Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
İyi Oyun’un setinden bildiriyoruz

Dünyanın ilk E-Spor temalı gençlik filmi İyi Oyun… Bu tanımlama internete düştüğünden beri İyi Oyun benim için bir merak konusuydu. Dağ, Dağ 2 ve Börü’den kalemine aşina olduğum Emre Sirel’in kaleme aldığı filmi Umut Aral’ın yönetiyor olması da ayrı bir merak kaynağıydı. Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi The Protector’da yönetmen koltuğuna oturan Umut Aral’ın ilk sinema filmini nasıl merakla beklemeyelim zaten? Kadronun da ekrandan bildiğim ve beğendiğim isimlerden kurulması filme dair hevesimi ve merakımı epey artmıştı. En büyük merakımsa filmin League of Legends temasına dairdi. Geçtiğimiz günlerde filmin setini ziyaret etme ve bütün ekiple film hakkında konuşma şansına sahip oldum. Meraklarım giderildi, filmi izlemeye olan hevesim de arttı.

Ada (Afra Saraçoğlu), JJ (Bada Oh Deniz), Aslan (Tolga Canbeyli)

E-Spor sektörünün bayrak taşıyıcısı durumundaki League of Legends, bir kesim tarafından hiç bilinmese de dünyada epey popüler olan, Türkiye’de de popülerliği gün geçtikçe artan, finalleri Ülker Sports Arena’da yapılacak kadar ünlü bir oyun.. Yönetmen Umut Aral şöyle anlatıyor: “Şimdilerde aileler çocuklarını futbol ve basketbol kamplarına gönderiyorlar. 10 yıl sonra e-spor kamplarına gönderecekler.” Peki LoL hakkında hiç bilgisi olmayan kesim filmi nasıl izleyecek?

Filmin oyun danışmanı Dora Özsoy, Can (Doğaç Yıldız) ve Samper (Kaan Sevi)

Senarist Emre Sirel’e göre League of Legends, karakterlerimizin hikâyesini anlatmak için filmde kullanılan bir araç. Bütün ekip de filmin bir motivasyon filmi olduğu, oyunla alakası olmayan anneler ve babaların da filmi rahatlıkla anlayabileceği noktasında birleşiyor. Umut Aral bu durumu şöyle anlatıyor: “Bilmediğimiz, alışık olmadığımız bir dünya ama aslında çok bildiğimiz de bir dünya filmde anlattığımız. Film boyunca karakterleri sadece bilgisayar başında değil, günlük hayat içinde de göreceğiz. Birbirine benzemeyen insanların takım olma sürecini izleyeceğiz. Ancak alışık olduğumuz gençlik filmlerinden bir farkı sadece gençlerin hikâyelerini anlatıyor olması. Türkiye’de gençlik filmleri hep birinin çocuğu olmaya çalışan gençler üzerinden yürüyor.”

Ne kadar alışık olduğumuz ve sevdiğimiz bir tema gibi görünse de neticede film boyunca bir bilgisayar oyunu var. Peki oyuncular LoL oynuyor mu?

Oyuncu kadrosunun büyük kısmı geçmişten beri bilgisayar oyunlarına ilgi duymuş kişiler. Filmde Cenk’i canlandıran Mert Yazıcıoğlu bunun işini kolaylaştırdığını söylüyor. Bir iki haftalık antrenmanla oyuna alışmış. Bu antrenmanları yapan diğer oyuncular arasındaysa kendini kaptırıp epey seviye atlayanlar var. Filmde Ada’ya hayat veren Afra Saraçoğlu oyunun ilk çıktığı dönemlerde üye olmak istemiş ama teknik bir sorun yüzünden üye olamayınca vazgeçmiş. Onun da yıllar sonra bu filmin kadrosunda olması son derece hoş bir tesadüf olsa gerek. Filmin LoL danışmanı (Ve oyuncu kadrosu içinde yer alan) Dora Özsoy’a göre filmden çıktığımızda biz de oyunun temel mantığını anlayabilecekmişiz. O kadar hevesle anlatıldıktan sonra Football Manager dışında oyun bilmeyen ben bile belki denerim diyorum.

Sette keyifler yerinde (Mert Yazıcıoğlu ve Yönetmen Umut Aral)

İyi Oyun bir “ilk” film. Hem yönetmen ve senaristte hem de oyuncu kadrosunda bunun hevesini görmek mümkün. Umut Aral zaten, Netflix’in ilk Türk yapımı dizisini de yönettikten sonra ilk sinema filmi için de bir ilk filmin koltuğuna oturmuş. “İlklerin içinde olmayı seviyorum,” diyor. Emre Sirel de ilerleyen yıllarda bu temada daha fazla iş çıktığında bunun önünü açan işi yapmış olacakları için memnun olduğunu söylüyor. Başroldeki Mert Yazıcıoğlu’nun da ilk sinema filmi olacak İyi Oyun. İlk filminin deneysel olmasından dolayı da çok memnun olduğunu belirtiyor. Filmde Arda’yı canlandıran Hakan Kurtaş da filmin bir ilk film olmasından dolayı oldukça memnun. Ayrıca, böyle bir kötü karakteri ilk defa canlandırdığı için heyecanlı olduğunu söylüyor.

Cosplay sahnesi öncesi oyuncu kadrosuyla birlikte (Soldan sağa; Kaan Sevi, Atakan Yılmaz, Hakan Kurtaş, Doğaç Yıldız, Afra Saraçoğlu, Mehmet Dinler, Mert Yazıcıoğlu, Tolga Canbeyli, Bahar Şahin, Dora Özsoy, Bada Oh Deniz, Orkun Işıtmak)

Filmin kendisi de seti kadar eğlenceli, hareketli ve cıvıl cıvılsa filmi izlerken alacağım keyfi tahayyül edemiyorum şahsen. Bir cosplay sahnesine denk gelmem de bu açıdan şansım oldu. Oyundaki karakterlerin ve her türlü bilim kurgu kahramanının kostümlerine bezenmiş 200’ün üzerinde oyuncuyla, rengarenk ve neşeli bir ortam, tarihi Haydarpaşa Dikimevi’nde kurulmuş bir set. 12 Ekim’de vizyona girecek olan İyi Oyun için şimdiden beklemedeyiz.

İyi Oyun 12 Ekim'de vizyonda

 

MEHMET DİNLERYORUMLAR
DİĞER HABERLER