Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Aşkımı hırsıma sardım, ikimize dert yaptım
Sezon: 5 Bölüm: 10

Will Gardner, Matthew Ashbaugh’un bakışlarından Alicia’ya olan duygularını hissetmişti.

Çoğumuzun havadan gelecek bir paraya dair hayallerinde hiç tanımadığı akrabasından kalan miras ön sıralarda yer alır. “Ah bir yerlerden tanımadığım zengin akrabam çıksa da mirasından nasiplensem,” demediniz mi hiç? Duyuyorum cevapları, lütfen kendimizi kandırmayalım. Dizinin dalya dediği bu bölümde ise Alicia’yı tam olarak olmasa da böyle bir sürprizle karşılaşmış olarak izlemeye başlıyoruz. Peşini bırakmayacağım dediği eski müvekkili Matthew Ashbaugh, Alicia’ya tam 12 milyon dolar miras bırakıyor. Hemen hayale dalmayın, Alicia’nın o parayı alması kolay mı sandınız? İki vasiyet, iki taraf… 24 milyonluk miras. Ha deyince kimseye yar olmaz.

Alicia’nın Lockhart/Gardner’dan çıkışı henüz tamamlanmamıştı. Ortaklığa yatırdığı 150 bin dolarlık çekle yeni belalısı Damian Boyle, ofisinde belirmişti. Çıkış sözleşmesindeki hile ise Matthew Ashbaugh’du. Lockhart/Gardner hem müvekkilin geride kalan davalarını elinde tutmak, hem de Alicia’yı mirastan mahrum bırakmak istiyordu.

Dava, bir Lockhart/Gardner’ın bir Florrick/Agos’un lehine dönerken arada Alicia, Will ve Matthew arasında geçenleri geriye dönük olarak izliyorduk. Matthew’un Alicia’ya aşık olduğunu Will unutmamıştı. Sadece unutmadığı bu olsa iyiydi de Alicia’ya olan aşkını da bu dava eşliğinde yad ediyor, kullanıldığını düşünerek kendisini dolduruyor ve daha da hırslanıyordu. Alicia da farklı değildi. O da müvekkili Matthew’u insan olarak sevmişti. Matthew döneminde Will ile ilişkileri en arzulu zamanlarındaydı ve bunları düşünerek, içinde bastırdığı aşkı ve arzusu yine gün yüzüne çıkıyordu.


Alicia, Matthew Ashbaugh’un kendisine olan aşkının farkındaydı.

Dava sürecinde bana kalırsa en etkili sahne Will’in Alicia’ya soru sorma provası yaparken hayali bir canlandırma yapmasıydı. Alicia’nın sorulara vereceği cevapları, duraksamaları ve hatta mimiklerini bile hesaplamıştı. Hayalindeki sorgulamanın sonu birbirleriyle hesaplaşmalarına bağlandı, gerçekteki sorgulama ise Alicia’nın son hamlesiyle zaferle sonuçlanmıştı. Will, yaptığı provanın duygusallığından ve aşkından mıdır bilmem, Alicia’nın atlamayacağı bir konuyu atlamıştı. Alicia kazanmıştı ama bu mutsuz bir zaferdi.


Matthew Ashbaugh’un yoğun ilgisi sadece Alicia’ya değilmiş meğer.

Arka planda dönen mevzu ise tatil partisiydi. Partiye müşteri çekmenin yolu Peter Florrick’in orada bulunmasından geçiyordu. Cary ısrarcıydı ve bu konuda Alicia’dan net cevap almadan kendi kendine karar vermesi Alicia’nın elini kolunu bağlamıştı. Cary sayesinde aile tam tekmil partideydi. Eli Gold’un engelleme çabaları bile sökmemişti. Peter’ın partide bir uyuşturucu baronu ile bulunması ise ileride başına bela olacak cinsten bir sürprizdi. Sürprizler bununla bitmedi. Will’in telefonuyla artık Alicia’nın cebinde diye düşündüğümüz 12 milyon dolar puf diye uçmuştu. Matthew’un mirasını bıraktığı birkaç kadın daha birkaç miras mektubu daha vardı. Matthew’un değişken kararları yüzünden oluşan bu dava, Alicia ve Will’in üzerinden bir silindir gibi geçmiş oldu böylece. Son sürpriz ise Marilyn’den geldi. Bebeğin adı artık belliydi: PETER! Eli Gold’un bunu duyup püskürttüğü içkisi, ekrandan yüzümüze sıçramıştı resmen.

Kalinda ile Damian Boyle kovalamacası oldukça doldur boşalt sahneler de olsa arada nefes almak için gerekliydi. Kalinda’nın cazibesini kullanmak bu dizinin vazgeçilmezi zaten. Yeni arkadaşından Damian’a dair bilgi sömürebilecek mi? İleriki bölümlerde görürüz muhtemelen.

Bölümden küçük ayrıntılar:

- Açılışın otomobilin hız göstergesinin 100’ü göstermesiyle yapılması, 100. bölüm olmasına güzel bir göndermeydi. Nice 100. bölümlere desem olmayacak, demesem gönül razı değil.

- Elektronik aletler ile ilgili birkaç şey gözüme çarptı. Jackie, yeni telefonunu kullanmakta zorluk çekerken, Robyn de yanlış uygulamayı kullanmaktan muzdaripti. En ilginç alet ise Marilyn’in beline sardığı, bebeğe müzik yayını yapan korseydi.

- Kalinda ile Alicia yine yanyana gelmedi, etti 10 bölüm. Kafayı takmış durumdayım.

- Sizi bilmem ama ben Diane’siz bölümleri eksik hissediyorum. Bu bölümde varlığı yok denecek kadar azdı. Kıkırdamalarından yoksun kaldığımız bir bölüm daha geçti.

- Clarke Hayden çok sevimli. İlk avukatlık denemesini bu davada tattı. Heyecanı ve tutukluğu gülümsetti.

- John Noble’ı özlemişiz. The Good Wife’da tekrar yer alacağı haftalar öncesinden duyurulmuştu. Acaba ölmedi mi merakının cevabını almış olduk. Sanırım bu bölümde onu The Good Wife’da son görüşümüzdü.

100. bölüm, bu sezon izlediğim en iyi ikinci bölümdü. Özellikle geri dönüşlü, Will ve Alicia’nın kalpleri sarsan duygu yüklü sahneleriyle dikkat çekiciydi. Will Gardner’ın gözyaşlarını yanağımda hissettim, hırsını da omuzlarımda. Alicia’nın yutkunuşları benim boğazımda yumruydu, son hamle ile hissettiği huzursuz zafer duygusu ise onunla beraber benim de gözlerimden okunuyordu eminim.

The Good Wife her sene olduğu gibi sezon arası verdi. 11. bölüm yayın tarihi henüz belli değil. Yeni bölüm sonrasında ben yine burada olacağım. Görüşmek üzere, geç kalmayın.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR