Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
İçindeki sesin adı
Sezon: 1 Bölüm: 9

Türkan: Bu kız da hemen yamanıyor.


Dokuzuncu bölümü de hayırlısıyla bitirdik. Bu bölümle birlikte Eski Hikâye yeni yayın saatine geçti. Artık ağır topların karşısında yer alacak olan dizinin bu saatteki performansını merakla bekliyorum. Bu yayın saatine geçilmesi özetsiz bölümlere veda ettiğimiz anlamına geliyor. Reytinge çok bağlı olmadan devam eden dizinin en büyük şansının TRT 1 olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu arada TRT 1’in bölüm başladıktan sonra reklamsız bir şekilde diziyi yayınlamasının izleyiciler açısından olumlu karşılandığına şüphem yok. Geçen bölümün finalinde Esra’yı kaçıranların düşündüğüm gibi Vicdan’la ilgisi olmadığını anlayarak bölüme başladık. İki bölüm önce Mete’nin kurtardığı ancak öldürülmekten kurtulamayan Azeri mühendis Ferman’ın kardeşinin olayın faili olduğunu öğrendiğimiz yarım kalan bu mevzu böylece kapandı.

ESRA TÜRKAN’A KARŞI
Türkan’ın takipçiliği sayesinde Mete’nin Esra’yı kurtarması, hanesine artı bir puan daha kazandırdı. Boztepeli’nin Mete’yi elinde tutmak istediğini, Esra’nın Mete’nin değerini tamamen anladığını daha net göremezdik. Esra’nın yaşadığı olaydan sonra Mete’ye sarılması, ona ne kadar aşık olduğunu görmemizi sağladı. Nilüfer’in Esra’nın gözünün açılmasını sağlayarak Türkan-Mete ilişkisini öne sürmesi ise aşktan gözü kör olmuş olan Esra’nın önümüzdeki bölümlerde Türkan’ı daha çok sıkıştıracağının sinyallerini veriyor.

AİLE BAĞLARI
Yine dizideki anne-baba kavramlarının güzelliğini ve değerini doyasıya yaşadığımız bir bölüm oldu. Boztepeli’nin Esra’nın kaçırıldığı haberini aldığında şok geçirmesi ve Nilüfer’in kızını kaybetme korkusuyla ne yapacağını bilememesi hanedanlık cephesindeki örneklerdi. Sadri’nin artık kalıplaşmış repliği “Ben kız babasıyım,” ile Türkan’a yaptıklarını savunması, Zekiye’nin herkesi idare etmeye çalışırken üzüntüsünü belli etmemeye çalışan anne olarak yer alması apartmandan alıştığımız örneklerdi.


'Sadece arkadaş' olan Mete ve Türkan denize nazır çay içmeyi çok seviyorlar.

SADECE ARKADAŞIZ
Mete ile Türkan aşkın tanımını yeniden yapıyorlar. Bunu yaparken de öyle çetrefilli, öyle dolaylı ilerliyorlar ki dokuz bölüm geçmesine ve onca işaret vermelerine rağmen hala arkadaş olduklarına inanmak zor geliyor, hatta inanmıyoruz. Birbirlerine “Biz arkadaşız,” yalanını söylemeye devam etsinler, başkalarına, hatta içlerindeki sese birbirlerini sevdiklerini söylemekten kaçınmıyorlar. Kötü bir zamanlamayla Türkan’a “Seni seviyorum,” demesi bir kenarda dursun bu aşk daha çok alevlenir. Bu arada Mete’nin Mandrake ile Narda hikâyesiyle Türkan’a olan hislerini belli etmesi ise güzel bir ayrıntıydı. Birkaç bölüm önceki yazımda bahsettiğim olası Pamir – Zeynep ilişkisinin temelleri bu bölümde atıldı demek yanlış olmaz. Bu ikili arasında bir şey olur mu olmaz mı bekleyelim görelim. Henüz ortada bir şey olmasa da Zeynep’e sırılsıklam âşık olan Ömer’in bu sahneyi gördükten sonraki üzüntüsü bizi de üzdü.

VİCDAN AÇIĞA ÇIKAR
Pamir’in Boztepeli’nin müttefiki olan Berkes’ten aldıkları 700 adresi 12’ye düşürmesi sonucu çemberi daraltan Cengiz ve ekibi maskeli sandıkları Vicdan’ın evini bulmayı başardılar. Evi bulanın Kese olması onun başına bir şeyler geleceğini işaret ediyordu ki öyle oldu. O kadar karmaşa içinde Kese’nin çizgiroman okuma hevesiyse takdire şayan bir hareketti. En ciddi sahnelerde bile lakayt tavırları ve esprileriyle ortamı yumuşatan Kese umarım ölmez.

Son dakikaları nefes almadan izlediğimi söylemeliyim. Diziyi izlemeden önce Twitter’da dizinin yönetmeni Bahadır İnce’nin neden “Bomba gibi bölüm olacak,” dediğini çok iyi anladım. Dizi başladığından bu yana bizi meraktan çatlatan Vicdan’ı siluet olarak da olsa görme şansı bulduk. Kaçış planını bile önceden hazırlamış olan Vicdan, evi bulunmasına rağmen Kese ve Pamir’i yaralayarak izini kaybettirmeyi başardı. Vicdan’ın yüzünü ne zaman göreceğiz bilmiyorum ama böyle güçlü bir karakterin diziye çok iyi geldiğinden eminim.

AYHAN IŞIK
Son olarak bu kadar hengâmenin arasında parlayan bir karakterimiz de var ki onun hakkını yememeliyim. Şu sıralar bakkalda çıraklık kariyerine devam eden ve Abdi Bey’in matematik öğretmeni tuttuğu Ayhan Işık, ‘büyümüş de küçülmüş çocuk’ profilinden farklı bir kimlik sunan bir karakter olarak öne çıkıyor. Konuşmasıyla ve davranışlarıyla ‘olgun’ bir çocuk imajı çizen Ayhan Işık karakterini Atilla Doğukan Türkyılmaz canlandırıyor. Türkyılmaz’ı daha önce yine bir TRT 1 dizisi olan 6 Mantı’da görmüştüm ve dikkatimi çekmişti. Eski Hikâye ile umarım daha iyi yerlere gelir.

Önümüzdeki bölümde görüşmek üzere.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR