Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
#istfilmfest2019 filmleri 16: Ulusal Kısa Film Yarışması

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

Ulusal Kısa Film Yarışması, İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla yapılıyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 11 film yer alıyor. Yarışmanın jürisinde ödüllü kısa film yönetmeni Umut Subaşı, oyuncu Esme Madra ve oyuncu Halil Babür yer alıyor.

Jürinin seçeceği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 5.000 TL ile ödüllendirilecek. Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi de yarışmadaki bir filme ödül verecek.

Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alan filmler:

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme

Ana habere saatler kala, Zuhal bültenin hazırlıklarında, Defne onun peşinde koşturmakta, Vedat öğlen yemek zorunda olduğu salatanın sıkıntısında, Harun her zamanki gibi ortalıkta yok. Eğer Çağlar akvaryumdaki suyu taşırabilecek haberden bahsetmeseydi, TRN’de her şey olması gerektiği gibiydi.

 

Sonsuz / Murat Çetinkaya

Lider, gizemli ve kurak bir evrenin merkezindeki kulübesinde yaşar. Kulübesinden dışarıdaki itaatkârları gözetler. İtaatkârlar ise kulübenin içini göremezler. İtaatkârlardan biriyle yaşadığı karşılaşmadan sonra Lider evrendeki otoritesinin sarsıldığını görür. Otoritesini yeniden kazanmak için şiddet kullanmaya karar verir ancak otorite savaşı yine de sürecektir.

2018 Malatya, En İyi Ulusal Kısa Film

 

Gümüş / Deniz Telek

Ali, babasının ölümünün ardından yalnız kalan annesini şehre götürmek için köyüne gider. Şehre gitmek istemeyen annenin tek bir şartı vardır: Ali’nin baba yadigârı köpekleri Gümüş’e kalacak bir yer bulması gerekmektedir.

2018 Alpavirama Hindistan, Uluslararası Yarışma En İyi Kurmaca Film

2018 İzmir, En İyi Üçüncü Kurmaca Kısa Film

 

 Avarya / Gökalp Gönen

Yaşanabilir yeni bir gezegen bulma umuduyla yola çıkan adam, görevi yöneten robotun hiç bir gezegeni uygun bulmaması nedeniyle gemiye hapsolur. Bir çıkış yolu bulsa da, bu sadece karanlık bir sırrı ortaya çıkaracaktır.

 

Giderayak / Özgür Cem Aksoy

Sıradan bir Türk cenazesinde bir olay yaşanır. Cemaatten biri kürekle merhuma toprak atarken fark etmeden mezara telefonunu da düşürür. Telefonunu düşürdüğünü fark edince defini durdurur ve telefonunu geri almak ister. Fakat cemaatten bir dini inançları nedeniyle mezarın tekrar kazılmayacağını söyler. Cenazeyi yöneten hocanın da araya girmesiyle olağandışı bir tartışma başlar.

2018 Adana, Jüri Özel Ödülü

 

Durgun Suyun Sayhası / Yusuf Elbaşı  

Farklı şiirler ve imaj biçimlerini bir araya getiren bir sine-şiir... Durgun Suyun Sayhası Hamburg Balık Pazarı ile İsmet Özel ve Cemal Süreya’nın şiirlerinden ilham almıştır.

 

Kuyruk / Yiğit Hepsev

Tek başına yaşayan orta yaşlı edebiyat çevirmeni Ekrem, yıllardır iç sesiyle başa çıkmanın kendince bir yolunu bulmuştur. Çöp atmak için sokağa çıktığında, dünyada olan biteni pek umursamayan komşusu Şevval ile yaptıkları sohbet onları yakınlaştırır ve Ekrem’in kendini sorgulamasına sebep olur.

 

Pantolon / Pantor / Tahsin Özmen

Kılık kıyafet kanunundan sonra Anadolu’da bir köyde, köylülere ait tek bir pantolon ve tek şapka vardır. Elbiseler köy muhtarının sorumluluğundadır. Şehre gitmek isteyenler ancak muhtardan izin aldıktan sonra gidebilir. Şehre hiç gitmemiş olan Dilo, bir gün şehre gitmek için muhtardan elbiseleri ister. Boyu uzun olduğu için pantolon kısa gelince elbiseleri alamaz. Şehre gitmeyi kafasına koyan Dilo, köy öğretmeninin elbiselerini çalmaya karar verir.

 

Sevinç Vesaire / Kurtcebe Turgul

Zamandan muaf devlet dairesinde, bitimsiz mesailerden bir yenisi başlamak üzeredir. Bir grup Sözlükçü, daha sıkı bir Büyük Sözlük için gereksiz, kesinlikle sakıncalı ve ihtimalen sakıncalı her türlü sözcüğü oy birliği ile imha etmek üzere işe başlarken, bölüme o gün atanmış Daktilocu’nun soruları rutini bozacak, işleri karıştıracaktır. Oysa liste uzun, gündem yoğun, sözcükler sayısızdır.

 

Görüşme / Vehbi Bozdağ

Faruk, 30 yaşlarında, kendi halinde bir muhasebecidir. Yıllardır aynı muhasebe ofisinde çalışmaktadır. İşe giderken cesaretini toplamaya çalışan Faruk, bir süredir kafasını kurcalayan bir konuyu patronuyla konuşmaya hazırlanır.

 

Amca / Senem Bay

Bu film, hayatta sahip olduğu her şeyi dans tutkusu uğruna kaybetmiş, geçimini pizzacıda motokuryelik yaparak kazanan, pizzacının altındaki penceresiz depoda yaşayan, elli yaşlarında eski bir break dansçının hayatını, 90’lı yıllarda break dansla tanışması, ünlü olma fırsatını tepmesi; aile değerleri, dans tutkusu ve hayallerini kendi anlatımıyla belgeliyor. Amca, yaşadığı tüm zorluklara rağmen dans eden, umut veren dansçı Hakan’ın gerçek hayatından kesitlerden oluşuyor.

2018 Le Petit Cannes, Jüri Mansiyon

YORUMLAR
DİĞER HABERLER