmediğimin farkındayım bu ilk yorum olduğu ve iki bölüm geçtiği için genel bir bakış yapayım istedim. Üçüncü bölümde iç organlarına kadar deşerim bölümü merak etmeyin. 
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR