Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
İslamofobi
Sezon: 4 Bölüm: 12

Bir an anlamadım, Person Of Interest mi seyrediyoruuum, Homeland mi belli değildi. Gerçekten garip ve sevmediğim bir bölüm oldu. Tam bir klişe Türk dizisi bölümüydü bana göre. Person Of Interest, üçüncü sezondaki kalitesinden düşüş sinyalleri veriyor şu an. Hikayenin daha da açılmaya ihtiyacı var. Bu bölüm kod adı: Kontrol olan, daha önce Root’la olan sohbetlerinden (!) hatırladığımız karakterimizi gördük. İlk 20 dakika, yani dizinin bölümünün yarısında onu izledik boyuna. Bu tarz politik sahnelerden pek hoşlandığımı söyleyemem. Bir de üstüne son zamanların meşhur gündemlerinden “İslamofobi”yi kattıklarında ne yapıyor bunlar dedim. Dört tane Arap kökenli isme sahip olan Yazılım Mühendisliği öğrencilerinin hikayesiyle başladı dizi.

Kontrol onların peşindeyken, nerede bunlar dediğimiz John ve Root arkadan takıldı peşine Kontrol’ün. Shaw’un en azından şimdilik ölmediğini, ‘esir’ tutulduğunu öğrendik. Beraberinde gelişen sahnelerde; Kontrol’ün sorguya çekildiğini gördük. Kontrol, Samaritan’ın varlığından elbette haberdar olan biri ama neler yapabileceğini, nereye doğru gittiğini ve aslında kendisinin de bir piyon olduğunun farkında olmayan biri. Sonucunda baskın yapıldı mekana, Finch’in de amacı dediğine göre, bu baskını bekliyor oluşuymuş. Nedeni ise baskın timindeki adamlardan biri çift taraflı ajan ve o ajanın telefonuna yüklenecek solucan ile takip yapabilme ve dolayısıyla Shaw’a ulaşabilme. Plan bu. Başarılı olundu. Bir yer bulundu ve oraya doğru giderken sonlandı sahne.

Bir diğer konu da; Samaritan’ın ara yüzü olan “velet”. Herhalde bu kadar uyuz olduğum başka bir karakter olmamıştı bu dizide. Hiç oynayamıyor. Bazı küçük oyuncular vardır, kendilerinden büyük laf etseler bile, vay be ne kadar doğal, güzel oynuyor deriz. Ama bu çocuk bunları söylediğinde ilerletmek istiyorum o anları da bir şey kaçacak korkusuyla mecbur devam… Neyse bu küçük arkadaşımız da, Başkan’la görüşmek için her şeyi yaptı. Büyük ihtimalle birkaç bölüme Başkan - Samaritan sahnesi görürüz.

Son sahnede de, Kontrol, Shaw’un vurulduğu mekana gitti. Baktı şöyle her yere. Acaba burası temizlenmiş mi? Bir şeylerin üstü örtülmüş mü? Son kısımda duvarda bir ip ucu buldu. Yavaş yavaş şüphelenecek bir şeylerden. Kullanıldığının farkına varacak. Sonucunda, ya taraf değiştirecek, ya da cenaze namazını kılarız. İkincisini tercih ettiğimi söylemekle birlikte, geçmiş bölümlerde değindikleri Greer geçmişine daha uzun yolculuklar bekliyorum. Orada malzeme çok, benden söylemesi!

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR