Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Dizlerinin üstüne çök!
Sezon: 5 Bölüm: 7

 

KAÇACAK YERİNİZ YOK

ABD savcısı Robert Hodge’un radyodaki konuşmasını dinleyerek başlıyoruz son bölüme. “Ülkenin dört bir yanını saran gangsterlere, içki kaçakçılarına, şehir kabadayılarına karşı savaş açtık,” diyor kendinden emin bir şekilde savcı Hodge. Ama bizi etkileyen tabii ki bu konuşma değil, bu konuşmanın bize aksettirilişi. Önce eski bir radyo görüntüsüyle başlayıp, konuşma yapan savcının görüntüsünün ardından bütün gangsterleri tek tek görüyoruz. Sürekli patlayan silah sesleri, öldürülen insanlar, gazete manşetleri derken sanki bir filmin henüz ilk sahnesine başlar gibi izliyoruz.


Savcı Robert Hodge radyoda halka sesleniyor.

1931 yılında vergi kaçakçılığından hapse girdiğini biliyoruz Al Capone’un. Finalde de bu sahneyi izleyeceğiz galiba.

NUCKY VE MARANZANO / SABREDECEK VAKİT YOK

Lansky, Luciano ve Bugsy ortaklığı, akıl hocası Torrio ile beraber hızla ve güçlenerek büyüyor. Nucky tehlikenin farkında. Hepsinin tek amacı ise Nucky’yi ölü görmek. Maranzano ile Atlantic City’de buluşuyorlar. Nucky’nin ölü görmek istediği bedenler var. Ama Maranzano henüz uykusundan uyanamamış. Masseria’nın koltuğuna geçtiğini düşünüyor kendisinin. E, bu arada Luciano ve arkadaşları rahat durmuyor tabii. Nucky’nin 12 kamyonunun bombalandığı haberini alıyoruz. Zarar 100.000 dolar. Nucky’nin sabredecek vakti yok, sen satranç oynamaya devam et Maranzano.

Maranzano’nun suç dünyasında yeri yok.

NUCKY VS LUCİANO, MEYER, BUGSY / TAKAS ZAMANI

Maranzano’nun tutumundan hoşnut kalmayan Nucky işleri kendi başına halletmek için yola koyuluyor. Kulak koleksiyonu olan Archiel ve yanına aldığı bir adam Bugsy’yi kaçırıyor. Bilmemiz gereken bir şey var o da “Bugsy’nin ağzını kapalı tutacaksınız.”

Bugsy Nucky’nin elinde

Luciano’yu pazarlık için arayan Nucky umduğunu bulamaz. Luciano gayet sert ve kendinden emin bir şekilde Nucky’ye rest çeker. Artık eski çocuk olmadığını gösterircesine. E, tabii ki bir de planı vardır. Yeğeni Willian’ı kaçırır Eli’ın gözleri önünde. Bu işlerin nasıl yürüdüğünü düşe kalka öğrenmişler anlaşılan. Şimdi takas zamanıdır. Bugsy’ye karşılık Willian.

Uzun zaman sonra görmek istediğimiz bir sahne. Eski arabaların içinden çıkan, elleri silahlı iki büyük çete. Takas zamanı geldiğinde ise henüz toy olan Willian’ı Bugsy’nin ufak oyunuyla tekrar ele geçiren Luciano’lar tüm silahları düşmanlarına doğrultuyor.

Takas zamanı.

NUCKY / BU GÜNLERİ DE Mİ GÖRECEKTİK?

Silaharı üzerinde hissediyor Nucky. Ölümle bir kez daha burun buruna. Ve dizi tarihinin en acı veren sahnesi, Nucky’nin dizlerinin üzerine çökmesi. Bu kadar çaresiz, bu kadar korku içinde olmamıştı hiçbir zaman. Aynı çaresizlikle beraber hayal kırıklığını da yaşıyoruz tabii ki. Ama akıllı ve kurnaz olmak ise Nucky’nin en önemli özelliği. Hayatı karşılığında Atlantic City ve Küba’daki her şeyini teklif ediyor. Ama yetmez. Burası gangsterlerin dünyası. Ölüme karşı ölüm, hayata karşı hayat.

Nucky dizlerinin üstüne çöktü.

Son teklifini yapıyor. Maranzano 24 saat içinde ölecek. Ve Maranzano kendi ofisinde Eli önderliğinde öldürülüyor. Şimdi Willian serbest, Nucky’nin ise hiçbir şeyi kalmadı. Bu arada yanındaki çocuk Joe Harper’ın da Jimmy Darmody’nin oğlu Tommy Darmody olduğu söylentilerini okuyorum.

Maranzano da öldü.

NUCKY VE KİMSESİZ GILLIAN / BENİ TANIYAN TEK KİŞİ SENSİN

Şerif yardımcısı Nucky, hırsızlık yapan ve kimsesizler yurdundan kaçan Gillian’ı kendi evine getiriyor. Yalnız buradan alkışlarımı iletiyorum küçük oyuncuya, incelttiği sesine, harika mimiklerine ve O’nu seçip çalıştıranlara. Diğer bölüm yazılarımda söylemiştim Nucky, Eli ve diğerlerinin gençliklerinin nasıl da özenle seçilip bir o kadar da mimiklere ve ses tonlarına çalıştırıldığını. Gillian’ın küçüklüğü için de aynısını söyleyebiliriz. Neyse tebrikleri bir kenara koyarak, Nucky cidden çok iyi bir insan. E sonunda şerif de oldu. Amiral’in bütün pis işlerini artık o temizleyecek. Bu arada evinegetirdiği Gillian da evden kaçıyor.

Ve bölüm sonunda Nucky kendine gelen bir mektubu açıyor. Gillian’ın yardım çığlığı. Bir kez daha Nucky’ye sığınıyor Gillian.

“Geride beni tanıyan tek kişi sensin.”

Cast seçiminde bir başka büyük başarı daha Gillian Darmody.
 
 
YORUMLAR




BUNLAR DA VAR