Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Adalete güveniniz ne kadar?
Sezon: 3 Bölüm: 3

Son sezonun yarısını geride bıraktığımız dönemde Newsroom alışılmadık yavaş tempo ve heyecanına devam etti. Geçtiğimiz bölüm haberleri hiç görmemiştik, bu bölümde de sadece bir kere Will McAvoy’u kamera karşısında gördük. Yine Neal ve kaynağının peşinde koşturmacalar ve yine habercilik üzerine dersler, dersler…

Geçtiğimiz bölümü Will’in tatile gönderdiği Neal’ı aramak üzere ACN Haber Bürosunu basan FBI çalışanlarıyla bitirmiştik. Yeni bölüm de kaldığımız yerden başladı. Hiçbir haber merkezinin başına gelmeyeni protesto eden ACN çalışanları FBI’ya bile başkaldırdılar. Charlie, McKenzie, Sloan, Jim ve Don’un “Canlı yayına bağlanıp bu baskın rezaletini dünyaya göstereceğiz,” blöfüyle FBI geri çekilip aramayı durdurdu ve ACN’e hükümetten bir hafta sonrası için randevu geldi. Bu blöf sırasında karakterlerin son hallerini görme şansımız da oldu. Don ve Jim’in yapımcı odasında birlikte çalışmaları, Maggie’nin ikisine de prim vermeyen kendine güvenli tavrı… Ama en önemli değişiklik Will’de. Haber Gecesi 2.0 işine bulaştığından beri ülkenin en tepki çeken adamı olması bir yana Ceneviz’in haberinde de sağlam yara alan Will adeta bambaşka bir insan. “Seni öldürmeyen şey güçlendirir,” dercesine artık çok daha güçlü ve kendinden emin. Neal’dan kaynağını öğrendikten sonra FBI’ın onunla uğraşamayacağına emin olarak baskın sırasında bile tüm sakinliğini koruması hatta başkaldıran kendi yapımcılarını engellemeye çalışması Will’in gücünün en büyük kanıtı. O bir şekilde FBI’ın bütün tepkisini üzerine alıyor ve hepsini yeneceğini düşünüyor.

Bu bölümde tek bir haberin geçtiğini söylemiştim. Elbette Maggie’nin geçen bölüm şans eseri bulduğu Çevre Koruma Ajansı raporuyla ilgili haberdi. Her ne kadar dünyanın sonun gelmekte olduğunu anlatsa da sonuçta bir çevre haberiydi ve Maggie’nin haberi daha ilginç hale getirmek için Jim’in yardımına ihtiyacı vardı. İkilinin birbirlerine âşık oldukları birinci sezondan sonra bu kadar tatlı atıştıkları bir bölüm izlememiştik. Ancak şimdi Maggie ilişkinin baskın tarafı ve Jim yazık her şeyi alttan al al ölecek. Tabii bu arada sallantılı Hallie ilişkisi de sürüyor. Geçen bölüm ACN’den kovulan Hallie, Carnevore adlı bir internet sitesinden iş bulmayı başardı. Jim, hala birilerinin Hallie’ye iyi işler önermesinin sebebinin ACN’le ilgili çok şey bilmesi olduğunu düşünüyor. Hallie’de Jim’i satıp haberi yaptıracak hırs potansiyeli mevcut. Jim ona karşı da alttan alıp duruyor. Tıpkı sonunda haberini yaptıran Maggie gibi. Trende tanıştığı ÇKA İdari Amir Yardımcısı da haber stüdyosuna konuk oldu ve bir röportaj verdi. Vermeseydi iyiydi. Üzerine basa basa dünyanın sonunun geldiğini ve kurtuluşun olmadığını söyledi. Will hayatında böyle bir konuk ağırlamamıştır herhalde. Amir Yardımcısı Richard Westbrook’a her yoldan soru yöneltti adamın bu kıyamet senaryosuna bir kurtuluş çizebilmesi için ama Richard Nuh diyip peygamber demedi adeta. Burada sorun şu: Durumu umutsuz bir hastanın yakınlarına bunu söylersiniz peki ya hastaya? Bir doktor hastasına gidip son saatlerini yaşadığını söyleyebilir mi? Onun son saatlerini ölümü bekleyerek ve umutsuz bir şekilde geçirmesine sebep olabilir mi? Haberdeki hastanın bütün insanlık olduğunu düşünelim. Sorunu anlamışsınızdır.

İç karartıcı haberi geçip Neal mevzusunu da sona atarsak, bir diğer önemli konuya sıra geliyor; şirket hisselerinin devri. Yönetim kurulu başkanı Leona Lansing geçen bölüm büyük rest çekip 4 milyar dolar aramaya başlamıştı ancak tabii ki bulamadı. Sonunda para bulmanın tek yolu olarak ellerindeki en para eden marka olan ACN’i devretmekte buldular. ACN böylece Lansinglerin elinden çıkmak ve Lucas Pruit adında bir çatlağın kontrolüne girmek üzere. Muhabirler yemeğinde Charlie adamla ilk kez görüştü ve çatlaklığın kitabını yazdı. “Halk kaynaklı haber” (Boston’da yaşananlardan hiç ders almamış gibi) yapıp ACN’i 500 kanal haline getirmeyi amaçlıyor. Doğal felaketler hakkında haber yapılan bir kanal, bir ünlüyü takip edenler için bir kanal -yani her halt için bir kanal- ama içlerinde hiç resmi görevli muhabirlerin haber yapıp sunduğu bir kanal yok. Sezon başından beri her yazımda yeni medyanın yanlış anlaşılmasının ve amaç haline getirilmesinin yanlış olduğunu söylüyorum. Ülkemizde haberci geçinerek bunu yapanların çok olduğunu da. Pruit çok uç bir adam ama yeni medyayı yanlış anlayanlar için somut bir örnek.

Anchorman Will McAvoy ve yapımcısı MacKenzie McHale evlenebiliyorlar (Hatta düğünlerine stüdyoyu basan bir FBI ajanlarından biri de davetli) ama bu kadar reyting almıyorsanız ilişki yaşamanız yasak. Şirketin Wyatt Geary adında yeni bir İnsan Kaynakları yöneticisi var ve tam bir profesyonel. İş yeri içinde ilişki istemiyor, özellikle aynı programda çalışanlar arasında. Tabii bu durum Don’u ve arada onun programı 22.00’ı sunan Sloan’ı etkiliyor. Wyatt, ikisinin arasında bir ilişki olduğunu kanıtlamaya çalışıyor ve başardığı takdirde Don başka bir stüdyoya geçmek zorunda kalacak. Tabii ACN’in satılma sürecinde neler olur bilemeyiz ama ekranların en mükemmel çiftini ayıracak birini sadece profesyonel olduğu için savunmak mümkün değil.

Kapanışta Neal, kaynak, Will ve FBI arasında geçenlere geri dönelim. Will, McKenzie ve Charlie hükümetle gizli bir toplantıya çağrılmışlardı. Charlie ve Will bütün kartlarını açık oynuyorlar ama MacKenzie öyle değil. Baskın yapan FBI ekibinin başıyla çocukluk arkadaşı ve sürekli ondan akıl alıp duruyor. Arkadaşı ya onu çok sağlam kandırıyor ya da iyilik yapıyor bilmiyorum ama MacKenzie en başta haberin yapılmasını istiyordu, şimdi de Neal’ın ortaya çıkması için uğraşıyor. Ona haber de gönderdi zaten. Neal toplantıya katılmadı gerçi ama ilerleyen safhada Will’in kendini feda etmesini istemeyeceği için ortaya çıkacaktır. Toplantı ve Will’in kendini feda etmesi de patladı gibi. Berbat geçen ve Will’in açık açık bir televizyon yıldızını hapse atmaya hükümetin gücünün yetmeyeceğini söylediği toplantıdan sonra Will’e hiç beklemediği o mahkeme celbi geldi. Bundan hemen öncesinde de Neal’ın kaynağı kendini MacKenzie’ye gönderdi ve haberi 4 gün içinde yayınlamazlarsa kendisinin yayacağını söyledi. Durum o kadar zor ki. Will mahkemede suçlanmak üzere. Haberi yayınlamayıp kaynağın kendi yayınlamasına yol açarlarsa muhtemelen suçlamalardan kurtulurlar ancak habercilik görevlerini yerine getiremezler. Bu kadar büyük bir haberi yapmamak Maggie’nin deyimiyle Kral Arthur döneminde yaşayan Charlie, Will ve McKenzie’nin vicdanlarını hiç rahat bırakmayacaktır.

6 bölümlük kısa final sezonunun yarısını geride bıraktık ve ACN’de her şey karman çorman durumda. Will bile artık kendinden şüphe edebilir. Zaten bölüm siyaha düşmeden önce çalışanlarına dönüp “Sizce düşündüğüm kadar büyük bir TV yıldızı olmayabilir miyim?” diye sorması bile kafadaki Will McAvoy portresini yıktı geçti. Bütün ilişkileri ve olaylarıyla The Newsroom heyecanlı final sezonunda son sürat devam ediyor.

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR