Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Seviyorsan git konuş bence
Sezon: 1 Bölüm: 11

Vicdan’ın ekibine katılan Sadri, Maskeli’ye yardım ediyor.

11. bölümü geride bırakmışken dönüp bakıyorum da şu bölüme kadar o kadar çok olay izledik ki aksiyona, sürprizlere ve çözülmelere doyduk. Bu sırada aşk ve entrikanın da hikâyeye ince ince işlenmesiyle Eski Hikaye yürümeye başladı. Reyting kaygısı yaşamaması dizi için önemli bir şans. Öte yandan daha erken bir saate çekilmesi riskli de olsa kanalın diziye inandığını gösteriyor. Umarım bu durum bu şekilde devam eder. Öncelikle çoğu kişinin diziyi ilk bölümü izledikten sonra devam etmediğini veya gelecek görmeyerek bıraktığını düşünüyorum. Ama ilk bölümden sonra “Klasik bir intikam dizisi olacak.” diyenler için gelenekler yıkıldı ve bu dizi sessiz şekilde ilerliyor. Gerçekten ‘fark’ yaratmayı başardığı için fırsat verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bir elin parmağını geçmeyecek kadar Türk dizisiyle ilgilenen birinden, hatta bir sezonda 10’dan fazla yabancı dizi takip eden birisinden bunu duyduğunuzu hatırlatırım.

ÜÇ KİMLİK, TEK ADAM
Hikayeye dönecek olursak maskelinin kaçışına yardım eden Sadri’nin kendisiyle hesaplaşmanın sonuçlarını izledik. Dizinin başlangıcından bu yana ‘aile babası’ olarak tanıdığımız Sadri’nin bir bölümde üç farklı kimliği olduğunu izledik. Artık Vicdan’ın deyim yerindeyse oyuncağı, tetikçisi, ‘ne isterse yapacak’ olan Sadri, yine Vicdan’ın yönlendirmesi sonucu Murat Boztepeli’nin ekibinin de ‘Sadri Abi’ si oldu. Boztepeli’nin gözüne girerken Kese’nin Berkes’e çalıştığını açıklaması ise müttefikleri tekrar karşı karşıya getirdi. Kese’yi kurtaran doğal olarak Mete oldu. Bu kritik hamle üç duruma yol açtı: Ateşkes bozuldu, sevdiğimiz, delik deşik olsa da ölmeyen Kese paçayı yırttı ve Cengiz’in hanesine koca bir eksi daha eklendi. Mete’nin Boztepeli’nin en güvendiği kişi olma projesinin tıkır tıkır işlediğinin göstergesi Cengiz 2.0’ın kontrolünü kaybetmek üzere olduğuydu. Verilen bütün işleri batıran bir kimlik çizen Cengiz için tren kaçıyor. Maskeliyi öldürdükten sonra vicdan azabı yaşayan ‘Aile babası’ Sadri’yi ise çok zor günler beklediğinin sinyallerini aldık. Maskelinin de Vicdan’ın sıradan bir adamı olduğunu öğrenmiş olduk. İleride başka maskeliler çıkması da pek muhtemel görünüyor.


Mete’yi ele geçirme planları yapan Esra, çalışmalarının sonucunu aldı.

SÖYLENEMEYENLER
Söylenen çok şeyin yanında söylenemeyenlerle dolu bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Kendisine bile o itirafı yapamayan Zeynep’in, Ömer’i paramparça ettiği sahne dizinin şimdiye kadarki en üzgün sahnelerinden biriydi. Ailemizin bakkalı Ömer aşkından kolay kolay vazgeçmez ama Zeynep’in de artık Ömer kadar üzüleceğini, hatta üzülmeye başladığını, bir şeylerin farkında olduğunu söyleyebiliriz. Yaptığı hatanın farkına vardı ve önümüzdeki bölümde bunu telafi etmeye çalışacaktır.

Apartmanın yeşeren diğer ilişkisi ise daha önce dillendirdiğimiz Ankaralı Ragıp ile Rezzan. Bu bölümde net şekilde hissedilen olayın detaylarını İlerleyen bölümlerde sıkça görürüz.

BİRİNİ SEVİYORSAN
Türkan ile yolları ayrılmış gibi görülse de vazgeçmeyen Mete, ölen maskeliyi Vicdan olarak düşününce Esra’ya dönüş yaptı. Bunu yaparken iyi mi yaptı kötü mü yaptı tartışmayalım. Vicdan’ın sözlerini dinlemediğini görsek de bu hareketi Vicdan’ın defalarca kez tekrarladığı Boztepeli’nin zayıf noktasına çalışmaktan başka bir şey değildi. Fırsatı iyi değerlendiren bu Esra, Türkan’ı safdışı bırakmak için herşeyi yapar.


Bu gülümsemenin tek bir açıklaması var: Seni seviyorum.

Esra’ya rağmen Mete’nin Türkan’ı aklında çıkarmadığını, ona ne kadar aşık olduğunu, bu isteğinin intikamını bile alt edeceğini gördük. Türkan’a ne kadar çok değer verdiğini, onu üzdüğü için onunla birlikte olmak, konuşmak için çabalarını izledik. Türkan ise söylediklerinin arkasında durarak – her ne kadar Mete gibi düşünsem de – doğru yaptı.

Mete’nin geçmişini, yapmak istediğini söyleyememesi, Türkan’ın doğal olarak gizli, saklı hiçbir şey kalmamasını istediğini bir kez daha belirtti. Söylenemeyenler gerçekleri isteyen Türkan’ı haklı çıkarttı. Bu duruma Mete “Ben sana mutsuzluktan başka bir şey veremem” desin, Türkan “Haklıyım,” desin, biz de “Olmadı,” diyelim. Sonuç olarak böyle buruk bir final oldu. Biterken çalan şarkının şu sözleri ise Mete’nin durumunun yazıya dökülmüş halleriydi:

Hatırla,
Kaybettiğin her şey gibi
Yabancı bir korkak belki
Böyle hatırla..
Sarılıp kendine sıkıca
Bu hayat benim değil de
Beni biraz da böyle hatırla..

Yeni bölümde görüşmek üzere.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR