Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Tutunmak
Sezon: 1 Bölüm: 8

Hep telefonda Vicdan'la konuşan Mete, bu bölümde hologramla 'içindeki çocuk'la dertleşti.

Konusunu öğrendiğimde intikamı için geri dönen Mete’nin değişim ve iyileşme sürecinin bu kadar çabuk bu kadar çarpıcı olacağını hiç düşünmemiştim. Mete, yolunu kaybetmek üzereyken intikamının bir parçası olan kişinin kızına âşık oldu ve bu noktada değişmeye başladı. Mete artık ‘onlardan birine dönüşmeden onlardan kurtulma’nın yolunu arıyor. Mete, intikamdan vazgeçmeye çalışan bir aşık olmayı seçti. Bölüm boyunca küçüklüğüyle başka bir deyişle vicdanıyla, elleri temiz, intikam istemeyen, içindeki Mete’yle hesaplaştı ve kendine bir çıkış yolu aradı. Mete’nin bu yoldaki en büyük silahı Türkan’a olan aşkı olacak. Türkan’ın Mete için endişelenip kendini tehlikeye atması, Mete’nin ona sözler vermesi bu aşkın başladığının sinyallerini veriyor.

VİCDAN
Dizi başladığından bu yana öldürmeyen hatta düşünmeyen Mete, Cengiz’in kuryeyi öldürmesiyle kelimenin tam anlamıyla dehşete kapıldı. Kendi kendine “Ben ne yapıyorum?” diye sorgulamaya başladı. Bu olay bir yerde Mete’ye aslında intikam istemediğini gösteriyor. Babasını öldürenleri öldürmenin kendisine daha fazla zarar vereceğini görüyor ve aşkına tutunmaktan başka çaresi olmadığını biliyor. İntikamcı olmanın onu katil olmaktan öteye geçirmeyeceğini biliyor ve bu yüzden de Vicdan’la gemileri yaktı. Hatta Vicdan’ı ufaktan da olsa tehdit etmekten kaçınmadı. Bu noktada Vicdan’dan biraz bahsetmek gerekiyor. Vicdan için intikam Boztepeli’yi ve tüm ekibini öldürmek anlamına geliyor. Vicdan’ın doğruları artık Mete’nin doğrularıyla örtüşmüyor. Perde arkasından Mete’yi bir piyon gibi kullanarak kendi intikamını da almaya çalışırken, artık kontrolünü kaybetmiş görünüyor. Türkan’la uğraşmaya başlaması buna en güzel örnek olarak görülüyor. Esra’yı kaçırma planının sonucunu ise bir sonraki bölümde keşfecedeğiz. Vicdan, dizinin görünmeyen ve gücünü kestiremediğimiz en kritik karakterlerinden biri olmaya devam ediyor.


Nur yüzlü, şerbet sesli Asiye Hanım, ekranların son yıllarda gördüğü en natürel bilge. Gerçekten.

KIZLARINI KORUMAYA ÇALIŞAN BABA
Sadri’nin, Mete’ye kafayı çoktan taktığını biliyoruz. Mete’den ve Asiye Sultan’dan da gereken cevabı aldı. Sadri’yi kızını bir dönem batmış olduğu ve artık kurtulamadığı pisliklerden uzak tutmaya çalışan bir baba olarak düşünmek en doğrusu. Sadri’ye kızsak da içinde bulunduğu pozisyonda onun doğrusu Türkan’ın Mete’yle birlikte olmaması. Diğer bir doğrusu da kızlarının Boztepeliler’le herhangi bir şekilde ilgilerinin olmasını istememesi.

HAFTANIN AŞKI
Dizinin çifti hangisi diye bir soru sorsak izleyenlerin büyük bir çoğunluğu Mete ile Türkan’ı seçer. Haklılar mı evet hem de çok haklılar. İntikamı ile arada kalan Mete ile Türkan’ın aşkı başrol olmalarından da dolayı dikkatleri üzerine topluyor. Olması gereken de bu. Ama dizide sessiz ve şiddetli ilerleyen bir şey var ki o da Ömer ile Zeynep’in aşkı. Dizinin başlangıcından bu yana Ömer’in penceresinden takip ettiğimiz aşkın karşılıklı olduğunu apaçık şekilde öğrendik. Zeynep’in Ömer’e bakışlarında gördüğümüz şeyin ne olduğunu açıklamamıza gerek yok. Bu bölümde Mete ile Türkan aşkının sıcaklığını ve tutkusunu nasıl gördüysek Ömer ile Zeynep’in arasındaki çekimi de öyle net gördük.

ANKARALI RAGIP
İki haftadır kilitli odanın akıbetini merak etmekten çeşitli komplo teorileri üretme kıvamına gelmiştim ki sonunda büyük gerçek açığa çıktı. Meğerse bizim ‘şey şey’ Ragıp aslında Ankaralı Ragıp’mış. Dizinin en eğlenceli rolü benim için artık Ankaralı Ragıp’tır. Ankaralı şarkıcı kariyerinin hatıralarının ortaya çıkmasından çok utanan Rezzan Hanım’ın Ankaralı Ragıp’a bakışlarına dikkat edin. Rezzan Hanım, bildiğiniz abayı yakmış durumda. Buradan da bir aşk çıkmazsa başka bir şey bilmiyorum. Hadi hayırlısı.

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR