Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Fırtınalar Koparsa Kopsun, Sürüklesin Hepimizi
Sezon: 5 Bölüm: 5

The Good Wife’ın sıkı takipçileri bilirler. Bölümleri birbirinden etkileyici olaylarla bezelidir ve her bölümden ayrı keyif alırsınız. Bu bölüm için ise şunu başta belirtmem gerekiyor ki belki de The Good Wife’ın en iyi bölümünü izlemiş olabiliriz. Dört sezondur Alicia’nın üzerinden inşa edilen, “Tamam, nihayet Alicia yerini buldu, bundan sonra buradan yükselip gidecek,” dediğimiz hikaye, dördüncü sezonun final bölümünden itibaren tasarlanarak bu bölümde keskin bir şekilde yön değiştirdi. Bütün taşlar yerinden oynadı ve The Good Wife’ın neredeyse sıradanlaşacak dediğimiz öyküsü artık bambaşka olaylara gebe. Dört sezon boyunca aynı saflarda hukuk dünyasının tozunu attıranlar artık birbirleriyle rekabet edecekler. Ben şimdiden bundan sonraki bölümler için ellerimi ovuşturmaya başladım.

Beşinci sezonun ilk dört bölümlük özetinde fırtınaya hazır olun demiştim ama böylesini tahayyül etmediğimi itiraf etmem gerekiyor. Will Gardner’ın kendi ofisinden boğazı düğümlenmiş bir şekilde çıkışı, gözünün önünden Alicia’nın ona aşkla bakışları geçerken Alicia’nın ofisine yürüyüşü, odaya girip soğukkanlı bir tavırla konuşmaya başlamasıyla gök gürültülü sağanak gibi yağarak odayı kırıp dökmesi  bir oldu. 

-Seni ben kabul ettim. Kimseler istemezken. Zehirliymişsin!

Will ile Alicia’nın konuşması bittiğinde kafamda soru işaretleri oluştu. Bunca zamandır iyi bir iş kadını gözüyle baktığımız ve gördüğümüz Alicia gerçekten zehirli miydi? Lockhart/Gardner’a ihanet mi etmişti? Ayrılık şekline baktığımda bu soruların cevabını vermem çok da zor olmadı. Alicia’nın verdiği karar iş kararı da olsa ayrılma stratejisi hem etik değil, hem de dalavere ile doluydu.

Bu aşamadan sonra yapılan hamleler, alınan hızlı kararlar çok önemliydi. Tıpkı bir satranç tahtasında hareket edermişçesine herkes oradan oraya savrulmaya başladı. Aradaki küçük sevimli ayrıntılarla (Will ile Alicia’nın tamamen gündelik bir meseleyle ilgili telefon konuşmaları) gerilen ortamın yumuşatılması ve tarafların farklı yerlerden farklı stratejilerle fırlamasını seyretmek oldukça keyifliydi. Tam bitti derken rüzgarın tersine esmesi heyecandan yerinde duramamama sebep oldu.

Diane, Will’e karşı yaptığı yanlışın karşılığını Alicia’nın gideceğinin farkına vararak ve ortaklıktan çıkarılması için oylamaya katılarak fazlasıyla ödemişti. Ee ne demişler? Eski dosttan düşman olmaz. Eski dostların yeni düşmanı belli olmuştu: Alicia/Cary Ortaklığı.

Bir yırtıcı konuşma da Cary ile Diane arasında geçti. Diane, Cary’nin akıl hocası olduğunu düşünürken, Cary ise Diane’in onu önceden kovmasını ve dört yıllıklarla beraber kendisine de sunulan ortaklık teklifinin geri çekilmesini hazmedememişti.

-Bir şey daha var, Cary. Kovuldun.

-İkinci kez.

-Evet ikinci kez. Çık git buradan.

Öncelik Alicia/Cary ortaklığının beraberinde götürmeye çalıştığı müvekkillerdeydi. Dosyalar korunmaya alındı ama bir müvekkil vardı ki onu alan belini doğrultacaktı. Bu müvekkil ise bize hiç yabancı olmayan Chumhum Ceo’su Neil Gross’tu. Chumhum üzerinden tarafların karşılıklı stratejilerinin hızına yetişmek bir hayli zor, keyifli ve aynı zamanda eğlenceliydi. Neil Gross’un çıkarını koruyan tavrı kazananı belirledi. Kazananın belirlenmesi ise beklemediğimiz bir köşeden, Peter Florrick’in hamlesi ile gerçekleşti. Florrick’in son aşamada topa girişinin Alicia ile 10 dakikalık “intim moladan” sonra gerçekleşmesi epey garipti. Sizi bilmem ama o molanın Alicia’nın hırsından kaynaklandığını düşünmeden edemedim. Bu tavra çok da yabancı değildik nihayetinde. Daha önce Will’in yarattığı boşluğu Peter’la doldurduğuna birkaç kere şahit olmuştuk değil mi? Peter için ise bu, uzun zamandır gurur meselesiydi zaten.  Bölümü de yine Peter Florrick’le kapattık. Peter, Diane’i de gözden çıkarmıştı.

Bu sezon ağırlığı daha az olan Kalinda ise bu bölümde kilit karakterlerden biriydi. Safını belirleyip ikili oynayarak Lockhart/Gardner cephesine anlık bir zafer kazandırdı. Alicia’nın arkadaşlıklarına kendisinin verdiği değer kadar değer vermemesi Kalinda’yı yaralamıştı. İlerideki rekabette Kalinda büyük bir koz. Alicia/Cary, Chumhum’la ilk zaferini kazanmış olabilir fakat Kalinda’yı yanlarına almaları, Kalinda’nın hem Cary’nin hem de Alicia’nın zayıf noktalarını iyi bilmesi ve her yere tecrübesiz olan Robyn’den daha kolay ulaşabilmesi Lockhart/Gardner için büyük avantaj. Kalinda’yı kapan kazanır diye bir iddiam yok ama Kalinda’ya sahip olan 1-0 önde başlar diyebilirim rahatlıkla.

Artık savaş baltaları çıkarıldı. Herkes kendi yolunu seçti. Zaten Lockhard/Gardner’dan resmi olarak ayrılmamış olan Diane de muhtemelen firmada kalacak. Bizi oldukça hareketli ve hararetli bölümlerin beklediği aşikar.

6. Bölüm değerlendirmesinde görüşmek üzere, geç kalmayın.

Fotoğraflar:

  1. David M. Russell tarafından çekilmiş, CBS’in internet sitesinden alınmıştır.

  2. David Giesbrecht tarafından çekilmiş, The Good Wife’ın Resmi Facebook sayfasından alınmıştır.
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR