Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kim bu Maskeli?
Sezon: 1 Bölüm: 10

Ölümle dalga geçen Tarantino Kese'yle tanışın.

Kim bu Vicdan diye tutturmuşken Maskeli'nin piyasaya çıkması ve üstüne ters köşeyle silkelendiğimiz bir bölümü geride bıraktık. Bölüm sonuna gelmeden önce gelin tansiyonu düşürerek başa dönelim. Geçen bölümün sonunda aradıkları adamın evini bulup, üstüne tuvalette çizgiroman okurken kapı ardından vurulan Kese kefeni yırtmayı başardı. Bu arada Tarantino’ya selam çakmayı ihmâl etmedi. En beklenmedik anda bile espriden vazgeçmeyen Kese, bir gün ölecek olursa ölmeden önceki son sözleri kesinlikle esprili olacak. Kese ile ilgili bölümün asıl olayıysa Boztepeli’nin onu gözden çıkarması oldu. Zaten Berkes’e çalışan Kese’yi bundan sonra karşı takımda izleyeceğiz. Bu arada Maskeli'nin peşine düşen Mete babasının arabasını bulmakla yetindi. Ertesi gün arabayı yerinde bulamasa da bu konu bize babası hakkında bir şeyler çıkacağının ipucunu veriyor.

MUTSUZ AŞIKLAR
Son yazılarımda dikkat çektiğim iki noktayı incelemeden geçmeyeceğim. Birincisi aşk mevzuları açısından olumlu bir bölüm olmadı. Nilüfer’i etkilemesine ve onun için kendini parçalamasına rağmen Berkes’in bir kez daha yalnız kalması bu durumun onun makus talihi olarak kalacağını gösteriyor. Nilüfer demişken onun geçen bölümde doldurduğu ve sahaya sürdüğü Esra, vitesi yükselterek atağa geçti. Önce Mete’nin evine gidip ordan Türkan’ın ofisine gidip Türkan’a gerekli uyarısını yaptı. Mete’den beklediği cevabı alamasa da gözlerindeki ateşi çok net gördüm.

Mete’yi büyük ısrarlarına rağmen sırları konusunda konuşturamayan Türkan ise vazgeçerek Mete’yi tercihleriyle baş başa bıraktı. Bu konuda her iki tarafın da haklı sebepleri olduğunu söylemek gerekiyor. Mete, Türkan’ı tehlikeye atmak istemezken Türkan ise aralarında gizli kalmış bir şey kalmasını istemiyor. Mete’den açılımı göremeyince de kendi yoluna gitmeyi seçti. Esra’yla konuşarak duygularını ona söylemesi ise büyük hataydı. Zaten fırsat kollayan Esra altın bulmuş kadar sevindi dersek yalan olmaz. Önümüzdeki bölümlerde Esra gaza basacaktır.


Mete'yi istediğini belli eden Esra masaya yumruğunu vurdu.

YENİ AŞK ÜÇGENİ
Gelelim mahallenin yeni sorunu olan Ömer’in aşk hayatına. Zeynep’i Pamir’le bir kez daha gördükten sonra iyice deliren Ömer’in imdadına apartmanın gönül işleri uzmanları Rezzan ve Fahriye Hanım’lar el attılar. Ayhan Işık’ın onlara verdiği tavsiyeleri denemeyi de ihmal etmediler. Ömer debelene dursun Pamir, şimdiden bu durumun önde gideni olarak görünüyor. Yalnız şunu söylemek gerekiyor ki Ankaralı Ragıp’ın ilk defa bu kadar geri planda olduğunu gördüm. Onun ‘şey şey’ konuşmasına alışmışken bu bölümde onu özledim.

İkinci konumuz ise sıkça işlenen aile bağları. Evin gidişatından hoşnut olmadığını göstermek için herkesten habersiz izin alıp Kilyos’a giden Sadri’nin eve döndüğündeki konuşması da çok sert oldu. Tüm bu hareketleriyle mevzuyu “Artık benim sözüm geçmiyor”a getirerek resmen masaya yumruğunu vurdu.

BELALI İKİLİ
Tam bir Cengiz-Mete bölümünü izlediğimizi söyleyebiliriz. Özetle az aşklı, bol aksiyonlu, koşturmalı bir bölüm oldu. Boztepeli’nin Kese ve Pamir’in yaralanması üzerine Mete’yi Cengiz’in yanına vermesiyle bu ikili Maskeli'nin peşine düştü. Burada şuna da dikkat etmek gerekiyor ki Boztepeli’nin artık sağ kolları var. Eskiden olsa tek başına Cengiz’i gönderen Boztepeli Mete’yi de yanında göndererek yerini alabileceğini hissettiriyor.


Cengiz ile çiçeği burnunda ortağı Mete ilk operasyonlarında güzel bir uyum yakaladılar.

Maskeli'yi hastanede aramaya başlayan ikili Kabakça Köyü’ne kadar yol aldı. Yaralı olan Maskeli'nin siparişini bakkalda görerek kaldığı yeri de buldular. O ana kadar gittikleri her yerde izini bulamadakları Maskeli'yi ellerinden kaçırırırlarken finalde ona yardım eden birinin olduğunu öğrendik. Bu kişi dizi başladığında Vicdan olduğunu düşündüğümüz Sadri çıktı. Kilyos’a kafa dağıtmaya gitmesinin de ne için olduğunu öğrendik. Sadri’nin kaçırdığı “Maskeli kim?” sorusu ise yeni gizemimiz olarak yerini aldı. Berkes olduğunu tahmin etsem de Vicdan’ın daha önce sevmediği biri olduğunu öğrendiğimiz için bu seçeneği eliyoruz. Biz seçenekleri düşünmeye koyulurken Eski Hikaye de doludizgin devam etsin.

Sonraki bölümde görüşmek üzere.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR