Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
21. Yüzyılda Habercilik
Sezon: 3 Bölüm: 1

Newsroom hemen her şeyin aynı olduğu çok sıra dışı bir bölümle final sezonuna merhaba dedi. Evet, hemen her şey aynıydı. Will ve MacKenzie yine ofiste tartışmayı tercih ediyorlardı ve tam bu sırada büyük bir olay meydana geldi. Maggie yine kendini kanıtlama çabalarını sürdürüyordu. Don yine dizinin ne diyeceğini en iyi bilen ismiydi. Charlie yine içiyordu. Sloan yine ekonomiye Dünyanın 8. harikası muamelesi yaparken, Neal alternatif haberlerin peşinden koşuyordu. Evet, hemen her şey aynıydı bu bölümde. Ancak bölüm oldukça sıra dışıydı.

Geçen sezonun sonunda davası sürer halde bıraktığımız Ceneviz Operasyonu’nun serpintileri hala Haber Merkezi’nin her tarafına yayılmış halde duruyordu. Daha bölümün başında MacKenzie ve Will’i düğün muhabbetinden ayıran Boston Maratonu saldırısının (2013’te Boston Maratonu koşulurken yapılan bombalı saldırı sonucu 3 kişi hayatını kaybetmişti) haberi geldi ve bütün merkez büyük koşuşturmasına geri döndü. Herkes bir panikle işini yapmaya çalışırken özellikle Will’in Ceneviz’den sonra takıntı halini alan “binde bir bile yanlış olma ihtimali olan bir bilgiyi vermeme” tavrının bülten üzerinde etkisi olduğunu gördük. Herkes her neredeyse hemen merkeze çağırıldı. Özellikle jüri görevi yüzünden mahkemede olan Don’un oradan kurtulmak için gösterdiği çaba takdire şayandı. Herkes merkeze dönerek sadece Sloan yeni oyuncağı olan Bloomberg Terminal’iyle (Bir ekonomistin can damarı olduğunu anlayabildiğim 24bin dolarlık bir alet) oyalanıyordu. Yine dünyaya ekonomi gözünden bakan Sloan’dı işte.

Sunuculardan Elliot’un Boston’a gidip olay yerinden haber yapmak istemesiyle Mac ve Jim’in ilk kez keskin bir fikir ayrılığı yaşadığını gördük. Jim, Elliot’un yanına yapımcı olarak Maggie’yi önerdiğinde Mac ve Will buna karşı çıktılar ancak Jim’in ısrarı sonucu Maggie Boston’a haber yapmaya giden kişi oldu. Önceki 2 sezon boyunca Maggie’nin haberler sırasında Jim’i uğrattığı hayal kırıklıklarına rağmen Jim’in ona hala güvenmesi takdire şayan ama bir o kadar da riskli. Eskiden en azından Maggie’den hoşlandığına yorabilirdik ama ikilinin arasında bu durum kalmamış gibi. Dahası Jim’in geçen sezon başlayan yeni bir ilişkisi var ve bu bölümde görüyoruz ki Haley de ACN’de işe başlamış. Yeni Medya Haberciliğinin taraftarı Haley’nin ACN’de yaşatacağı tartışmalar bu sezon oldukça görülecektir. Zaten daha Boston olayının başında bile hiçbir kaynaktan bilgi alınamazken Twitter’ı kaynak göstererek haber yapma çabasını gördük. Bu konuda MacKenzie’yle anlaşamadığı gibi Jim’le de arası açılacaktır. Çünkü ACN tam bir geleneksel haber kanalı. Olur da Jim ve Haley ilişkisi biterse Maggie’yle olan ilişki tekrar hazır bekliyor olacak gibi çünkü Maggie sonunda Jim’i hayal kırıklığına uğratmamayı başardı. Tam canlı yayına girip önemli bir bilgi vermeden önce alerjisi tutan Elliot’un yerine kamera karşısına geçip krizi mükemmel bir şekilde atlatmasıyla herkesin takdirini almayı başardı. Artık hızla Yeni MacKenzie olabilir.

Newsroom'un klasik “Doğru Habercilik Anlatısı” örneğini bu bölümde belki de en sert şekilde gördük. Önce güvenilir bir CNN muhabiri olan John King, birinin tutuklandığı haberi geçti ancak kısa süre içinde bu haberi geri çekmek zorunda kaldı. Tüm haber bürosu buna sevinirken yürüyen tecrübe Charlie'den ağır bir fırça geldi. Bir habercinin başarısızlığı başka bir habercinin başarısı olamaz. Tamam, bu haberi yayınlamayıp hata yapmamak önemli ancak bir gazetecinin hayatının en kötü anı (Haberci John King, Boston Polisinin köstebek arayışında attığı yemlerden birine denk gelip büyük bir hatayla haberi yayınlamıştı gerçekten) alkışlayarak kutlayamazsınız. Özellikle de hala davası süren Ceneviz haberini yapan kanalda çalışıyorsanız. Diğer, Doğru Habercilik ise bir önceki paragrafta bahsettiğim Yeni Medya ile Eski Medya anlayışlarının çatışmasından geldi. FBI başka kişilerin zan altında kalmasını önlemek ve suçluların bulunmasını kolaylaştırmak için iki şüphelinin fotoğrafını yayınladı. Bu sırada internette insanlar zanlı resimlerini Sunil Triphati (Ailesinin bir aydır haber alamadığı bir genç) ile karşılaştırmaya başladılar. Elbette Twitter'ın yayılmacılığıyla bu Sunil Triphati'nin suçlu olduğu algısını yarattı. Bütün yetkili kurumlar Triphati'nin şüpheli olduğunu kesinlikle reddetse de Triphati'nin kız kardeşi ölüm ve tecavüz tehditlerinin olduğu telefon mesajları almaya başladı. Bütün bunlar tek gecede ve sadece birkaç saatte oldu.

Newsroom yeni medyaya her zaman saygı duyan bir dizi oldu, yeri geldiğinde eleştirildi de (Genellikle Neal üzerinden) ancak bu kadar somut bir örnekle bu kadar ağır bir tepki verildiğini ilk kez gördük. Triphati hakkındaki tweetlere atlayan birkaç muhabir bir anda bu korkunç yanlışın yayılmasına sebep olmuştu. Tıpkı Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de Twitter’a tapmaya başlayan bir haberci&aydın kesiminin son dönemde ortaya çıktığını biliyoruz. Arap Baharı ve Gezi Parkı eylemlerini tamamen Twitter’a bağlayan, yurttaş gazeteciliğin anlamını çok yanlış anlamış kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Mesele şu ki; Twitter sadece bir araç olarak inanılmaz faydalı. Bilgiye kolay erişime imkân veriyor. Ancak Twitter’ı amaç haline getirip, bir haber sitesi muamelesi yapınca dünyanın manipülasyona en açık kaynağında geziniyorsunuz. Hele işi “Twitter olmasa Gezi Parkı olmazdı,” boyutuna taşıyorsanız işte o zaman yalanla doğru arasındaki farkı tamamen yitiriyorsunuz. Yeni Medya teknolojilerine elbette sırt çeviremeyiz ama geleneksel haber değerlerinden vazgeçemeyiz çünkü henüz yeni medyada değer ve kural yok. Newsroom'un bu bölümde özellikle bunu vurgulaması hızla büyüyen yanlış bir algıya muazzam bir tepki oldu ve diziyi neden sevdiğimi tekrar hatırlattı.

Triphati olayının üstüne FBI, mecburen şüphelilerin isimlerini de yayınlamak zorunda kaldı. Tsarnaev soyadlı iki kardeşten biri kovalamaca sırasında öldürülürken diğeri bölümün sonunda yakalanmak üzereydi (Bahsedilen operasyonla birlikte yakalandı). ACN bu haberleri en doğru şekilde verse de bu reyting sıralamasında hezimete uğramalarını önlemedi. İkinci kaynak alınmadığı için geç girilen haberler beş günlük haber maratonu sırasında onları dördüncü sıraya kadar indirmişti. (Normalde en çok izlenen ikinci haber bülteniydiler ve haberler için iki basamak aşağı düşmek televizyondaki diğer programlara göre on kat falan daha kötü bir durum.) Şirketin CEO’su Reese Lansing’le yaşanan bir tartışma Will’i istifa etmeye sürükledi. Zaten Ceneviz haberinden oldukça yıpranmış durumda olan Will’i iyi sakin bir evlilik geçirmek istediği için suçlayamayız ancak Will haber sunmadan asla yapamaz.

Bölümün sürükleyicisi Boston’daki patlama olsa da en önemli iki olay farklıydı. İlki Neal’e gelen şifreli bir bilgiydi. Biri Neal’e gizli hükümet belgelerini ulaştırmak için epey bir çaba harcamıştı ve Neal de bunun peşinden sürüklendi. Artık elinde 27bin gizli hükümet belgesi var (Ve doğrular!) ve bu belgeleri isteyerek federal bir suç işlemiş durumda. Daha fenasıysa tüm şirketin durumu… Sloan ve Don (Nefis bir platonik ilişkiden nefis bir birlikteliğe geçmiş durumdalar, dizinin en eğlenceli ikilisi onlar kesinlikle) peşine düştükleri bir hikâye sayesinde birinin bilerek hisse değerlerini düşürüp şirketi kolay yoldan satın almaya çalıştığını fark ettiler. Sloan’ın bunu Reese’e anlatmasıyla birlikte yeni sezon konularımız da kesinleşmiş oldu. Will 10 dakika önce verdiği istifa kararından döndü ve sonunda Reesle işbirliği yaptı. Bu sezon izlenebilir ve doğru bir haber bülteni hazırlayıp şirketi satılmaktan kurtarmaya çalışacaklar. Neal’in başına neler geleceğini de hepimiz merakla bekliyorum.

En başta dediğim gibi oldukça sıra dışı bir bölümdü. Hemen her şey aynı olmasına rağmen dizinin havası değişikti. Belki de final sezonu olduğunu bildiğim için bana öyle geliyordur emin değilim. Şimdilik emin olduğum tek şey bütün Newsroom izleyicilerinin sezonun ikinci bölümünü büyük bir heyecanla beklediği. Tıpkı benim gibi.

Notlar:

- Sunil Triphati’nin cesedi daha sonraları bir otel odasında bulundu. Ailesi onun intihar ettiğini açıkladı.

- Boston Bombalaması’nın tek kaybı ilk andaki 3 ölü olmadı. Kovalamaca esnasında iki suçlu bir de polisi öldürdüler. Ayrıca patlama sırasında yaklaşık 200 kişi yaralandı. Bu yaralanmalar basit yanıklardan kopan uzuvlara kadar oldukça geniş bir yelpazedeydi.

- Sunil Triphati hakkındaki yanlış yargıya varanlar Reddit kullanıcılarıydı. Daha sonra bu kullanıcılardan Greg Huges bunu Twitter’a döktü. Bir CBS kameramanı da tweeti görüp bilgiyi kendisi de tweetledi. Bilgi git gide yayıldı. Böylece bir Reddit kullanıcısının attığı tweetin paylaşılmasıyla Reddit’deki bilginin doğru olduğu kanısı ortaya çıktı. Tehlikenin farkında mısınız?

- Neal’ın başına gelen ineklerin dünyasında yaşanmayan bir olay değil. Şifreli bilgiler her zaman haber merkezlerine gönderilir. Ancak bu kadar gizli bilgiler ancak flash belleklerle, gizli teslimat yerleriyle ve daha önce hiç internete bağlanmamış bilgisayarlarla iletilebilir.

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR