Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Dost kazığı
Sezon: 2 Bölüm: 13

Hannibal gözüme hiç bu kadar gözükara görünmemişti…

Sezona nasıl başlamıştık? Jack ile Hannibal’ı ziyarete gitmişti ve tavrından her şeyi bildiği anlaşılıyordu. Sonrasına kıyasıya bir dövüş yaşandı ve Jack son bir darbe ile boğazına saplanan cam parçasıyla kalakalmıştı. 12 bölüm boyunca bu zamana nasıl geldik onu izledik, sezon finalinde ise artık bu olanları nihayet erdirme zamanı gelmişti.

Hannibal, o muhteşem el yazısıyla özenerek hazırladığı yemek davetiyesini hazırlarken düşünceliydi. Will, Hannibal’ın güvenini kazandı ve onu manipüle etmeyi başardı. Buna rağmen Hannibal’in kafasındaki kuşkular durulmuyordu. Sadece onun değil. Girizgahtaki ikili konuşma sebebiyle herkesin kafasında kocaman bir soru işareti oluştu. Will gerçekten kimin tarafındaydı? Kim kimi manipüle ediyordu?


Hannibal ve Jack’ten Will’e: O an geldiğinde yapılması gerekeni yapacak mısın?

Hiç şüphesiz

Bella bütün bu olanlardan habersiz hastalığı ile boğuşuyordu. Jack’i bırakmak onun için çok zordu. O gittikten sonra birinin Jack’i toparlaması gerekiyordu, bunu yapması için de Hannibal ona göre biçilmiş kaftandı. Zavallı Bella, nereden bilebilirdin ki?

Will’den Freddie’ye: Bırak Abigail huzur içinde yatsın.

Will, vasiyetini bırakırcasına Freddie ile görüşmeye gitti. Freddie’nin aklında yapacağı haberle yaratacağı sükse, Will in aklında ise her ihtimalin oluşturacağı yıkımlar vardı. En önemsediği şey ise Abigail’in hatırasıydı. Abigail Will’de onulmaz yaralar bırakmıştı ve hatırasının bu korkutucu hikayeye bulaşmasını istemiyordu.

Yak bütün fotoğrafları, ona ait bütün eşyaları…

Hannibal, artık can dostu kıvamına gelen Will ile gitme planları yaparken geride bırakacağı delilleri de yok etmeyi ihmal etmiyordu. Hastalarına dair notlar, özellikle Will’inkiler, Hannibal için büyük öneme sahipti. Will için de her şey yolunda görünüyordu ama hesap etmediği bir şey vardı ki o da Hannibal’ın artık hayvanileşen koku alma yeteneğiydi. Freddie Lounds’un Will’e sinen kokusu Hannibal’ın şimdiye kadar ki planlarının değişmesine sebep oldu. Artık ipler Hannibal’ın elindeydi. Will, Hannibal’a hayatının kazığını atmıştı. Hannibal da olsa insan insandır a dostlar, Hannibal’in de duyguları var değil mi?

Gerçeği farkeden Alana bedbaht haldeydi. Will’e inanmaması mı dersiniz, Hannibal ile kurduğu yakınlık mı dersiniz hepsi ayrı ayrı pişmanlıktı. O da herkes gibi aynı ikilemi yaşıyordu. Kim kimi güdüyordu, kim kimi yönetiyordu? Bu oyunun galibi kim olacaktı? Will bile kendinden emin değildi.

Will ve Hannibal son sofralarına oturduklarına, Will temkinli Hannibal ise Will’in ağzını arar haldeydi. Hannibal “Hemen bu gece yok olabiliriz, Jack’i öldürmemi istediğinden emin misin?” oltası attı Will’e. Will ise kurduğu tuzaktan geri dönüş olmadığını biliyordu. Will’in cevabıyla Hannibal artık emin olmuştu, kankası Will ona tuzak kurmuştu.

Kade Prurnell Jack’in karşısına geçtiğinde karar çoktan verilmişti. Jack görevden alındı ve her biri için soruşturma başlatıldı. Sadece soruşturma değil, gözaltına da alınacaklardı. Alana, Will’e, Will de Hannibal’a haber verdi. Eğer Will, Hannibal’ın yolunda olsaydı böyle bir aksilik durumunda Hannibal ortadan kaybolacaktı. Ama Hannibal, Will’in ona hazırladığı tuzağı farkedince planlarını da değiştirdi. Artık hiç kimsenin önemi yoktu.

Sıra sezon başında izlediğimiz sahneyi ayrıntılarıyla izlemeye gelmişti. Hannibal mutfağında Jack’e servis edeceği yemeği hazırlarken Jack davete erken icabet etmişti. Bıçağa yansıyan iki yüz… Ve sonrası ortalık kan revan… Sezon başında görmediğimiz sahne ise Alana’nın da oraya gitmiş olmasıydı.

Hannibal’dan Alana’ya: Kör ol, Alana; cesur olma.

Alana’ya son bir şans veren Hannibal, Alana’dan karşılık olarak tetik çekmesini almıştı. Silah tabii ki boştu, mermileri Hannibal almıştı. Alana’yı bambamşka bir sürpriz bekliyordu. Sadece Alana’yı mı? Bütün sezon boyunca üzerinde oynanan, adı sürekli yad edilen Abigail kanlı canlı karşımızda duruyordu. Alana’nın şansına da Abigail tarafından camdan itilmek düşmüştü.

2. Sezon boyunca birçok Hannibal vahşetine şahit olsam da Hannibal’ı hiç bu kadar gözü kara, acımasız ve vahşi olarak hissedememiştim. Takım elbisesi kanlar içinde, güçlü ve mağrur duruşu çok daha gerilmeme sebep oldu bu sahnelerde. Alana düştükten sonra cam ve yağmur karmasının oluşturduğu görsel şölenden de bahsetmeden geçemeyeceğim.

Will döndüğünde her şey için artık çok geçti. Alana için yardım çağırdıktan sonra içeri girdi ve o da bizi allak bullak eden Abigail sürprizi ile karşılaştı. Abigail’in çaresizliği yüzünden okunuyordu her zaman ki gibi ama ben o kızı bir türlü Will’in gözünden göremedim. Yani hiçbir zaman mağdur ve masum olarak gelmedi gözüme.

Will: Senin gitmen gerekiyordu.
Hannibal: Sensiz gidemezdik.


Hannibal, Will’i ağır yaraladıktan sonra Will’in Hannibal’i değiştirdiğini iddia etmesi Abigail sebebiyleydi diye düşünüyorum. Abigail’i öldürmemiş olması ve değer vermeye başlaması Will’in değişim tanımını karşılıyordu. Ayrıca Alana’ya da şans vermişti, daha ne olsundu?

Tam da “seni değiştirdim kanka” muhabbetinden sonra Hannibal’in “he yav he he” dercesine Abigail’i öldürmesi, Will’in Abigail için ikinci kez kahrolmasına sebep oldu. Hannibal, Will’i ruhen paramparça etmeye kararlıydı.

Kusura bakma Abigailciğim, denedim ama senin için üzülemedim.

Sahnenin trajikliği bir yana, söylediğim gibi Hannibal’in bu denli gözü kara olmasından çok etkilendim. İlk sezondan bu yana her sahnenin ayrı bir görsel muhteşemlikle sunuluşu, dekorlardan, kıyafetlere her şeyin, ufak aksaklıkların üstünü komple örtecek kalitede olması beni diziye bağlayan en büyük nedenlerdendi.

Hannibal montunu alıp Alana’nın yanından çıktı gitti. Alana için duraksamadı bile. Bölüm bitti derken en sonunda Hannibal Lecter’ı uçakta Dr. Bedelia Du Maurier’le görmek de bize son darbe oldu.

Bedelia neden o uçakta? Korkusundan mı? Yoksa Hannibal’in yoldaşı mı?

Jack öldü, Abigail öldü. Will muhtemelen kurtulacak, Alana sakat kalabilir. Bundan sonrası için elimizde Mason Verger var, Will var, Hannibal var, Bedelia var. Ulan ölecek ölecek dediğimiz Bella bile var be. Jack abi, hakikaten sakata geldin. 3. Sezonda bizi hem her zamanki Hannibal vahşetinin hem de bir kaçma-kovalamacanın beklediği aşikar.

Sezon boyunca Özetliyorumlarımı okuduğunuz ve takipte kaldığınız için teşekkür ederim. Bütün fanniballara gelecek sezonda bir aksilik olmazsa görüşmeyi vadediyorum. Kabalık etmeyin, vaadime karşılık verin. Yoksa Hannibal’ın kaba insanlara ne yapacağını biliyorsunuz :)
 
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR