Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Boş Duvar
Sezon: 2 Bölüm: 1

The Affair merakla beklediğimiz 2. sezonuyla geri döndü. Dizi bir aldatma hikayesi olduğu kadar bir cinayetin aydınlatılma hikayesi de; fakat şahsen bu ikinci taraf beni o kadar az ilgilendiriyor ki, aradan aylar geçince ilk sezonda kimin öldürüldüğünü bile unutmuşum.

Rashomon’un anlatı yapısının izinden giden the Affair’da beni olduğu kadar pek çok kişiyi etkileyen şey, bir olayın kadın ve erkek gözünden nasıl bambaşka yorumlandığı, hatırlananlar kadar hatırlanmayanların da ne çok anlam ifade ettiği gibi ayrıntılar. Bu, bir kazadan sonra kadın ve erkeğin sedyede bilinçaltındakilerini sayıklamalarına benziyor. Vücut dillerinden, seçtikleri kelimelere, dış dünyayı nasıl algıladıklarından, çevrelerindeki nesnelerin konumlanışına, her türlü olan biteni “hatırlayışları”; nasıl hissettiklerini, neye kırıldıklarını, neye kılıçlarını kuşandıklarını ve nerede savunma mekanizmalarını işlettiklerini ele veriyor. Ve bu incelikli ayrıntıları satır aralarında görmek öyle zevkli ki, işte o zaman “ha bir de cinayet vardı” diye hissetmeniz kaçınılmaz oluyor.

Geçen sezonki Alison ve Noah merkezli anlatım düzeninden bu sefer Noah-Helen’a geçiş yapmış bulunuyoruz. Sezonun sonraki bölümlerinde Helen’ın yanında Cole’un bakışaçısını da göreceğimizi biliyoruz.

Helen geçtiğimiz final sezonunda Noah’nın gözünden Amerika’nın güneyinden gelmiş, çocuk doğurmaktan ve ev işi yapmaktan perişan olmuş, uzun çiçekli elbisesiyle saçları darmadağın şekilde resmedilmişti. “Yerine tercih edilen kadın” Alison’ın gözünden ise Helen gayet cool, kot pantalonun üzerine beyaz bluzunu geçirmiş ve çocuklarını korumaya gelen dişli anneydi. Böyle bir farklılığı görmek karakterlerin iç dünyalarını öyle güzel anlatmıştı ki bu bölümün ikinci yarısının Helen tarafından anlatılacak olması izlemeden iştahımızı kabarttı.

Boşanma öncesi malların paylaşımını yaptıkları toplantıyla başlayalım. Noah’nın anlatımında avukat pek şen şakrak. Noah’nın sinirini bozacak kadar, adamın işi ciddiye alıp almadığından şüphe duyacak kadar. Noah’nın paylaşacak hiçbir şeyi olmadığı için avukatın “hiçbir şeyi paylaşmaları” konusundaki şakası Noah için epey rahatsız edici.

1 2 3 4
Özge Doğan
28/09/2015 00:05
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR