Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
'Ve Panayır Köyden Gider' vizyona giriyor!

Yönetmen Mete Sözer’in ilk uzun metrajlı filmi Ve Panayır Köyden Gider yılın en ‘gizemli hikayesi’ni beyazperdeye taşıyor. Yaşam ve ölüm arasında, Anadolu’daki bir köyde başlayan hikaye, yönetmenin metaforik anlatım tarzıyla buluşuyor. Filmin müzikleri The Police grubundan Andy Summers'a ait. Çekimleri Konya'da gerçekleştirilen filmin hemen bütün teknik işlemleri de Los Angeles'da yapılmış. 

Yaşam ve ölüm arasında sıkışıp kalmış bir köyün hikâyesini anlatan filmde, geçmişlerini unutmak isteyen köy ahalisi ile kendi geçmişini yakalamak ve onunla yüzleşmek isteyen bir yabancının öyküsü anlatılıyor. Ne var ki köye gelen bu davetsiz yabancı bir süre sonra adeta yaşam belirtisinin olmadığı, her anın bir kısır döngü içerisinde kendisinden önce olan bitenin taklidi haline gelen bu köyde kısılıp kalır. Köylü bu yabancıya önce merak, sonrasındaysa şüpheyle yaklaşır. Ancak bu davetsiz misafir, köy ahalisinin kuytuda kalmış karanlık anılarını tekrar canlandıracaktır. Peki kimdir bu yabancı? Geçmişin hayaleti mi yoksa yarın doğacak olan güneş mi? Yönetmenliğini Mete Sözer'in üstlendiği filmin kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Cem Davran, İlyas Salman, Açelya Devrim Yılhan, Meral Çetinkaya, Ercüment Balakoğlu,Haluk Yüksel, Nebil Sayın, Lebip Gökhan gibi isimler yer alıyor. (beyazperde.com'dan)

Film, salı akşamı Soho House'ta Güneri Cıvaoğlu, Mehmet Y. Yılmaz, Ruhat Mengi, Güngör Mengi, Ali Eyüboğlu, Şirin Sever, Levent Erden'in de aralarında bulunduğu küçük bir davetli grubuna gösterildi. Gösterimden sonra yönetmen ve oyunculardan Cem Davran ve Engin Altan Düzyatan'ın da katıldığı bir soru cevap seansı düzenlendi. Yönetmen Mete Sözer, filmi yaparken gişe kaygısı gütmediklerinin altını çizdi. İrlanda Underground Film Festivali’nde “En İyi Uluslararası Film Ödülü” alan, Alaska-Anchorage Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi İkinci Film” seçilen, Meksika Uluslararası Film Festivali’nde “Gümüş Palmiye Ödülü” kazanan, San Francisco Film Festivali programına alınan Ve Panayır Köyden Gider, cuma günü sinemalarda olacak. 

 

YORUMLAR




DİĞER HABERLER