Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Hırsızsın Calibe! Çünkü Nazım Bey’in kalbini çaldın
Sezon: 1 Bölüm: 3

Gizleme ne olursun, saklama hislerini… Sen de bana aşıksın, hem de deliler gibi!

Yasak’ı geçen bölümde Calibe Mirel’in oyunu ile Nejat’ı İstanbul’a bağlanmış olarak bırakmıştı. Edibe Hanım ve İhya Bey’in evine ise ayrılık hüznü çökmüştü. Anne ve babasını uğurlamaya gelen Calibe, Nejat ile orada karşılaştı. Nejat, Fransa meselesinin kapandığını söyledi. Nejat’ın varlığı ile güç alan Nabide İstanbul’da kaldı. Yalnız kalan Nejat ve Calibe konuşmaya başladılar. Calibe, Nejat’ın beynini yemeye devam ediyordu. Nejat her ne kadar Calibe’yi istemediği söylese de Calibe için kaldığını hepimiz biliyorduk. Münevver Hanım ise çarşıda gördüğü kolye satma meselesini Nazım Bey’e söylemeye kararlıydı.

Asude’yi dışarda gören Nazım Bey, ateş püskürdü. Edilen kavganın yansıması akşama vurdu. Asude’nin yemeğe inmemesi, Calibe’nin Nazım Bey’i iğnelemesi için bulunmaz fırsattı ama bu konu fazla uzamadı. Zira Calibe’nin gündemi farklıydı, Nejat’ı eve yamamak gibi bir derdi vardı. Nejat’ın sert duruşu Nazım Bey’in aklında yer etmiş, artık ısrar etmemeye karar vermişti. Nejat ve Nabi’nin sofrasının muhabbeti ise Nejat’ın borcuydu. Nabi bütün sululuğuyla parayı Nazım Bey’den isteyelim derken Nejat’ın sert çıkışıyla karşılaştı.

Geçen bölümde Kıymet yaptığı yalakalıkla Calibe’nin dikkatini çekmeyi başarmış olacak ki Calibe ona kalfası olmasını istediği imasında bulundu. Kıymet’in hanımının bu imasına gözleri parladı.

2. gece. Nazım Bey yine muradına eremedi, yine sevişemediler. Calibe’nin bu geri çekilişleri Nazım Bey’i iyiden iyiye huylandırmaya başlamıştı. Gergin sahnelerdeki dalgalı kamera hareketleri ve zumlarla ben de epey huylandım gerçekten. O kamera sallanmasa ve zumlanmasa gerçekten gerilmez ve huylanmazdım. İlla sallanması gerek, evet (!?!?!?!?)

Masada Nejat konusunda istediği desteği göremeyen Calibe bu kez minik Şefik’in üstüne oynamaya başladı. Calibe’nin Şefik’e olan yalancı ilgisi Asude’yi rahatsız etmişti. Kızcağız babasından sonra Şefik’i de Calibe’ye kaptırmak istemiyordu.

Dr. Kirkor’un Nejat’a Fransa’ya gitmesi için verdiği harcırah bohçacı Meril’e yar olmuştu. Kirkor’un düştüğü durum karşısında Nejat çok üzgündü de, ne yazık ki bu sahne de birkaç sahne haricinde yine müsamere tadındaydı. Nejat’ın mizacını anladık ama sert mizaçlı olmak duvar gibi durmak değildir. Burak Yamantürk’ün biraz daha mimik ve ifade kullanması sanırım sorunu çözecektir.

Kıymet kapı dinlemelere başlayarak görevini layıkıyla yerine getireceğinin ilk emarelerini göstermeye başladı. Münevver Hanım, Asude’ye mücevher konusunu anlatırken Kıymet kapıyı dinleyememenin telaşına düştü. Diğer taraftan Nejat, para bulmanın derdine Nabi ile tefecilerin kapısına gitmişti. Kefil isteyen tefeci için Nabi yine Nazım Bey’in adını andı. Nejat ikinci resti çekti. Testici tefecinin tarzı da epey egzantrikti.

Dizinin asıl eğlencesi müştemilatta. Kalfa yeni gelen yamağının sabahın köründe yatağında biterken, Ruşen’e Nabi’den mektup geldi. Paşa kızı diye bildiği Ruşen’e fotoğrafını gönderen Nabi, Ruşen’e abayı yaktıktan sonra gerçeği öğrendiğinde ne olacak merak ediyorum. Umarım tatlı Ruşen’in kalbi kırılmaz.


Asude, Nazım Bey’i kendisine bir türlü inandıramıyordu.

Asude yemedi içmedi Calibe’nin gerdanlığı sattığını babasına yetiştirdi. Calibe ise daha yeni sattığı gerdanlığı almak için Mirel’e yine muhtaç kaldı. Mirel kapıyı Calibe’ye, Nazım Bey ise Asude’ye kapattı. Nazım Bey’ın kızına kızgınlığı aslında haklı çıkmasının korkusundandı belki de. Zavallı Asude ağlayarak kapıdan çıkarken Ali Fuat da onun için üzülüyordu.

Zenginin kokusunu alan testici kararını değiştirip Nejat’a para vermeye karar vermişti. Parayı alan Nejat, Kirkor’un yolunu tuttu. Nabi ise ‘paşa kızı’ Ruşen’le konuşacaktı. Konak dizilerinin vazgeçilmezi müştemilatta herkesin herkese aşık olması durumu tabii ki burada da vardı. Cemal, Ruşen’i gördüğünde gözleri parlamıştı.

Testici tefeci hiç zaman kaybetmedi ve Nazım Bey’in yanına yanaştı. Nejat ve Nabi’nin kendisinden para aldığını söyledikten sonra Nazım Bey bunları dövmekten beter etti. Nazım Bey’in hiç kimseden korkmadığı belliydi de tefeci de altta kalacak gibi değildi.

Nabi, Nejat ve karısı Calibe… Üçünün birleşip kendini dolandırdığını düşünen Nazım eve şimşek gibi girdi. Calibe ise boynundaki gerdanlığıyla karşıladı kocasını. Asude gerdanlığı gördüğünde hayal kırıklığı yaşadı ama Nazım Bey için henüz konu kapanmamıştı, dibini eşelemeye başladı. Tefeciden alınan parayla gerdanlığın geri aldığını düşünen Nazım Bey, konuyu iki gecedir reddedilmesine getirdi. Calibe’yi odaya kitleyen Nazım Bey, hışımla çıktı.

Calibe “al sana gerdanlık!” dercesine Nazım Bey’i böyle karşıladı.

Nabi’yi tefeciler alıkoydu, Nejat ise yumruklarının işlemediği izbandutu testi ile yere serdi. Silahlı adamı da bacağına taş indirerek Nabi yere serdi. Nejat’ın iyi misin sorusuna Nabi’nin cevabı da pek hoştu.

Nejat: İyi misin Nabi?

Nabi: Beni buradan çıkar da sonra muayene edersin! (NEYMİŞ? YERLİ YERSİZ İYİ MİSİN DİYE SORMAYACAKMIŞIZ)

Dayak yemiş Nabi ve Nejat’ın yanına gelen Nazım bey işin aslını öğrenmeye kararlıydı fakat Nejat ona onu ilgilendiren kısmı ile ilgili bilgiyi verdi, Calibe’nin bunlarla ilgisi olmadığını söyledi ve bitti. Kuyumcudan da yalan bilgi alan Nazım Bey, Calibe’nin gönlünü almak için geri döndü.

Nazım Bey: Sen benimsin, seni kimseye bırakmam.

Calibe: Af dilerken bile yukardan konuşuyorsun.

Ve kavga sonrası beklenen ilk sevişme gerçekleşir, Calibe artık Nazım Bey’in karısı olmuştur. Aman efendim evde bir şenlikler, bir telaş… Sanırsınız ki bütün müştemilat gerdeğe girmiştir.

Calibe, müştemilata malzemelerin artık Mirel’den alınacağını söyleyerek Mirel’e ilk mükafatını verdi. Kıymet, Mirel’in varlığından rahatsız olmuştu ama ben ileride iyi anlaşacaklarını düşünüyorum. Ne de olsa ikisi de yağlı kapıya dayanmaya meraklı, değil mi?

Nazım Bey, gerdek gecesinin verdiği coşkuyla Calibe’nin dediklerini yapmaya hazırdı. Kirkor’u kurtarmak için de bir şartı vardı. Nejat’ın konağa yerleşmesini ve aile doktorları olmasını istiyordu. Nejat’ın başka şansı yoktu. Nabi de eşantiyon olarak konağa yerleşecekti. Asude için bu sürpriz olsa da henüz kendisine itiraf edemediği hoşlanmanın ilerlemesinin önü de böyle açılmıştı. Nabi’nin konağa yerleşmesi demek ise Ruşen’in söylemek için ertelediği gerçekle yüzleşmesi demekti.

Dizide sıcak ve samimi bulduğum sahneler genelde müştemilatın ve Nabi’nin bulunduğu sahneler, onun dışındakiler sanki repliklerin zorla ezberletilip bir nefeste söyletildiği müsamereler gibi kalıyor. Kameraların sallanışından ve gereksiz zumlamalardan çok rahatsızım. Gerginliğin bu hareketlerle değil, oyuncuların duruş ve ifadeleriyle verilmesinden yanayım. Müzik temposuyla aynı anda kamera hareketleri duygunun verilmesinden çok ben de yapay bir his uyandırıyor. Deniz Çakır’ın muhteşem mimikleri, Fikret Kuşkan’ın mağrur ve gerektiğinde ateş gibi bakabilen gözleri bence bir sahnede gerekli bütün gerginliği verebilir. Burak Yamantürk için aynı şeyi henüz söyleyemiyorum ne yazık ki ama kendisinin çok güzel bir duruşu ve çalışıldığı takdirde çok iyi bir ifade ediş tarzı olacağını düşünüyorum.

Bu haftalık bu kadar, haftaya görüşmek üzere.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR