Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Karadeniz'in atmaca yetiştiricilerinin filmi vizyonda

Karadeniz coğrafyasının en köklü geleneklerinden biri olan ‘atmaca yetiştiriciliği’, yönetmen Elçin Elgür’ün ilk filmi PAÇİ: Av Sanatı’na konu oldu. Filmde genç bir kızın atmaca yetiştiriciliği kültürüyle tanışmasını eşsiz Karadeniz manzaralarıyla birlikte izleyeceğiz

Özellikle Doğu Karadeniz’de yaygın olan atmaca yetiştiriciliği kültürü, Elçin Elgür’ün yazıp yönettiği yapımcılığını Kerim Çakır’ın üstlendiği Paçi: Av Sanatı filmine konu oldu. Filmde unutulmaya yüz tutmuş bir kültür olan atmaca eğiticiliğini ve yırtıcı bir kuşu eğitmenin insan psikolojisine nasıl etki ettiğini izlerken, bir yandan da Karadeniz’in büyüleyici manzaralarına şahit oluyoruz. Geçtiğimiz sene 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren film, 4 Mayıs’ta vizyona girdi.

Filmin konusu

13 yaşındaki Liva, babası tarafından istemediği halde köye, dedesinin yanına bırakılır. En büyük zevki cep telefonundan oyun oynamak olan Liva yeni geldiği bu köyde yaşlı insanların arasında ilgi çekici bir şey bulamaz. Ancak yırtıcı kuşların göç zamanının gelmesiyle işler değişecektir. Doğu Karadeniz’de hayli popüler olan atmaca yetiştirme kültürüyle, dedesiyle çıktıkları bir atmaca avında tanışacaktır. Bu tanışma o andan itibaren Liva’nın geleceğini değiştirecek en önemli dönüm noktalarından biri olacaktır. Dedesinden avcılığın bütün detaylarını öğrenecek ve bölgenin en etkili atmaca yetiştiricilerinden biri olacaktır.

Atmaca yetiştiriciliği

Atmaca yetiştiriciliği Doğu Karadeniz’de Rize başta olmak üzere yaygın olarak görülen bir kültürdür. ‘Ragi’ denilen yemli tuzaklarla yakalanan atmacalar sonrasında bu işe gönül vermiş kişiler tarafından eğitim aşamasına geçilir. İlk olarak atmacanın düz bir çubukta korkmadan sabit durması için bir eğitim verilir. Bu eğitimden sonra avlanma antrenmanlarına geçilir ve atmaca, yetiştiricisinin kontrolünde avlanmayı öğrenir. Atmacalar avlanırken yere yakın uçtukları için, yetiştiriciler avı ‘tente’ adı verilen ve yukarıdan bakıldığında doğal bir alan izlenimi verilen yerlerden izlerler. Avlanma işlemini başarıyla gerçekleştirip geri dönen atmacanın yakaladığı avı saniyelerle savaşan yetiştirici atmacanın ağzından alır, yoksa atmaca avı yiyecektir.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER