Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Eski dostlar
Sezon: 1 Bölüm: 2

buraya resim altı gelecek

Umutlu olduğum ikinci bölüm beni hayal kırıklığına uğratmadı. Karanlık işler çeviren patronun Mete’yi hesaba katmadığını görmek de şaşırtmadı. Egosunu kontrol etmekte zorlanan birinden böyle davranışlar beklenebilir. Kendine çok güvenen Boztepeli’nin evinin güvenliğini bu kadar zayıf tutan biri olması da Mete’nin avantajı olarak görünüyor.

Cengiz’in sağlam kaynakları olduğunu düşünüyorduk ama bu kadar hızlı yol katedeceği aklıma gelmezdi. İbrahim Ferhat’ın bir oğlu olduğunu öğrendiler ve onun hakkında bilgi olmadığını farkedince tanık korumaya alındığını tahmin etmeleri pek de zor olmadı. Mete’nin babasıyla fotoğrafını bulmaları da işleri iyice karıştırdı. Neyse ki Vicdan’ın haberdar etmesiyle Mete binaya havalandırmadan girerek fotoğrafı ele geçirdi ve bu riski ortadan kaldırdı. Vicdan’ın kim olduğu sorusu dizinin en kritik noktası olmaya devam edecek. Görevimiz Tehlike modunda içeri giren Mete’nin fotoğrafın yanında bulduğu usb diskin içeriğini önümüzdeki bölümlerde göreceğiz. Önemli bir bilgiyi içerdiğinden eminim.

Mete, çok güçlü, sert görünse de büyük korkuları var ve onlarla yüzleşememiş. Kriz yönetiminde şimdilik işleri yürütse de, her şey sarpa sardığında neler yapacak birlikte göreceğiz. Bu arada Cengiz’in işe alım sürecini başarıyla atlatıp resmen kurye olarak Boztepeliler’in içine sızmaya başladı.

METE’NİN KARDEŞİ
Pamir, Mete’nin kardeşi kadar sevdiği çocukluk arkadaşı, diziye dahil oldu. Ancak onu arkadaş kimliğiyle değil Cengiz’in Rusya’dan gelen has adamı olarak tanıdık. Mete’nin başına çok işler açacağı kesindi ve bölüm sonunda bunu net şekilde izledik. Aşk ve intikam derken Mete’nin seçimlerini iyice zorlaştıran biri de Pamir olacak.

Kese’ye bir parantez açmak gerektiğini düşünüyorum. Sokakların kulağı, tek amacı zengin olmak olan, ağzını yayarak ve çoğu zaman da boş konuşan Kese, diziye renk katıyor. Bu arada Kese’nin hiç beklemediğiniz konularda engin bilgileri var, sıradan bir adam değil yani. İlk bölümde Mete’yle aralarının çok iyi olduğunu öğrenmiştik. Mete’nin Boztepeliler’in içine sızmasında önemli bir etken olabilir.

Yine ilk bölümde çok az gördüğümüz Berkes’ten de bahsetmek gerekiyor. Babası öldüğünde Mete’yi kollayan, babasının eski arkadaşı Berkes, fazla güven veren biri. Bu kadar fazlası bana bir şeyleri sakladığını düşündürtüyor. Hikayenin aşk kanadında ise Mete’nin iki kızı da idare etmeye çalıştığını görüyoruz. Türkan şimdiden kıskanmaya başladı Mete’yi, Esra da iyice abayı yakmış durumda. Mete ise ikisi arasında dengeleri ayarlayarak ikisini de planına dahil etmeyi hedefliyor.
FİLMLERDEN REFERANS

Bölümde en çok dikkatimi çeken kare ise Mete’nin odasında gördüğümüz Donnie Brasco (Köstebek, 1997) ve Once Upon a Time in America (Bir Zamanlar Amerika) afişleriydi. İki film de mafya filmleri içinde önemli bir yere sahip. Donnie Brasco’da ana karakter Donnie, mafyaya sızmaya çalışan bir polisi oynarken, Bir Zamanlar Amerika’da ise uzun yıllar sonra büyüdüğü yere dönen bir Yahudi gangsterin yaşamının üç dönemini (çocukluk, gençlik ve yaşlılık) anlatır. Bu açıdan benzer konuların bir şekilde Eski Hikaye’de işlendiğini görüyoruz.
SİLAHI DAYA VE BİTİR

Silahı kafaya dayayarak bölüm bitirmek izleyiciyi her zaman heyecanlandırır. Tetiğin çekilip çekilmeyeceğini bilmemek olayın sürprizini oluşturuyor. Mete’nin tetiği çekeceğini düşünmüyorum. Yine de işlerin o noktaya geleceği günler çok uzak gözükmüyor. Daha heyecanlı olacak olan üçüncü bölümde görüşmek üzere.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR