Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Unutma(ma)ya çalışmak mı?
Sezon: 1 Bölüm: 1

Buraya da resim altı yazmak lazım..

Adıyla gayet uygun olarak daha önce farklı oyuncu ve senaryolarla izlediğimiz eski bir hikâyeyle karşı karşıyayız. Dizinin adı önceden Mülksüzler olarak açıklanmıştı. Sonradan neden isim değişikliğine gidildiğini bilemiyoruz. Benim  izlememe neden olanlar arasında en büyük pay, diziyi diğerlerinden ayrıran tanıtım fragmanına aitti. Animasyon olarak çekilen tanıtımda Mete, hikayesinden bahsederken “geride bırakalım,” repliğinin kime ait olduğunu görmekten etkilendim ve uzun bir aradan sonra beni meraklandıran bir dizi bulduğuma karar verdim. Biliyorum ki diziyi başkasına anlatırken çoğu kişi “çocuğun babasını öldürürler, o da büyüyüp intikam peşine düşer,” diye özetleyecek. Aslında o kadar basit değil. Tabii ki bir seçim yapılması gerekecek. Sevdiği ve intikamı arasında  kalacak olan kahramanımızın gelişimini ve değişimini göreceğiz.

İYİ ÇOCUK
İlk bölüm doğal olarak karakterleri tanıyarak geçti. Mete, çok sert gibi görünmeye çalışan, babasının bir tuzağa düşürülerek öldürüldüğü iddia edilen bir genç adam. Baş düşmanı babasının katili olarak bildiği Boztepeli ailesi. Mete intikamını almak için daha önce Boztepeliler’in elemanı olan birinden yardım alıyor. Kendini ‘Vicdan’ olarak tanıtan bu karakteri, bilenlerin hemen tanıyacağı bir isim seslendiriyor. Aktör ve ses sanatçısı Haldun Boysan. Mete’nin görünmeyen ortağı Vicdan, babasını öldürenleri çok iyi tanıyor ve tüm açıklarını Mete’ye aktarıyor.

Fotoğraf altı bekliyor

KÖTÜ ADAMLAR

Murat Boztepeli, kötü adamımız. Mete’nin düşmanı, uyuşturucu işiyle geçinen zengin adam. Murat Daltaban’ın canlandırdığı role çok yabancı değiliz. Esprili yaklaşımına, ani parlamalarına, ortalığı yıkıp dağıtmasına hazır olun. “Her kötü zengin adamın bir sağ kolu vardır” sözüne bu dizide hayat veren isim ise Cengiz. Sermet Yeşil’in canlandırdığı Cengiz, tam bir tetikçi ama sevilebilecek bir kötü adam. Yeşil’i en son Şubat dizisinde izlemiştik ve kuşkusuz bu dizide de “ailecek beğenerek izliyoruz” diyeceğimiz oyunculardan biri olacak. Şüpheci ve araştırmacı bir yapıya sahip olması onun kimliğinin güvenilir yanını oluşturuyor. Cengiz’in ayak işlerini hallettirdiği 'Kese' de tam anlamıyla bir serseri. Zevzek, çenesini tutamayan ve pis işlerin vazgeçilmezi olacak kişi. Boztepeliler cephesinde zayıf halka olan isim evin kızı Esra. Tipik bir zengin kızı olan Esra, güzel, bakımlı ve şımarık. Babasının en çok sakındığı, kıyamadığı ve en zayıf noktası.

DİĞERLERİ

Annesi ve babası olmayan Mete’nin kalan tek akrabası babaannesi. Babaanne, görmüş geçirmiş ve naif biri. İlk bölümden anladığımız kadarıyla kendisinden bol bol özlü sözler dinleyeceğiz. Umarım dozunu iyi ayarlarlar. Mete’yle birlikte Murat Boztepeli’nin şirketinde güvenlik müdürü olan Sadri’nin de yaşadığı apartmana taşınmaları tabii ki bir rastlantı değil, hatta Vicdan’a göre bütün planı riske atmak anlamına bile geliyor. Sadri, Mete’nin babasının ölümünde yalancı tanıklık yapmış, despot ama iki kızını çok seven, ortalama bir Türk aile babası. Kızlarından biri Türkan, hırslı bir avukat ve esas kızımız. Mete’yi görür görmez ona vurulduğu ve sırılsıklam aşık olacağı ilk bölümden belli oldu. Geri kalan karakterler ise mahalle eşrafından oluşuyor. Genç ve yakışıklı bakkal Ömer ve taksici Ragıp’ın eğlenceli sahnelerin başrolleri olacaklarını gördük.


fotoğraf altı bekliyoruz.

ŞOV ZAMANI

İlk bölümdeki Görevimiz Tehlikevari binaya girme ve çıkma, ileri dövüş teknikleri gibi sahnelerin iyi çekilmiş, ancak zorlama olduğunu söylemek lazım. Bölümde dikkat çekilmesi gereken bir nokta da Mete’nin düşmanlarını safdışı bırakırken kimseyi öldürmek istememesiydi. İntikam temasının gereği olarak Mete’nin Boztepeli’ye gerekli uyarıyı yapmasıyla bölümü bitirdik. Daha heyecanlandırıcı olmasını beklediğim ilk bölüm beklediğimden zayıftı. Diziden umutlu olduğum için ikinci bölümde hikâyenin daha iyi işleneceğini bekliyorum. Hayal kırıklığına uğramamak dileğiyle…

Dizinin müziklerini yapan Bolahenk’ten bahsetmemek olmazdı. O yüzden onları en sona sakladım. Daha önce Mükemmel Çift, Babam İçin, Halil İbrahim Sofrası, Kaybolan Yıllar, Melekler Korusun ve Eşref Saati’nin de müziklerini yapan grup yine güzel bir iş ortaya çıkarmış. Dizinin açılış temasını dinlemeyi ihmal etmeyin.
 
YORUMLAR




BUNLAR DA VAR