Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Yarım kalmış işler
Sezon: 5 Bölüm: 22

Aşkınızla ilgili düşüncelerim pek değişmedi ama bu bölüm sevdim ben sizi.

Sevilen ve sövülen vampir dizimiz The Vampire Diaries’in en nihayetinde beşinci sezon finalini de görmüş olduk. Onay aldığını duymuşsunuzdur, daha önce de bahsetmiştim zaten. Geçtiğimiz bölümün sonunda olanla herkesi şok eden dizi, bu bölümde bunu toparlama yolunda bir adım attı ve o yolda güzel bir ilerleme yaşadık. Bu bölümün sonu da elbet diğeri gibi çoğu kişi tarafından laf sayılacak bir şey olabilir ama ben geçenki kadar çarpılmadığını söyleyebilirim. O bir başkaydı. İnsan ileride toplayacaklarını bildikleri için ciddiye alamıyor açıkçası.

Ayrıca ben sonunda ne olacağını da bilerek izledim. Bilmem farkında mısınız ama ne olduğu Twitter Worldwide Trends’e bakınca tahmin ediliyor, zira ben bu yazıyı yazarken saatlerdir orada bulunuyor olmakta. Gelelim artık bölüme:

Bu bölümü daha önce hafif hafif denediğim şeklin bir uygulamasıyla yazayım diyorum, yani Photo-Recap dediğimiz bir şekilde. Nasıl olacak bilmiyorum ama başlayayım:
 


Geçen bölümün sonunda ölen Stefan az daha bir de uçup gidiyordu ki sadık dostu, en iyi arkadaşı Lexie tarafından kurtarıldı. Lexie sezon finalinde görmeyi beklediğim ve istediğim biriydi. Bölümün sonunda geri dönmemeyi seçmesi kalbimi kırdı ama onu tanıyoruz, onun yolu bu. Yarım kalan işini tamamlayan Lexie huzur da buldu.
 

Lexie Stefan’ı kurtarmakla kalmayıp beklenilen Steroline konusunda da açık sözlülüğünü gösterdi. Bayıldım valla. Stefan iyi, hoş, temiz kalpli ama biraz kalın kafalı Lexie’ciğim. Görse şimdiye çoktan yol almışlardı. Stefan öteki taraftan döndüğüne göre ikili arasındaki ‘artık’ olacak her şey sonraki sezona kaldı. Neyse ki en azından fitili ateşlediler.Damon da öteki taraftan geri döndüğünde şunun kulağını bir çeksene Alaric? Bu bölümdegeri dönenlerden biri de Alaric oldu. Kendisini severdim ama Lexie Stefan için kendini feda ederken sen niye ilk önce pat diye Bonnie’den geçiverdin? Yol vereydin ya Damon’a? Haklısın, senarist olan sen değilsin tabii cümlesini sevdiğim.
 


Hiç Tyler’sız olur mu? Allahın faydasızı ölmesine rağmen geri döndü. Markos’un acımasızlığı kendisini sevmesem bile bana fazla gelmişti. Geri döndüğünde artık vampir bile olmadığına göre makul bir zaman aralığında ölebilir. Senaristlere bu konuda teşekkürlerimi iletiyorum, gerisini de sakıza bağlamayın lütfen. Sakın birisi tekrardan vampir yapmasın şunu!
 


İkilimiz birlikte Görevimiz: Katliam’ı gerçekleştirdiler. O arada tekrar bir araya da geldiler. Bölümlerce ‘sunum şekli’ nedeniyle uyuz olduğum ‘Delena’ aşkını bu bölümde sevdim. Gerçi Elena’nın Damon’ın arkasından ağlamayı becerememesini bu noktada yok sayıyorum. Katherine’i oynayanla bu kızı oynayan aynı kişiydi, değil mi? Neyse.Büyükanne bu bölümde pek şeker ve pek gizemliydi. Kendisini seviyoruz. Kurduğu bu cümle yüksek ihtimal Bonnie ve Damon’ın geri dönüşünde anahtar olarak kullanılacak. Umarım araya kaynama olmaz. Dönmek isteyip de dönmesi gereken herkes döndü zaten.
 


Bu bölümün en şaşırdığım kısmı büyüyü yapmak için yardım aldıkları kişinin Silas olmasıydı. Sonunda o da içeri çekildi ve kalakaldı. Es geçmeyeyim: Silas > Markos. Bölümün sevdiğim diyaloglarıysa: “Beni alamayacaksın,” – Lexie ve “Bu onun yarım kalmış işiydi,” –Stefan. Bonus: “Artık melez değilim,” – Tyler.
 


Ölse de geri dönenler: Luke, Enzo, Alaric, Elena ve Stefan. Geri dönemeyip arkada kalanlar: Damon ve Bonnie. 3 kesin ölü: Damon, Bonnie, Markos. Lexie ve Gram dönmemeyi seçti, Markos ve Silas isteseler de geri dönemedi. Kol’a ne oldu, Jenna niye gözükmedi o da ayrı konu. Matt’i sağ salim kurtardık sayın seyirciler. Damon ve Bonnie de elbet dönerler.

Koca bir sezon boyunca diziyi sabırla çeviren Ozan’a teşekkür etmemek olmaz tabii ki. Kendimden de biliyorum, bu işler o kadar kolay değil.

* 22 bölümlük sezon için ikisi ilk beş bölümle ilgili özet yazısı olmak üzere 19 yazılık bir ÖzetliYorum serüveni olmuş. Yayında, yapımda, editlemede ve okumada katkısı olan herkesin eline sağlık. Yazanla ilgili diyecek bir sözüm yok, onu Allah bildiği gibi yapabilir. Kalın efendim sağlıcakla, bari size bir şey olmasın…
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR