Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Cumhuriyet Şehri Düşüyor!
Sezon: 4 Bölüm: 11


The Legend of Korra 19 Aralık günü geriye kalan iki bölümünü de peş peşe yayınlayarak ekranlara, âlemlere ve de ortamlara veda ediyor. Bu yazının konusu elbette finalden önce yayınlanan 11. bölümle alakalı olacak. Niyetim kısa bir açıklama yapmaktı.

11. bölüm “eh işte!” kıvamında bir bölüm oldu. Zaten maddi zorluklarla çıkan ve sona erecek bir dizi için daha fazla laf söylemenin anlamı yok. Tatmin olamadım. Dördüncü sezondan beklentim daha fazlasıydı. Korra’nın kendini geliştirmesi, bir Avatar olarak neler yapabileceğini artık göstermesi adına önemliydi fakat geride kalan 11 bölümde ve dört sezonda başarılı bir şey ortaya çıkmadı.

Kuvira madenleri robota harcamış!

Bu bölüm Zhu Li sayesinde Kuvira’nın Cumhuriyet Şehri’ne saldıracağını öğrenen Korra ve diğerleri gerekli hazırlıkları yapmak için hızla işe koyulurlar. Bir yandan şehir boşaltılır, gerekli savunma için hazırlıklar yapılır. Diğer tarafta ise Korra ve Avatar Takımı Kuvira’nın güçlü silahını şehre ulaşmadan yok etmek önceden gizlice saldırmayı amaçlarlar. Fakat Kuvira bu konuda erken davranmıştır ve çoktan yola çıkmıştır bile. İki haftalık bir süreleri olduğunu sanan ekip yolda Kuvira ile karşılaşıp deyim yerindeyse ağızlarının payını alırlar.

Korra ve diğerleri ancak Kuvira’nın geldiğini haber verebilecek vakti bulabilmişlerdir. Tren yoluyla taşınacağı var sayılan makine aslında dev bir robottur ve neredeyse durdulması imkânsızdır. Şehrin kapısına geldiğinde bu robotun gücünü gören Raiko, koşulsuz teslim olur.

Ciddi olarak sinir bozucu şeyler oluyor ama ne diyelim, böyle gelmiş böyle gider. Korra düdük gibi kaçar gider. Tam anlamıyla bir kaçma değil elbette. Koca robotla savaşmasını da beklemiyorum ama anında “Aman Kuvira’ya yakalanmayayım” gidişleri keyif kaçıran cinsten. Heyt be! sen koskoca Avatarsın, iki ateş bük, su yolla bi şey yap arkadaş ama yok!

Peki ne yaptılar! Bu dev robotu durdurmanın yolunu Zhu Li bilmiyorsa, Baatar Jr. Biliyordur diyerek onu kaçırma planı yaparlar ve başarılıda olurlar. Bunca zaman ailesine karşı koşulsuz onun yanında savaşan ve Kuvira ile evlenmeyi planlayan Baatar elbette konuşmayacaktır. Bilindik Türk filmi tadında bir çözüm bulmuş buna senaristler. Kuvira içi kan ağlaya ağlaya yapması gerekeni yapar. Baatar’ın ölümüne sebep olacağını bilerek, telsiz sinyalinden yerlerini öğrendiği Avatar ve diğerlerinin bulunduğu yeri yerle bir eder.

Bazen aşk acı verir! Kuvira, Baatar’ı öldürmek zorunda kalınca!

Bölüm de böylece sona erer. Açıkçası Kuvira’nın Baatar’a karşı samimi bir şekilde âşık olduğunu düşünüyorum. Ama bunca yolu heba etmeyeceği de aşikâr. Şimdi ne olur? Baatar, Kuvira’nın bu hareketi karşısında o dev robotu yok etmesinde Korra’ya yardımcı olacaktır. Tabi ki ekipten ölen falan olduğunu da sanmıyorum. Çok saçma olurdu herhalde. Şimdiye kadar Toprak Kraliçesi dışında ölen birini hatırlamıyorum zira.

Bölüm ayrıca Prens Wu’nun gelişimini de gösterdi bize. En azından bir yöneticinin zamanı geldiğinde “ses tonuyla bile” insanları etkileyebilmesi adına keyifliydi. Mako insanları telaşa düşürecek tarzda yaptığı konuşmayla şehirde paniğe neden olurken Wu iyi iş çıkarttı. Bir de tabi ki Zhu li ve Varrick kavuşması var. Fakat Zhu Li resti çekti. Varrick’te ne acayip adam anlamak güç. Zhu Li’nin bir evlenme teklif etmediği kaldı ama neyse. Şimdi sezon sonudna şöyle bir iki-üç yıl daha ileriye götürüp, Mako-Asami, Bolin-Opal, Zhu Li-Varrick ve imkansız gibi görünse de Wu-Korra evlilikleri olabilir mi? En azından eğlenceli olurdu. Neyse. Geriye kaldı iki bölüm ve 40 dakika. 19 Aralık umarım Korra’nın miladı olur.

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR