Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Antalya Film Festivali, “Altın Portakal” ödülleri sahiplerini buldu

Tarihinde ilklere sahne olan ve bu yıl ismindeki “Altın Portakal” sıfatının kaldırılıp 52. Uluslararası Antalya Film Festivali olarak düzenlenen festival, 1 haftalık gösterimlerin ardından bugün sona erdi. Cam Piramit’te düzenlenen ödül töreni öncesinde sanatçılar ve davetliler kırmızı halıdan geçerek ödül töreninin yapılacağı salona girdi. Sunuculuğunu Oktay Kaynarca’nın yaptığı gecede ödüller sahiplerini buldu.

 

Gecede en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu kategorilerinde Sarmaşık filmi ödülleri toplayarak 4 dalda Altın Portakal’ın sahibi oldu. Ayrıca ulusal kategoride en iyi film Sarmaşık filmi seçilirken, uluslararası kategoride ise en iyi film Taşa Yazılmış Hatıralar oldu. Uluslararası kategori de en iyi kadın oyuncu Alba Rohrwashers’e seçilirken, en iyi erkek oyuncu da Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Haydar Şişman oldu.

 

İşte Altın Portakal'ı kazananlar:

En İyi Film: Sarmaşık
En İyi Yönetmen: Sarmaşık filminin yönetmeni Tolga Karaçelik
En İyi Senaryo: Sarmaşık
En İyi Kadın Oyuncu: Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Nuray Yeşilaras
En İyi Erkek Oyuncu: Sarmaşık filminden Nadir Sarıbacak
En İyi Müzik: Rüzgar’ın Hatıraları ve Kalandar Soğuğu olmak üzere iki filme birden verildi
İzleyici Ödülü: Kümes filmi.


Uluslararası yarışma kategorisinde ödül alan isimler ve filmler de şöyle:


En İyi Film: Taşa Yazılmış Hatıralar 
En İyi Yönetmen: Hussein Hassan
En İyi Senaryo: Kayıp Kızlar
En İyi Kadın Oyuncu: Alba Rohrwashers
En İyi Erkek Oyuncu: Kalandar Soğuğu filminden Haydar Şişman’ın oldu
En İyi Müzik: Kuşatılmış
İzleyici Ödülü: Rüzgarın Hatıraları

 

Yaşam Boyu Onur Ödülü ise Vanessa Redgrave’a verildi. Redgrave’ya ödülünü Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte verdi. Redgrave, ödülden dolayı çok memnun olduğunu belirterek, sözlerini Türkçe “ Teşekkürler” diyerek tamamladı.

 

Altın Portakal Emek Ödülü'nü alan Sonay Kanat, ödülünü Selda Alkor’un elinden alırken gözyaşlarını tutamadı. Kanat, ödülünü beraber çalıştığı tüm arkadaşları adına aldığını söyledi. Alkor da, “Bizlerde bir emekçiydik ve o emekle 52’nci yıla kadar geldik. Biz bu işi gönülden severek yaptık. Bu bizim festivalimizdi. Bugün belki portakalımız kalktı ama belki çok uluslararası olur” dedi.
Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Franco Nero'ya verildi. Bir filmde Atatürk’ü oynamasının istendiğini anlatan Nero, bunun güzel bir hayal olduğunu söyledi.

 

100 bin TL’lik Antalya Film Destek Fonu Ödülü, “Kar” projesi ile Emre Erdoğdu’nun oldu. Senarist Erdoğdu, “Senaryo kağıt üzerinde bir anlam ifade etmez. Senaryo bir hayaldir, siz bir hayali ödüllendirdiniz. Biz seneye bu hayalle sizleri buluşturacağız” dedi.

1 2 3 4 5 >
YORUMLAR
DİĞER HABERLER