Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Vedat Türkali'yi kaybettik!

Bu sabah 97 yaşında vefat eden Vedat Türkali, dizi sektörüyle de yakından ilişkili usta bir yazar. Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisi, Türkali'nin senaryosunu yazdığı ve Fatmagül'ü Hülya Avşar'ın canlandırdığı 1986 yapımı bir filmden uyarlama. 2010'da Ay Yapım tarafından dizi haline getirildiğinde Vedat Türkali'nin kızı, oyuncu Deniz Türkali dizide Selim'in annesi Perihan Yaşaran rolünü üstlenmişti. Oğlu Barış Pirhasan, Galip Derviş'in yönetmeni ve senaristiydi. Torunu Yusuf Pirhasan ise halen Seviyor Sevmiyor'un yönetmeni.

Asıl adı Abdülkadir Pirhasan olan Vedat Türkali, 13 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kaldı.

Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınları’nı kurdu. 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. 2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Türkali, yönetmen Barış Pirhasan ve oyuncu Deniz Türkali’nin babası, müzisyen Zeynep Casalini’nin dedesiydi.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER