Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Schrödinger'in Kedisi
Sezon: 4 Bölüm: 13

Schrödinger'in kedisi: Bir kedi, bir küçük şişe zehir ve radyoaktif kaynakla kapalı bir kutuya bırakılıyor. Eğer içerideki monitör radyoaktiviteyi algılarsa (azalmakta olan tek atom) küçük şişe kırılır. Zehir kediyi öldürür. Bir süre sonra  kuantum mekaniğinin Copenhagen anlamlandırması kedinin bir dalga fonksiyonu olduğunu, anlık olarak hayatta veya ölü olma ihtimalini vurgular. Kutuya bir kez bakıldığında kedi ya canlı ya da ölü olabilir, ikisi birden olamaz.

Tıpki Shaw’un durumu gibi Schrödinger’in kedisi. Sameen Shaw. 30’larında. Ağır yaralı. ARANIYOR! Bütün bölümün, son sahnesine kadar bu kadarcık bir özeti aslında bunlar. Shaw’un vurulduğu bölümden beri bir arayış içindeyiz, bu da ana konudan ve paralelinde ilerleyen Elias-Dominic savaşından bizi uzaklaştırıyor.

Bu bölümde de, ülkenin başka bir bölgesinde bir kamyonda Shaw’a ait olduğu düşünülen bir iz bulunmasıyla, yolculuğumuz başladı. Root’u zaten bağlasan durmaz. Gidildi, bakıldı ve görüldü. Kamyonun içinde kanlı bezler ve çeşitli medikal cihazlar vardı. Ve zihnimize bir soru düştü: Yoksa Shaw yaşıyor mu? Benim gibi dizinin yazarlarının röpörtajlarını takip eden biriyseniz, içeriklerden çıkardığımız Shaw’un ölmediği durumunu da tahmin edenlerden olarak, bu soru bizi çok heyecanlandırmazdı. Öyle de oldu. Peki nerdeydi bu Shaw? Ele geçirdiğimiz bir kadının çeşitli işkenceler sonucu konuşturulmasıyla, başka adreslere, aksiyon dolu yolculuklar yaptık Reese ve Root ile. Bölümün alt metninde bizi heyecanlandırmayan şeyler olunca, aksiyonlar da tatmin etmedi. İzledik öyle işte. Root gene God Mode’a bağladı tabii ki. John bildiğimiz gibi silahşörlüğünü konuşturdu. Sekansın diğerlerinden farkı, her zamanki gibi John aksiyon ortasında tehlikedeyken gelen bu kez Fusco ya da Shaw değil, Root oldu. Ama bunu kabul etmeliyim. Ben bu ikiliyi ( Reese – Root )  tuttum.

Gelelim final sekansına. Çareler tükendi. Yapılacakların tamamı yapıldı. İş artık makineye kaldı. Root da dedi ki “Makine bence Shaw’ın nerede olduğunu da, yaşayıp yaşamadığını da biliyor.” Doğru, biliyor. Hatta o yüzden Shaw’un unutulması gerektiğini söyledi kendi dilinin döndüğünce. Bu durum Root’un hoşuna gitmediğinden, Harold’a kibarca posta koydu ve gitti.

Son sahnede de gördük ki; Shaw, Greer tarafından özel olarak bakılmakta. Ve belli ki kendinde değil. Çünkü Greer’in tarafına geçmiş. Orayı eminim zamanı gelince bağlayacaklar. Burdan da iyi malzeme çıkabilir. Ama benim gönlüm hala yarıda kalmış Elias – Dominic savaşında. Sanırım bu savaş kaldığı yerden başladığında, Elias  güç toplamak için kısa bir süreliğine yer altına çekildi diyecekler. Sonrasında da bombayı patlatacaktır Elias... Malum bir intikam borcu var Dominic’e..

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR