Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Bir Sultan'a veda ettik, elveda Fahriye!
Sezon: 1 Bölüm: 14

Muhteşem Yüzyıl Kösem'in ondördüncü bölümünde, entrika, heyecan, dram ve aksiyon tavan yaptı. Zaten önceki bölüm çok heyecanlı bir yerde bitmişti. Fahriye Sultan sorunsalı bu bölümde son buldu. Mehmed Giray, aşığı Fahriye'den sonra bu sefer de kardeşi Şahin Giray'ı tuzağa düşürerek Osmanlı'ya teslim etti. Safiye Sultan'ın hazinesine el konuldu. Sultan Ahmed sefere doğru yol aldı. Bölüm boyunca, hatta haftalardır, yenilgiye uğrayan Safiye Sultan, bölüm sonunda darbe yaptı. Ahmed'e suikast düzenledi, Saray-ı Hümayun'u ele geçirdi.

Ondört bölümlük Fahriye Sultan karakteri en başından beri falsolarla doluydu. Ya rolün karakteri iyi analiz edilemedi baştan savma oldu, ya da istedikleri tam da buydu. Osmanlı'nın en antipatik hanım sultanını yaratmak! Bu gözler ne hanım sultanlar gördü. Hatice, Şahuban, Fatma ve Mihrimah Sultanlar.. Hepsinin karakteri bambaşkaydı, ama çok yönlüydü.

Fahriye ise dümdüz karakterize edilmiş, çekilmiş ve oynanmış. Beşinci bölümde yeğenlerini zehirlediğinde zaten kısa ömürlü bir karakter olduğu belliydi. Mehmed Giray'la yaşadığı aşka ikna olmamıştık, uğruna yeğenlerini zehirlemesine de ikna olmadık. Son bölümlerde, Mehmed Giray'dan vazgeçip tövbekar oldu, Ahmed'den af diledi. Ama nafile, ölümü Derviş Paşa'nın ellerinden oldu.

Kızını güç peşinde basamak olarak kullanıp paşalarla evlendirme makinesi olarak gören Safiye'nin duyguları sahiciydi. Her ne kadar kızıyla gerçek bir ana-kız ilişkisini asla kuramamış olsa da, ölümüyle mahvoldu. Hem yavrusunu kaybetti, hem de Kösem'le giriştiği savaşta yenilgiye uğradı. Safiye'nin yatağında siyahlar içinde uzandığı ve iç sesini duyduğumuz sahne, bölümün favori sahnesiydi. Bu noktada, Ahmed ve sevenlerinin zerre duygu belirtisi göstermemesi çok normal. Fahriye yüzünden, hem Ahmed'i kaybedeceklerdi hem de hanedanın sonu gelecekti. Bu da, hanedan mensupları ve devletin bekaası için bir felaketti. Handan ve Kösem. Ahmed'i gerçekten seven iki kişi. Ahmed ölüm döşeğindeyken yaşadıkları acıyı çok iyi bildiklerinden, Fahriye'nin ölümünü iple çektiler.

Bu ölüm mevzusunda, tek anormal davranan Halime Sultan'dı. Oğlu Mustafa'nın canına kastetmiş Fahriye için, bir de gözyaşı dökmediği kaldı. Bizler, Fahriye'yle empati kurmayı bırakalı çok oldu Halime'ciğim, hani oğlunu zehirlemişti hatırlatırız.. Daha ne hanım sultanlar göreceğiz, merakla bekliyoruz.

Mehmed Giray, hiç acımadan önce aşığı Fahriye'yi sonra da kardeşi Şahin'i ele verdi. İçi boş karakterlerden biri daha. Tez zamanda Rodos'a sürülmesi dileğiyle. Fakat, Şahin'in sahnelerinin az olması üzüyor. Şimdi yine zindan yolu göründü, oysa Erkan Kolçak Köstendil'i Şahin rolünde izlemek büyük keyif.

1 2
Haseki Özkurt
21/02/2016 11:25
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR