Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Yeni nesil tabletler
Sezon: 4 Bölüm: 7

Bölüm neredeyse full Shaw’ın üzerinden yürüdü. Yani benim pek sevmeyeceğim cinstendi :) Her zamanki gibi bir numaramız var ve Shaw ya da Reese ikilisinden biri şüphelinin yanına bir şekilde yaklaşarak gizemi ortadan kaldırma peşinde. Gene klasik bir yöntem olarak onlardan biri olma çabası planı üzerinden yürümeye karar verdiler. Bölüm benim için fazlasıyla “her zamanki gibi”ler üzerine kurulmuştu, o yüzden Person of Interest’in en sevmediğim bölümleri arasına girmiş oldu. Ama eminim ki sezon arası öncesi üst üste iyi bölümler izleriz. O heyecanı tekrardan tatmamız lazım, yoksa uzaklaşırız diziden. 

Bölümde, Shaw tıpkı kendileri gibi çift hayatları olan bir çetenin içine dâhil oldu, hırsızlık çetesi. Adamlar gerçekten işlerinde iyiydi, 10 sn gibi bir sürede bir yeri soyup çıkabildiler. Çete ilk başta Shaw’ı içlerine alıp almama konusunda gene bir “klişe” olarak tereddütte kaldı. Shaw gerekli eşiği geçince (bir yandan da Root ile uğraştı) içlerine girmeyi başardı.

Ardından çetemiz onu bir otele yerleştirdi ve Shaw’ın otelden bir beklentisi vardı: Mücevherlerini koyabileceği bir kasa… Otelin kasasına giderlerken, beklediğimiz oldu ve çete de gelerek kasayı soymaya çalıştı. Burası klişe değildi sadece. Biz birilerinin kasayı bir şekilde açacağını düşünürken, başka bir şeyle karşılaştık. Kasayı bir araca bağladılar ve sürüklediler. Ses duyulmasın diye de dışarıda hazırda bekleyen bir ekip fişek gösterisine başladı, böylece plan çok hızlı ve başarılı oldu.

Root bu bölümde çok üst düzey bir misyonda değildi. Bakıcılık falan yaptı gene, Root’un kimlik değiştirme macerası devam ediyor. Harold ile birlikte onlar da bir olayın peşindeydi. Okullarda çocuklara dağıtılan bir tablet… Tablete yerleştirilmiş gizli kameralar ve çeşitli diğer şeyler sayesinde tableti üretenler bütün evlerde olup bitenden haberdar oluyor. Bunu üretenlerin arkasında da Samaritan’ın olduğunu düşünmek yerinde bir düşünce olur.

 

Bu bölüm iyi ki Root vardı. Ona olan sempatimi ayrı olarak tutsak bile, kadın gerçekten çok iyi bir oyuncu. Bence ABD veya İngiltere gibi ülkelere gidip İngilizcesini geliştirmek isteyen yabancı öğrenciler, speaking konusunda ilerlemek için Root (Amy Acker) ile karşılıklı konuşmalı. En iyi ders olur. :) Bu bölümde de Shaw’ı çete liderinden baya kıskandı. Ama bu durum beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Root ile Shaw arasında sürekli bir ilişki mesajı verilmeye başlandı bir süredir. Çekişmeleri daha keyif vericiydi. Ötesi olursa bence ters tepebilir… Root sevgimi öldürmeyin diyorum buradan senaristlere.

Son sahnede de Shaw’ın Samaritan tarafından yeni hedef olduğuna şahit olduk. Ama isim olarak görmedik. Yani Samaritan, Shaw’ı Shaw olarak hedef almadı. Fakat yüz özellikleri büyük ihtimalle Greer’a gidecek. Açık konuşmak gerekirse, bütün bölümü Shaw üzerinden yürütmeyi düşünüyorsa hala senaristler, ben Shaw’ı Shaw olarak hedefim yaptım bile… Daha çok John, Harold ve Root sahnesi görmemiz lazım. Özellikle Makine-Samaritan savaşındaki olaylara daha çabuk dalınmalı…

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR