Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Biz canavar değiliz, Kurt adamız!
Sezon: 4 Bölüm: 4

True Detective sezon 2.

Bu hafta yine mükemmel bir Teen Wolf bölümü ile karşı karşıyaydık. Bu bölüm fazladan bilmediğimiz pek yaratık olmadığı için mi bilmiyorum çok hoşuma gitti. Zaten bütün kurt adamlı, vampirli dizilerde dolunayın olduğu bölümleri çok sevmişimdir. Eh, hazır gerçekte de dizide de dolunay varken gelelim özetliyorumumuza.

Bölüm kaldığı yerden devam etti. Malum biliyoruz Scott Liam’ı ısırmıştı ve Sean ise Muted tarafından ısırılmıştı. Sean’ın ölü bedeninin bulunması kısa sürmemiş. Şerif ve Derek ise katilin peşindeydiler. Derek keskin kurt koku alma duyusu ile Scott ve Stiles’ın olayı eksik olarak anlattığı kısım, Liam’ın kokusunu aldı.


Kurt Adam Nakliyat ve Taşımacılık A.Ş.

Bu arada Liam nerede diyecek olursak, Scott Liam’ı kendi evine götürmüş ve banyoya hapsetmek sureti ile alıkoymuştu. Hepimiz biliyoruz ki, bu sürünün zekilerinden birisi de Stiles (Lydia ile eş değer bence). Scott’ın akıl almak için Stiles’ı da davet etmesi ile kahkahalarla güldüğüm sahnelere şahit olduk. Scott’ın Liam’ı sakinleştirmeye çalışması, ancak Stiles’ın gerçekleri bir bir Liam’ın yüzüne vurması ile aralarındaki diyaloglar mükemmeldi. Hele de en sonunda Liam’ı yakaladıklarını sanırken, birbirlerinin bacaklarını tutmuş olmaları ise diziyi durdurup baştan izlememe neden oldu.

Aman Derek’e bir şey olmasın!

Liam ellerinden kaçarken, Muted adamımız ise Derek’in evindeydi. Ancak Derek Şerif ile iş üstünde olduğu için evde Peter vardı. Çok şükür Derek yoktu! Bir bölüm daha başına bir şey gelmesine dayanacak gibi değilim. Muted için ölüm sırası önemli olmadığından Peter’in göğsüne baltasını geçirdi. Son günlerde gelen bu sezon iki kişi (birisi başrol) ölecek haberlerinden sonra Peter'ın öleceğini düşünmüştüm ama Malia ile bitmemiş hikâyesinden dolayı şüphelerim de vardı. Neyse, Peter’ı evinde baltalanmış bir şekilde bırakıp dolunay nedeni ile hazırlık yapan Stiles ve Malia’nın sahnesine geçtiğimizde, yüzüme şapşal bir sırıtma yerleşti yine. Bu ikisini niye bu kadar sevdim bilmiyorum ama çok şekerler!

Dur… Açıklayabilirim!

Dolunay nedeni ile Malia’nın zincirlerini ayarlayan Stiles ve Malia’yı şerif (bu arada adını bilen var mı bu karakterin?) odada yakalayınca verilen tepkiler ve Malia’nın hiçbir şey anlamaması bu diziyi güzel yapan şeylerden bir tanesi. Her zaman ve her koşulda güldürmeyi seviyor.

Kira ve Lydia ise okulda Lydia’nın matematik notu yazdığını zannederken, Muted adamın şifrelenmiş bilgilerinin kodlamasını çözmeye çalışıyorlardı. Bu sırada öğrendik ki, her dolunayda Lydia’ların evine gidiyorlarmış.

Hııı, orası benim evim tamam mı?

Partiye gidelim mi?

Liam ise ısırığın etkisi ile kendisine ne olduğunu anlamaya çalışırken, Scott ve Stiles bir kez daha yardım çağrısında bulundular ama aşırı sinirlilik hali bulunan Liam teklifi geri çevirdi. Liam’ı ikna edemeyen ekibimiz Liam’ı istedikleri yere getirmek için akıllıca hareket edip parti düzenlediklerini söylemeye karar verdiler. Liam’ı partiye davet edecek olan ise işvesi ve cilvesi ile tanınan dişi tilkimizden yani Kira’dan başkası değildi. Okul koridorunda Liam’ın dikkatini çeken Kira, Liam’ı partiye gitmeye ikna etti ve yaşanan her sıkıntıya rağmen sağ salim vardırmayı başardı. Bu sırada Peter ise Derek’e peşlerine düşen adamdan çaldığı “konuşma” aletini gösteriyordu. Geçen hafta ben bu aletin farkına bile varmamıştım.

Kurt adam, ölüm meleği, çakal… bir de eskiden içine kötü kaçmış birisi!

Lydia’ların evine geldiğinde bir karşılama komitesi ya da Stiles’ın deyimi ile “müdahale toplantısı“ ile karşılaşan yeni kurdumuz pek dinlemeye niyetli değil galiba. Ekibin tüm güçlerini tek tek önüne sunması bile kendisinde bir sorun olduğuna ikna edemedi ama yolda gelirken mesaj attığı arkadaşlarının yüksek sesli müziği etkisiz hale gelmesine yetti. Etkisiz hale gelen Liam’ı Scott ve Kira kayıkhaneye götürdü.

Peter’in Muted adamın konuşma aracını çalması ile Muted adamın peşine Parrish sayesinde düşen Derek ve Şerif ise aletin IP adresini kırmaya çalışıyorlardı. Orada ne yaptıklarını her ne kadar anlamak istesem de, daha fazla kafa karışıklığı istemiyorum ne yazık ki.

Dolunayda yalnız kalmak için geldikleri evin bir dolu liseli ile dolmasına sinirlenen Lydia, partiye ev sahipliği yaparken Stiles bodrum katında Malia’yı zincirlemekle, Kira ve Scott ise Liam’ı zapt etmekle meşguldüler.

Dur Diago Allah’ını seversen, zaten ortalık karışık!

Baygın halde uyuyan Liam’ı görüp Scott’ın çömez hallerini hatırlamayan oldu mu? Sizi bilmiyorum ama ben Liam’ı sevdim. Alıştığı zaman ekibe güzel bir katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Scott’ın da böyle kontrollü hallerini izlemek güzel olacak. Bölüm boyunda bana üç yıl önceki Derek’i hatırlatmadı desem yalan olur.

Stiles ise ayrı bir olay. Hiçbir doğaüstü gücü olmadan, böyle güçlü bir karakter olması kimin hoşuna gitmiyor ki? Malia’yı yalnız bırakmamasından tutun da güç ve kontrol hakkında söylediği tüm sözler gerçekten çok güzeldi. Stiles ve Malia ise ayrı bir tatlılık. Stiles Malia’ya yardım ederken, aklıma üçüncü sezon 20. Bölüm/Echo House geldi. Bu ikilinin birbirlerine yardım etmesi ve koşulsuz koruma içgüdüleri çok hoş değil mi? Tamam, kabul bu çifte biraz torpil yapıyorum ama cidden çok hoşlar. Bu sahneleri izleyip hiçbir şey hissetmeyen bariz yalan söylüyor demektir.

Bu sırada ise, Lydia’nın partisine bira getiren adamımızın kurt adam olduğunu öğrenmemizle kendisinin ölmesi bir oldu. Adını bilmediğim, birinci sınıfa giden yeni kızımız kellesini koparmak sureti ile kurt adamı öldürdü. Tahminime göre Muted adam için tutulan, Beacon Hills’teki bütün doğaüstü yaratıkları öldürmek için tutulan adamlardan birileri. Çünkü Parrish ve Şerif'in bilgisayarın şifreyi kırdığı sırada bir para transferinden bahsediliyordu ve aynı mesajı yeni birinci dınıf kızımızın erkek arkadaşının telefonunda da gördük.

American Horror Story- Banshee.

Gelelim izlerken en çok zevk aldığım bir diğer sahneye. Evet, Lydia’nın şarap kadehlerini halıya düşürmesi ile başlayan o sahneler. Odanın ses geçirmez olduğunu anlayan Lydia, üstün sezgi gücünü kullanarak matematik dersinde yazdığı kodun şifresini çözmeyi bu sahnelerde başardı. Bu diziyi izlerken bazen korku/gerilim havası aldığımı söylemiştim ya işte bu sahne de onlardan bir tanesiydi. Bu arada diziyi nereden izlediğinizi bilmiyorum ama eğer indirme sureti ile izlemişseniz, bu sahnelerin bir kısmında bir hata vardı. Lydia ve yine adını bilmediğimiz çocuğun seslerini duyamadık ama altyazılar vardı sağ olsun.

Hadi ben kaçtım!

Tüm bu karmaşa yaşanırken kendine romantik birkaç dakika ayırmak isteyen Kira ve Scott da çok tatlılardı ama keşke Liam’a daha göz kulak olsalardı. Neyse, bu arada Scott’ın nasıl dolunayda kendisini kontrol ettiğini öğrenmiş olduk. Scott bu kadar güçlü müymüş yahu? Pek bir kontrollü canım, inşallah böyle devam eder. Gerçi, Liam’ı kontrol edemedi ve kaçırdı ama olsun.

Bilgisayarın şifresini kıran Şerif ve Derek ise Muted adamın okulun wifi’ını kullandığını öğrenmeleri ile Muted adamın tuzağına düşüp, kendilerini okulda buldular. Neyse ki başlarına bir şey gelmeden bu olaydan ucuz kurtuldular ama aynı şey Muted adam için geçerli olmadı. Peter’in olaya dâhil olması ile kalbinin (!) sökülüp atılması bir oldu. Sahi o neydi anladınız mı? Adamın ağzı yokmuş ama kalbi de yokmuş meğer!

Başardın!

Kedi canınızı sizin !

Bu arada yine Stiles ve Malia cephesine dönecek olursak eğer (tamam, tamam bu son), Malia zincirlerin dayanmayacağını düşündüğü için Stiles’ı gitmesi için ikna etmeye çalışıyordu. Stiles ise sonunda Malia’nın kendini kontrol altına almasını sağlayacak olan sözleri söyleyerek Malia’nın bundan sonra dolunaylarda kontrolünü kaybetmeyeceğinin müjdesini verdi. Bu arada Stiles’ın Malia’nın anchorı yani dayanak noktası olduğunu da anlamış olduk. Çok tatlısınız! Bu sahnede ise Stiles’ın üçüncü sezonda içine giren kötülüğe dair her şeyi (ben adını hatırlamasam da) hatırladığını öğrendik. Meğer Stiles bu güçten hoşlanmış. İşte bunu Malia’ya söyledi ama gücün aynı zamanda çok abartıldığını da söyledi. Böyle devam Stiles’cığım.

Hoş geldin Chris, özledik!

Gelelim en beklediğim birisine. Liam’ın peşine düşün Scott’ın yardımına gelen Chris Argent’tan bahsediyorum tabii ki. Scott’ın mesajını alan Chris, eski dostunun yardım çağrısını geri çevirmemiş ve Beacon Hills’e geri dönmüş. Vallahi bölüm başlamadan önce MTV’nin tüm sayfaları “bir dost”un geleceğini söylüyorlardı. Tahmin etmek zor olmamıştı ama sanki bilmiyormuş gibi şaşırdım. Stiles’a Liam’ı ele geçirmekte yardım eden Chris’in ışıklı aletlerinin sayesinde Liam’ı kontrolü altına alan Scott’tan sanırım bu zamana kadar duymayı beklediğimiz sözleri duyduk. Kendisini “canavar” olarak gören Liam’a “Biz canavar değiliz biz kurt adamız!” diyen Scott’ın bu sözleri, bundan sonra Scott’ı tam bir Alfa olarak göreceğimizin habercisidir umarım.

O rakamlar ne?

Son sahne ise benim de beklemediğim bir şeydi. Anahtarı bulan Lydia, Muted adamın gizli bilgilerini "Allison" şifresi ile çözünce karşılaştığımız manzara hem beni, hem Lydia ve Kira’yı hem de sizi şoktan şoka soktu biliyorum. Birisi Beacon Hills’te tüm doğaüstü varlıkların listesini yapmış ve bunları tek tek öldürüyor! Geçen bölüm yorumlarında da bu teori ortaya atılmış olmasından mı bilmiyorum ama şifrenin Allison olması aklıma bütün bunları yapanın Gerard olabileceği fikrini getirdi. Aklımdaki bir diğer ihtimal ise, bölümün başında geçmiş bölümler özetinde Araya’nın “Bir masumu öldürürsen, peşine düşerim,” dediği sahnenin de konulması ile Araya’ya yöneldi. Ancak ben oyumu Kate ile işbirliği yapmış olma ihtimali yüksek olan Gerard’a veriyorum.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR