Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Bir Marilyn, bir Eli, bir de bebek
Sezon: 5 Bölüm: 11

Eli’ın gazabı Marilyn’in üstüne üstüne…

Geçen bölüm Eli’ın içkisini tükürmesi ile ekranımızı yapış yapış bırakmıştık. Tam da o sahne ile tekrar geri döndü The Good Wife. Eli için kabus dolu saatlerin başladığı bu anın sonunda bölüm boyunca yanlış iz peşinde olduğuna dair bir ipucu bile verilmemişti resmen. Eli, Marilyn Garbanza’nın bebeğinin babasının Peter Florrick olduğuna dair düşüncesine saplanıp kalmıştı. Bize de sezon boyunca pompalanan Marilyn-Peter elektriğini izledikten sonra aksini düşünmek pek düşmemişti.

Florrick/Agos’un beklediği müşteri yılbaşı partisinde karşılarına çıktı. Önce partinin müzisyenlerini çulsuz sansalar da dava sonucunda kazanacakları yüzdeyi duyduklarında gözleri parlamıştı. Bizim müzisyenlerin cover’ladıkları şarkıyı cover’layıp Drama Camp adlı bir tv programı için kullanmışlardı. Olaya bakıldığında kolay bir dava gibi görünse de bu ikilinin şarkı için ikincil izni almamaları davanın önce ters dönmesine sebep oldu. Alicia ile Cary’nin karşısına çıkan avukatlar ise Burl Preston ve Alicia’nın her fırsatta karşısına çıkmayı kollayan Will Gardner oldu. Will ile Alicia’nın karşılıklı olarak birbirlerinin zayıf taraflarına oynamaları eğlenceliydi. Uzun süreli sert bir rekabet izledikten sonra bu tür cilveleşmeler, Will’in yandan çarklı gülüşü beni mutlu etmedi değil.


Will’den Alicia’ya: Elbiseni değiştirmeye karar verdin, öyle mi?

Eli’ın derdine geri döndüğümüzde ise iş yine dönüp dolaşıp Kalinda’nın önüne düşmüştü. Kalinda’nın bebeğin babasının adının Peter olmasından yola çıkarak bulduğu kişi yine onu Peter Florrick’e yöneltmişti. Üstüne üstlük bir de endişelenmesi gerek bir güvenlik kamerası görüntüsü peydah olmuştu. Eli soluğu Mariyln’in odasında aldı. Marilyn kendisinden hala emindi, Eli ise Peter Florrick yüzünden haklı olarak inancını yitirmişti. İki arada bir derede Kalinda’nın geçen bölümden filizlenen aşkına dair anlaşmazlıkları da izledik. Kalinda’nın vahşi cazibesini kullanmaya devam edecekler belli de çok içi boş ve zorlama gelmiyor mu diyalog ve olaylar?

Dava cover’ın cover’ını çalmasına döndüğünde iyice karmaşık hale gelmişti. O sırada devreye Robyn’in girmesi ve iki şarkının melodisinde de kaydın yapıldığı bowling salonundan bowling topu sesi bulunduğunu fark etmesi davanın Alicia ve Cary lehine sonuçlanmasına sebep oldu.

Bu süreç içinde Lockhart/Gardner’da işler biraz karışmıştı. Diane ile Will’in fikir ayrılığı oylama masasında restleşmelere sebep oldu. The Good Wife’ın sıkı takipçileri Diane ile Will’in arasının kolay kolay bozulmayacağını bilirler. Bu restleşme de çerez misali bölüme sokuşturulmuş bir gerginlik olarak geldi geçti.


The Good Wife’ın garip müvekkilleri arasına bu bölümdeki müzisyenler de katıldı.

Eli’ın önüne getirilen video görüntüsünün Marilyn’e dair değil de seçime dair bir görüntü olması, devamında da Marilyn’in bebeğinin babasının ortaya çıkması Eli’ı sırtına buz atılmışa çevirdi. Bundan sonrası için sinirli bir Eli izleyeceğiz, belli oldu. Onu çok zor günler bekliyor.

Birkaç ayrıntı:

- Bölümün adı ‘Goliath ve David’, İncil’de geçiyor. David, bildiğimiz Davut peygamber Goliath ise bir yaratık. İkisinin arasındaki savaş, güçsüz ve güçlünün savaşını simgeler.

- Birkaç bölüm önce hakim Alicia’ya telefon etmişti, sahi ne oldu ona? Peki Will’in bir gencin cinayetle suçlanıp hapse atılarak ucu açık bırakılan davası? Bunlar devamlılık hatası mıdır? Yoksa bekletilip zamanı gelince kullanılacak mevzular mıdır? (The Good Wife’a yakışan ikinci seçenek tabii)

- Kalinda ile Alicia’nın bir araya gelmemesine dair kaçırdığım şey, Julianna Margulies’in önceden Kalinda ve Alicia için yaptığı “artık o arkadaşlık yürümeyecek” minvalindeki ifadesi. Yine de Kalinda’nın hikayesinde bu sezon biraz olsun basitleştirme sezmiyor musunuz siz de? Alicia ile bir kere bile karşılaşmamış olması hala garip değil mi?

- Marilyn’in bebeğinin babası olarak karşımıza yönetmen Peter Bogdanovich’in çıkması çok şahane bir son dakika sürprizi oldu. Dizinin yaratıcılarının şakasına katılan yönetmeni bir daha görmeyeceğiz büyük ihtimalle.

Ara bölüm tadında, sakin ve sıradan bir bölüm izledik. Sezon arası sonrası şahane bir dönüş olmayabilir ama o kadar güzel bölüm sonrası bunu da affediverin artık.

Gelecek bölümün ÖzetliYorum’unda görüşmek üzere, geç kalmayın.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR