Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
NTVSpor’un Ardından

Çocukken uyumayı sevmezdim. Bütün ailenin öğlene dek uyuduğu pazar sabahları erkenden uyanır, televizyonda çizgi film arardım. Bir süre sonra çizgi filmlerin yerini spor haberleri almıştı. NTV ve CNN Türk arasında gidip gelip spor bülteni kovalıyordum. Bizimkiler uyanana kadar bazen aynı maçların özetini dört beş defa izlemiş oluyordum. Türkiye Ligi’nin maç özetlerinin bütün spor bültenlerinde gösterilebildiği bir zaman vardı sahiden, şimdi fark ediyorum. Uzun süredir parasız izleyebildiğimiz spor organizasyonu sayısı oldukça sınırlı.

NTVSpor bunun böyle olmadığı dönemi temsil ediyor benim için. Yayın hayatına başladığında büyük nimet olmuştu benim için. Spor yayıncılığı için ciddi anlamda emek harcandığını ilk kez orada görüyordum. Bir kere NBA yayını oradaydı. NTV zamanına göre daha fazla maç yayınlanıyordu. Annemi kablolu tv bağlatmaya ikna edip NBA TV’yi edininceye dek çok büyük bir gelişme yaşamıştım. NTVSpor’da bir sürü spora dair yayın vardı. Sürekli haberler vardı, gerçekten çok sağlam bir muhabir ekibi vardı.

Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol Spor Servisi'nde.

Bugün spor televizyonculuğunda bir geçiş dönemi tamamlanmak üzere. Ahmet Çakar, Erman Toroğlu gibi maç yorumu yerine olay açıklamalar yapmayı tercih eden alfa yorumcuların dönemi sona eriyor. Yine maç anlatmak yerine seyirciye gaz veren spikerlerin dönemi de öyle. Artık daha olgun şekilde sporun tartışılabildiği yerler var, bunu yapan kişiler ön plana çıkıyorlar. Bir çoğu blogger’ın coştuğu Twitter öncesi dönemden takip ettiğim isimler. Onların sıçramasında doğrudan ya da dolaylı olarak NTVSpor’un payı o kadar büyük ki. Yenilsen de Yensen de sayesinde o tayfadan bir çoğu televizyona çıkma şansı yakaladı. Kalıcı olanlardan biri Uğur Karakullukçu örneğin, bünyesinde çalıştığı kanalda aklı mantığı temsil ediyor şu sıralar. Yenilsen De Yensen de yeni nesil blogcu tayfaya televizyonda olmak için umut vermişti. Keşke hep o tatta kalsaydı.

Parasız yayın bir yere kadar. Uzun süredir Dünya üzerindeki en büyük spor organizasyonlarından hiçbirinin ana yayıncısı değil NTVSpor. Elinde kalan tek büyük şey Euroleague ki onun da ana yayıncısı değil. Ana akım spor izleyicisine hitap eden üç kanaldan biri olarak burada tutunması imkansız. A Spor en azından Türkiye Kupası’na tutunuyor, TRT Spor zaten TRT. Hedefiniz ana akımsa, ana akımın seveceği yayınlar yapmanız gerekiyor. Onu yapamazsanız sonuç belli. Bugün NTVSpor’un kapanmasına üzülenlerin sayısı, kanalı izleyenlerden fazla. İşte sonuç.

Tabii tek sebep parasız yayın değil. Bir de vizyon değişikliği var. Bu daha acı. Yenilsen de Yensen de’yle genç ve analitik değerlendirme yeteneğine sahip kişilere ekran şansı veren NTVSpor vizyonu uzun zamandır ortalarda yok. Önce Bay Tahmin’in, ardından Beyaz Futbol’un futbol konuşmadan parladığı bir dönemden bu kadar tecrübeli bir kanal etkilenmeseydi keşke. Yayına girdiği günkü vizyonuyla Kırmızı Çizgi yayınlamaya düştüğü noktayı kıyaslıyorum da gerçekten üzücü. Daha üzücü olanı bu uğurda Erbatur Ergenekon gibi o blogger tayfanın yakından tanıdığı bir ismi heba etmek. Ekibin geri kalanı zaten atanamamış Ahmet Çakar.

Yıllardır %100 Futbol ve Rıdvan Dilmen yüzünden sürekli olarak taraflı kanal olarak lanse edildi ki hala sırf bu yüzden kapanmasını kutlayan bir tayfa var. Ben Beşiktaş’ın şampiyonluk maçından önce semtte gözleri parlayarak yayın yapan muhabiri de gördüğüm için bunu yapamam. Ama programın diğer sandalyesine bakınca “Acaba iyi mi oldu?” diyorum. Güntekin Onay, İsmail Şenol ve nicesi… Çok kayıp verdi NTVSpor. Kadrosundaki kalifiye ekran yüzlerini ve seslerini kaybetti. Çok azı kaldı elinde. Bu yüzden NTVSpor’un kapanmasını kötü okumuyorum. Üzücü ama kesinlikle kara bir durum değil. NTV içinde daha sınırlı bir ekip tekrar eski kaliteyi sağlayabilir belki. Kapanma kararı öncesinde gerçekten ilk dönemlerinde hayranlıkla takip eden insanlar için acı veren bir yayın politikasına dönmüştü.

Son birkaç yılda kapanacağı haberi o kadar çıkmıştı ki bu sefer anlaşma tamamlanmasına, hatta kendileri durumu açıklamasına rağmen haftası gelene kadar kimse farkında değildi. Son birkaç gündür herkes NTVSpor’a veda ediyor. Bir spor seyircisinin vedası da böyle. Spor Servisi başta olmak üzere bu gözlere izlettiğin onca kaliteli yapım için teşekkür ederim NTVSpor. Eski günlerde tekrar görüşmek üzere…

 

 

MEHMET DİNLER

YORUMLAR
DİĞER HABERLER