Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Derya Durmaz, Berlinale Talents'da!

Oyuncu / Yönetmen Derya Durmaz, Berlinale Talents’a (Uluslararası Berlin Film Festivali Berlinale Yetenek Programı) seçildi. Program kapsamında Durmaz’ın ilk uzun metrajlı filmi Amerika Otobüsü’nün hazırlık çalışmaları da Alman TV Kanalı Deutsche Welle’de yayımlanacak..

Durmaz ayrıca Berlinale Talents programı ile ilişkili olarak, her yıl Alman Televizyonu Deutsche Welle’nin film sektöründe faaliyet gösteren uluslararası yeni yetenekleri tanıttıkları bir portre çalışmasında yer aldı. Tv kanalı, bu yıl seçtiği iki yönetmenden biri olan Durmaz’ı 28 – 31 Ocak tarihlerinde İstanbul ve Batman’da ziyaret etti. Deutsche Welle’nin Durmaz’ın ilk filmi Amerika Otobüsü için yaptığı hazırlık çalışmalarını anlattığı program 27 Şubat’ta yayımlanacak.

Berlinale Talents Campus Nedir?

Berlinale Talents Campus her sene yönetmenlik, senaryo yazarlığı, yapımcılık, oyunculuk, görüntü yönetmenliği, kurguculuk gibi sinemanın çeşitli dallarında faaliyet gösteren kişileri destekleyen özel bir programdır.

Bu programa bu yıl da 118 ülkeden 2600 kişi başvurdu ve 300 kişi “Yeni Yetenek /Geleceğin Umut Vaat Eden Sinemacısı” olmaya hak kazandı. Programa katılanlar, uluslararası çapta ünlü sinemacılar önderliğinde, hem yaratıcılık açısından hem de ticari başarı sağlayacak ürün üretebilme kapasitesi anlamında desteklenecekler.

Berlinale Talents Campus’ün geçmiş eğitimcileri arasında Wong-Kar Wai, Mike Leigh, Ken Loach, Nuri Bilge Ceylan, Andie MacDowell, Keanu Reeves, İsabella Rossellini, Gael Garcia Bernal, Juliette Binoche, Jane Campion gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyor.

Ihlamurlar Altında, Tövbeler Tövbesi ve Bugünün Saraylısı gibi popüler dizilerde rol alan Derya Durmaz’ın yazıp yönettiği uluslararası festivallerden 10’un üzerinde ödülle dönen Ziazan ve bu sene Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan yine birçok ödül alan Gri Bölge adlı iki kısa filmi bulunmaktadır.

 

 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER