Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Yasak Elma: Sürpriiiiiz!

Televizyon dünyasında diziler patır patır yayından kalkarken, sezonun sonlarına doğru yayına girip,  güçlü yapımların ve Survivor’ın kıran kırana reyting savaşı verdiği pazartesi akşamları, rakiplerini ciddi zorlayan ve hatırı sayılır bir reyting alarak zirveye oynayan Yasak Elma, bu yılın en büyük sürprizi oldu.

Peki, neden?

Tanıtım fragmanlarına ve dizinin ismine bakınca, ekranlara gelmiş zenginlerin hayatı temalı klişelerin 23442434820. versiyonu intibası uyandırsa da, dizi klişeyi adeta bir oyuncak gibi kullanıp, olağanın dışında hikayeler sunuyor.

“Kötü kadını oynamak için doğmuş” yorumu yaptıran şahane performansı ve güzelliği ile Şevval Sam, Firdevs Yöreoğlu’nun tahtını sollayan Ender Argun karakterinde kendini izlettiriyor. Ender, Ender’in eski eşi  Halit ve Ender’in eşinden yüklü bir nafaka ile ayrılmak adına planına dahil ettiği mahalle kızı Yıldız üzerinden hikaye ilerlerken, bir yandan da bu üç karakterin bağlı olduğu diğer karakterlerle hem olay örgüsü renkleniyor hem de alternatif yan hikayeler sunuluyor.

Naçizane fikrim şöyle: Yasak Elma’nın başarısının temel nedeni, dizide konuların sürüncemede bırakılmaması, dram-entrika  temeli mizah ile esnetilerek, sahnelerin ferahlaştırılması ve de diğer tüm klişelerin aksine, yıllardır ekranda göremediğimiz kardeşlik bağının, bu dizide en saf ve temiz kalan yan olarak işlenmesi.

Ender, Yıldız (Eda Ece), Halit (Talat Bulut), Alihan (Onur Tuna), Zeynep (Sevda Erginci) ve diğer karakterler gayet doğal ikilemlere sahip. Her karakterin kendi bencilliği, hırsı, iyisi - kötüsü kadar insanı güldüren komik yanları da var. Özellikle yılların ustası Ender Argun’u kendi oyununda alt eden zengin hayat düşkünü Yıldız karakterinin içindeki o saf taraf gerilim sahnelerinde bile fazlasıyla tebessüm ettiriyor. Keza Ender’in başarılı aforizmaları ile birlikte kardeşi Caner’le (Barış Aytaç) olan diyalogları da izleyiciyi kırıp geçiriyor.

Dizinin dili doğal,  oyuncular adeta karakterler için biçilmiş kaftan, bir de üstüne samimiyet ve akan senaryo olunca dizinin başarısı kaçınılmaz oluyor.

Entrika ayağından bağımsız ilerek ilerleyen  güçlü bir aşk hikayesi de var üstelik. Yıldız’ın kız kardeşi Zeynep ile patronu Alihan arasındaki derin gel-gitli bağ, fazlasıyla ilgi çekici ve sağlam ilerliyor. İlk anda klasik ‘office romance’ gibi görünse de, izleyince Zeynep ve Alihan arasındaki aşkın bambaşka olduğunu görüyorsunuz. Çok bilinen Kiralık Aşk’ın aksine burada esas kızımız saf-sakar değil. Zeynep, uzun zamandır  ekranda görünmeyen güçlü kadın karakter hasretine son verdi. Akıllı, kariyerine odaklı, kendine güveni olan, sözünü sakınmayan, cesur bir kadın. Aşkı bulunca dünyayı unutmayan, olduğu gibi sahiplenen ama gitmesini de bilen bir kadın. Ekranda gördüğümüz milyonlarca esas kız profilinin tersine, akışına göre aşkını yaşayan ama aynı zamanda “görüşmeyelim bir süre” diyerek noktayı da koyabilen bir kadın. Acısını  arabeskçe yaşamayan, rasyonel bir tavırla yoluna devam edebilecek kadar olgun bir kadın Zeynep.

O Zeynep’e aşık bir de Alihan var tabii. Fiziksel olarak ufak tefek Zeynep’in aksine  kocaman bir bedene sahip olup da, içinde küçücük çocuğu hapsetmiş olan Alihan. Nasıl ki Zeynep klasik asistan karakteri değilse, Alihan da klasik patron karakteri değil. Diğer hikayelerdeki o kendine kapanık, sürekli şüphe eden, adım atmak için bölümler boyu bekleyen ve daima ketum olan patronların aksine Alihan sevdiğini belli eden, hatta çocuklaşan, etrafında olanlara aldırmadan sevdiğine güvenen ve geçmişten taşıdığı yaraları nedeniyle saçmalarken çokça güldüren kocaman bir çocuk. Kendi başına adeta bir komedi unsuru benim için Alihan. Yetişkin dünyasına bir türlü ayak uyduramayıp, kalbi ile beyni arasında tökezlediğinde öyle saçmalıyor ki, hem kızıyorsunuz ona, hem kıyamıyorsunuz hem de gülmekten ölüyorsunuz. Bu ikilinin diyalogları doğal, işlenişleri akıcı ve en önemlisi aralarındaki problemler klişenin çok ötesinde. Haliyle ortaya izlemesi aşırı keyifli bir aşk hikayesi çıkmış durumda.

Pazartesi akşamı başarılı bir sezon arası veren dizinin, yeni sezonunda neler olacak merak ediyorum. Ender ve Yıldız savaşının seyri ile birlikte Zeynep ile Alihan aşkının akıbeti fazlasıyla merak uyandırıcı…

 

DARMODYYORUMLAR
DİĞER HABERLER