Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Hollywood Her Yerde kitabı yazıldı!

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis Behlil’in İngilizce olarak yazdığı kitabı Hollywood is Everywhere Amsterdam Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis Behlil, yeni çıkan kitabı Hollywood is Everywhere: Global Directors in the Blockbuster Erayı anlattı.

Kitap, 1975-2005 yılları arasında Hollywood’ta çalışan yabancı yönetmenler üzerinden Hollywood’un nasıl küreselleştiğini anlatıyor. Yönetmenlerin Hollywood’a nasıl geçiş yaptığına odaklanan kitap; James Bond filmi yönetmenleri, kendi filmlerini tekrar Hollywood şirketleri için çeken yönetmenler ve müzik videoları ile reklam yönetmenliklerinden gelen yönetmenler olarak üç bölüme ayrılıyor. “Hollywood’da çalışmak” denen şeyin aslında fiziksel olarak Amerika’da bulunmakla alakası olmadığını söyleyen Behlil, Hollywood’un 1970’lerdeki gelişmelerle yapısının da değiştiğine dikkat çekti.

 Hollywood’un dünyanın dört bir yanından göçmen yönetmenleri kendine çekmesi, sinemanın sessiz dönemlerine dayanan bir gelenek. Günümüzde film endüstrisi daha da küresel bir hale gelmiş olduğu için, gişe rekorları kıran filmlerin yönetmenlerinin farklı ülkelerden geliyor olmaları da bu geleneğin bir devamı gibi görülebilir. Ancak yaşanan bu durumun içerisinde temel bir farklılık da gizleniyor; bugünün Hollywood stüdyoları, sahiplik yapıları ve finansal bağlantıları ile ABD sınırlarının dışına taşıyor. Bu çerçeveden bakıldığında, günümüzün bu küresel yönetmenleri, eski "göçmen" yönetmenlerden ziyade herhangi bir çokuluslu şirketin üst düzey çalışanlarıyla benzerlik gösteriyor.

Doç. Dr. Melis Behlil, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü bölüm başkanıdır. Türkiye sineması ve medya endüstrisi üzerine yayınları bulunan Behlil, aynı zamanda SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesidir.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER