Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Gelen gideni aratır
Sezon: 5 Bölüm: 9

Bombalama suçu ile karşıkarşıya kalan Zayeed, Alicia'ya kendini inandırmanın peşindeydi.

Bir cephede parasızlığın belini büktüğü Florrick/Agos, bir cephede varolan müşterilerini kaybetmenin telaşına düşmüş Lockhart/ Gardner… Müşteriler ortak olunca bu iki cephenin de her bölümde karşı karşıya gelmesi artık kaçınılmaz olmuştu fakat bu defa karşı karşıya gelmelerinin suçu ortak müşterinin değil, Lockhart/ Gardner’ın yeni üyesi Damian Boyle’undu. Kimdi bu güzel gülüşlü cin fikirli adam? Gidenlerin yerini alabilecek miydi? Birazdan bahsedeceğim. Florrick/Agos’un bitmek tükenmek bilmeyen ‘bize para lazım’ tartışmasının üstüne bir müvekkil belirivermişti. Zayeed isimli gencin bir bombalama soruşturmasına tabi olmasıyla Alicia’yı zorlu bir dava beklemeye başlamıştı. Zayeed’i sorgulayan FBI ajanlarının kaynağı ise yorumcuları ve katılımcıları ile beslenen bir internet sitesiydi. Sitede Zayeed’e ait olduğu iddia edilen birçok fotoğraf ve bombalamayı onun yaptığını iddia eden birçok yorum vardı. Alicia’nın güdeceği ilk strateji ise internet sitesindeki ilgili başlığı kapattırmak olacaktı. İlk aşama başarıyla sonuçlandı, ilgili başlık kapatıldı ama internet dünyasında işlerin bu kadar kolay olacağını sanırken yanılıyorlardı. Konu başka bir başlıkla yeniden hortladı, Alicia buna izin vermeyecekti.

Lockhart/ Gardner’da ise ekibe yeni birini katma arayışları sürüyordu. Will sıradışı birinin peşindeydi ve bu isteğinin karşılığını Damian Boyle’da bulmuştu. Damian, çoğunluk müşterisi mafya olan bir ceza avukatıydı. Hem yırtıcı, hem uçuk, hem hareketli ama aynı zamanda biraz kural tanımaz mıydı ne? Biz kadınların bu dizideki eğlenilecek erkek arayışı bu güzel gülüşlü adamla son mu bulmuştu yoksa? Damian Boyle, nankörlük etmek gibi olmasın ama, bu kadar sıkıcı erkeğin arasında bir nefes gibi geldi. Bana kalırsa iki bölümdür, hatta bu bölüm bile zorlanan Howard Lyman komedisinin ne kadar basit kaldığını gösterircesine varolduğu sahnelerde bizi güldürmeyi başardı. Damian Boyle’u canlandıran Jason O’Mara’nın biraz olsun tutuk kaldığını düşünsem de ileriki bölümlerde karakteri daha iyi yansıtabileceğini umuyorum.

Alicia, sitede Zayeed’i hedef gösteren yeni bir başlığın açılmasıyla soluğu yine mahkemede aldı. İlk mahkemede karşısında muhatap bulamadığı için işi kolaydı ama bu defa karşısına sitenin avukatları olarak Will Gardner ve Damian Boyle çıkmıştı. Damian Boyle’un bu davadan haberdar oluş şeklini çok mantıksız buldum. Florrick/ Agos’taki eşyaların götürülmesi, sekreterin bu kadar vurdumduymaz davranması bir hukuk firması için çok olası görünmedi gözüme. Tabii işin eğlencesi bu nihayetinde, çok da üstünde durmamak lazım.


Florrick/Agos - Lockhard/ Gardner anlaşma masasında kozlarını paylaştılar.

Dava, sitenin sahte yorumlar atması ve siteye insan çekmesi amaçlı bir robot hesap oluşturduğunun ortaya çıkmasıyla Florrick/Agos lehine sonuçlandı. Damian Boyle ilk girişiminde başarısız olmuştu. En başta Florrick/Agos ’la anlaşma masasına oturmayı tartışıp Damian Boyle’un gazına gelen Lockhart/ Gardner ise kendisini bir anda anlaşma masasında bulmuştu bile. Tam da zafer kazanmanın mutluluğu Alicia ve Cary’nin yüzüne yerleşmişken gelen telefon Alicia’nın afallamasına sebep oldu. Hakimin dava boyunca Alicia’ya özel ilgi göstermesinin sebebi ortaya çıktı. Davanın geleceği ise bu telefon görüşmesinin nasıl sonuçlanacağına bağlıydı artık.


Son dakika gelen telefon Alicia'nın mutluluğunu şaşkınlığa çevirdi.

Bu bölümün yan hikayesi ise Eli ile Jackie arasında vuku buldu. Jackie’nin Eli’ın başına daha çok bela olacağı belliydi de bu defaki mevzuda Jackie’ye ben de hak vermeden edemedim. "Kocamın beni aldattığı bir kadını, oğlum ödüllendiremez," başlıklı konuşması gayet ikna ediciydi. Köprünün altından çok sular geçmesinin gerçekliği bile bu durumu yadsınamaz hale getiremezdi. Bu konuyla da Peter Florrick’in ‘babasının oğlu’ olduğunu öğrenmiş olduk. Armut tam dibine düşmüştü.

 

Bölümden Küçük Ayrıntılar:

- Lockhart/ Gardner’ın kısaltması LG’yi Will’in ilk defa kullanması, Damian Boyle’un ‘O da ne ola ki?’ bakışı tam da benim LG kısaltmasına bakışımı yansıtıyordu. Bu sahneye şahit olmak beni çok mutlu etti.

-Kalinda-Alicia ayrılığında dokuzuncu bölüm. Hala bir araya gelmediler? Neler oluyor?

-Kalinda ile Damian arasındaki kıpırdanmayı hissettiniz mi? Gerçi Damian herkese kur yapacak bir karakter, Kalinda da arada kaynamış olabilir.

- Will ile Diane’in Florrick/ Agos’a girdiklerinde yaşadıkları nostalji, empati yapabilmeleri açısından güzel bir sahneydi. Christine Baranski çok başarılı. Onu her gördüğümde daha çok Diane görmek istediğimi hissediyorum.

-Dava içerisindeki internet sitesi Scabbit, Reddit’i; bombalama olayı ise Boston Maratonu bombalama olayını simgeliyordu ve gerçek yaşamdan başarılı bir yerleştirmeydi.

Aynı zamanda 100. bölüm olan sezonun 10. bölümünün değerlendirmesinde görüşmek üzere, geç kalmayın.

 

 

 

 

*Fotoğraflar, CBS’in resmi internet sitesinden alınmıştır.

 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR