Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Gece gece televizyonda başkan keyfi

12 Mart günü, yani Perşembe akşamı Amerika’da ABC kanalını açanlar karşılarında ülkelerinin başkanlarını gördüler. Jimmy Kimmel Live!’ın konuğu Barack Obama’ydı.

Geçtiğimiz sene tarihler 9 Ağustos’u gösterirken 18 yaşında, siyah ve savunmasız Michael Brown beyaz bir polis tarafından vuruldu. Obama, Kimmel’ın şovuna çıkmadan bir gün önce ise, protestoların eksik olmadığı Ferguson’da iki polis vurulmuştu. Missouri yine kırmızı alarm durumuna geçti. Ülkenin başkanı gece yarısı bir komedi şovuna çıkıyordu.

Şovda neler oldu, neler söylendi ve en çok neler paylaşıldı bakalım:

.

Obama, Ferguson’a “ortada kuyu var yandan geç” muamelesi yapmadı. Kaldı ki bu Obama danışmanlarının her zaman yaptıkları kıvrak PR taktiklerinden biriydi. Soruların buradan geleceği biliniyordu, kendisinden konuyla ilgili bir açıklama yapmasının beklendiğini de. Konu Jennifer Aniston’un Angelina Jolie’den daha cool olduğunu savunmak olsa bile bir basın ordusu önünde ter döküp demeç vermektense Jimmy Kimmel Live!’da “konuya değinmeyi” ben de yeğlerim tabii ki. “Jimmy’cim Jennifer daha güzel, tartışmaya gerek yok,” şeklinde.

.

Peki konuyla ilgili ne dedi? Özetle; protestocuların polisten gördükleri muamele nedeniyle kızgın olmalarının sonuna kadar meşru olduğunu ama suç oluşturan hareketlerin hiçbir bahanesi olmadığını.

.

Başka ne dedi? Öğrendik ki ABD Başkanı geç saatlere doğru acıktığında “işte buralar hep benim” rehavetine kapılıp sandviç almaya boxerıyla inmiyormuş. (İnmiyormuş? Beyaz Saray’ı avucumun içi gibi bildiğimden mutfağın aşağıda olduğunu  varsayıyorum). Soruya, “yapabilirim ama yapmadım,” diye cevap verdi. Komik çocuk.

.

Programın en çok konuşulan bölümü “Acımasız Tweetler” kısmıydı. Kendisi hakkında Twitter üzerinden yapılan yorumlara kimi zaman sadece gülümsemekle yetindi kimine de laf yetiştirmekten geri kalmayarak. Twitinde “Haha” ve “LOL” ifadelerini kullanan takipçesine ikincisini kullanmanın gereksiz olduğunu söyleyerek bir anlığına 13 yaşına geri döndü. Obama’nın “çelik ayna” anı da diyebiliriz.

.

Kimmel, Obama’yı “ilk Kenya doğumlu Müslüman sosyalist başkan” olarak çağırdı. Jimmy, ciddi misin? Oraları geçmedik mi? Obama, Beyaz Saray muhabirlerine 2011‘de kendi doğum videosu olarak Aslan Kral’ı gösterdiğinde bu espriler bitti sanmıştık.

.

20 Mart günü Kimmel’ın konuğu Kanye West olacak. Zamanında, “Obama’yı kafama estiğimde ararım” tarzında açıklamalar yapan West’e ise Obama köyün delisi muamelesi yaptı. Müziğini severmiş ama öyle dedi.

.

ABD’de sıradan bir gündü. Ülkenin başkanı canlı yayında kendine sokulan laflara gülüyordu.  

YORUMLAR
DİĞER HABERLER