Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı nedir?

Anlatacağız, önce bir filmimizi izleyin.

Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı nedir?

Artemis Yayınları’nın yayımladığı, 470 sayfalık, birinci hamur kağıda basılı, televizyonla ilgili herkesin başucuna koyabileceği, dönüp dönüp okuyabileceği çok faydalı bir eserdir.

Niye alalım Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı’nı?

Çünkü bütün bir yıl içinde ekranlarımızda hangi dizi başladı, hangi dizi bitti, hangi stara ne oldu, kim ne dedi, kim ne yazdı hepsi gün gün bir arada, elinizin altında olacak. Ayrıca, cıvıl cıvıl pembe kapağıyla, nerede elinize alsanız herkesin bakışlarını üzerine çekecek bir kitap. Tecrübeyle sabit valla. Ne sohbetler başlatır o kapak; hele de konu diziler, dizilerimiz olunca… Ya da televizyon meraklısı bir arkadaşınız, yakınınız yok mu? Alın size harika bir hediye.

Bize ne bu bilgilerden, sektörde mi çalışıyoruz ki bunlar elimizde bulunsun?

Aaa, çok haklısınız. Ama yıllıkta sadece olayların dökümü ve yorumları yok, www.ekranella.com sitesine yazan çok kıymetli bir çok yazarın bitmiş veya halen yayınlanmakta olan dizilerle ilgili şahane yazıları var. Aralarından cümleleri çek capslere koy, o kadar yani.

Diziler, oyuncular, sunucularla ilgili kısacık ama çok tatlı yazılar, anekdotlar var.

Her gün duyduğunuz panel, reyting, share gibi terimlerin açıklamaları var.

Niye bu diziler iki bölümde, üç bölümde yayından kalkıyor diye kafa patlatan insanların yol gösterici konuşmaları var. Zehra Çelenk’in akademisyen Tayfun Atay’la yaptığı ve kitapta önemli bir yer tutan sohbetten, acaip bilgi edinebilir, bu bilgileri sağda solda çekinmeden kullanabilirsiniz.

O kadar çok şey var ki…

Kalın kitaplar okumaya alışkın değiliz biz.

Zaten Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı oturup roman gibi okunacak bir kitap değil ki… Başvuru kaynağı olarak televizyonun durduğu odada, ortalarda bir yerde olacak. Televizyon izlerken aklınıza bir şey takıldığında, Google’a bakar gibi bakacak, yani “Ekranellayacak”, ilgili yeri okuyacak, kafanızı rahatlatacaksınız. 2015’de yenisi geldiğinde, 2014 modeli rafa kalkacak.

Kitabı kimler hazırladı, içinde hangi yazarlar var?

Ekranella Televizyon Yıllığı’nın Genel Yayın Yönetmeni Elçin Yahşi, editörleri Binnaz Saktanber ve Nilgün Toptaş. İçinde Yiğit Karaahmet, Perihan Mağden, Tayfun Atay, Ümit Kıvanç, Uygar Şirin, Orhan Tekelioğlu, Uğur Vardan, Feryal Pere, ve yazılarını, özetliyorumlarını her hafta ekranella.com ‘dan takip ettiğiniz Ekranella yazarlarının birbirinden şahane ve eğlenceli yazıları, röportajları var.

Yiğit Karaahmet’ten Modern Family yorumu mu dersiniz, Perihan Mağden’den dizi anneleri analizi mi dersiniz, Orhan Tekelioğlu’ndan çocuk starlar yazısı mı dersiniz, Ece Yörenç röportajı mı dersiniz, günlük diziler fenomeni, The Wire, True Detective, Bu Tarz Benim, Nurgül Yeşilçay, Kerem Bürsin yazıları mı dersiniz...Say say bitmez. Hepsi ve daha fazlası bu kitapta.

Başka ne özelliği var?

Ekranella.com gibi tıpkı, bu da Türkiye için bir ilk. Yani Türkiye’de ilk defa! İki açıdan: Hem, ilk televizyon yıllığı hem de bir internet sitesinin faaliyet alanıyla ilgili olarak yarattığı ‘özgün eser’. Yani sırf sitede çıkan yazılar yok içinde, hatta kitabın önemli bir kısmı özel üretim. Bir de bu yıl kadar çalkantılı bir yıl az bulunur televizyon tarihimiz açısından. Olup biten her şey kayıtlara geçti işte fena mı?

Kaç lira peki bu, nasıl alınır?

Ya valla biraz pahalı. Ama sorun bir niye pahalı? Çünkü içinde fotoğraflar da olduğu için, uzun yıllar saklanacağı için en kaliteli kağıda, en kaliteli şekilde basıldı. Söylüyoruz fiyatı: 35 TL. Fakat, tabii ki çareler tükenmez, internetten sipariş edince çok daha ucuza adresinize teslim ediliyor. İdeefix’de 26.25 TL, babil.com’da 25.55 TL mesela şu an. Aşağıda bazı linkler var. 

 

http://www.idefix.com/kitap/ekranella-kolektif/tanim.asp?sid=ACNNGKEGG6CYBZ4CNYP2

http://www.babil.com/Catalog/Products/Search?productName=%22Ekranella%20-%202014%20Televizyon%20Yıllığı%22&categoryId=0&displayName=TÜRKÇE%20KİTAP

http://www.alfakitap.com/kitap.asp?id=&kitapID=6459

 

 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER