Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Ben acı severim
Sezon: 1 Bölüm: 4

Calibe’den Nejat’a: O kızın sana tek faydası olur. Onun yanındayken beni hayal edersin.

Geçen hafta yasak aşıkları sonunda aynı çatı altına girmiş olarak bırakmıştık. Öykü bu ya, iki tane hiç tanımadığı genç adamı, genç bir kızı olan baba, evine almakta mahsur görmemişti. Bunu geri kafalılık olarak görmeyin lütfen. Babadır düşünür, hem de 1800’lü yıllardan bahsediyoruz.

Konağın yeni sakinleri geldiğinde Ruşen’i bir telaş almıştı. Nasıl almasındı ki? Nabi’ye söylediği yalan patlayacaktı. Ruşen için ev içinde köşe kapmaca başlamıştı. Evin içindeki gerginlik had safhadaydı da halinden memnun olan da bir tek Nabi’ydi. Nazım Bey mücevher mevzusu konusunda Asude’yi sıkıştırsa da Asude müstakbel kaynanasının adını vermedi. Nazım Bey kızından, özür dilemesini şiddetle istedi.

Calibe, bütün vicdan azaplarını Nejat’a yüklemekte çok başarılıydı. Tefeci olayından kendine pay çıkardı, aşklarından dem vurdu. Bu sırada olan oldu, minik Ruşen’in oyunu sona erdi. Herkesin ortasında Nabi gerçeği öğrendi.


Nabi: Ben bundan sonra yatağım sert yastığım çift olsun isterim Ruşen, senden tek beklentim bunlardır.

Daha önce de söylediğim gibi dizinin en sıcak anları Şefik’in sahneleri. Nazım Bey’in oğluna sıcacık bakışı, Nejat’ın onların bu anlarına şahit oluşu oldukça gerçek ve insanı içine çeken sahnelerdi. Fikret Kuşkan sadece aşık bir adam olarak değil, aynı zamanda baba olarak da izlemeye doyamadığım aktörlerden olduğunu bir kez daha ispatladı. Nejat’ın mizacı da bir tek Şefik’le konuşurken yumuşadığı için Burak Yamantürk de oldukça sıcak geldi bana.

Asude özür diledi, Calibe ise özrü dilemesi gerekenin o olmadığını biliyordu. Ruşen ise çok üzgündü. Kıymet de tespitiyle noktayı koydu: “İkinizin de isteği aynı, sen ona ne kadar aşık olduysan, o da sana o kadar olmuştur,” dedi. Yönünü Münevver Hanım'a çeviren Calibe, mücevher mevzusunun hesabını sormana niyetlenmişti. Münevver’in çıkışı başarısızdı, Calibe Ali Fuat’la Asude’nin evliliğini engelleme tehdidinde bulunarak Münevver’in ağzını tıkadı.

Evin ilk akşam yemeği, bol dokundurmalı, yarı şakalı yarı ciddili geçti. Asude yavaş yavaş Nejat’tan etkilenmeye ve göz süzmelere başladı. Ali Fuat ise eve iki delikanlının yerleşmesinden son derece rahatsız olmuştu. Artık Asude’yi istemenin zamanı gelmişti.

Nejat sırrını ilk kez Dr. Kirkor’a açtı. Ağzından dökülen kelimeler olmasa da gözlerinden süzülen yaştan Calibe’yi kalbinden atamadığını anladık. Dr. Kirkor unutmasını söylerken ona başka birine gönlünü açmasını önerdi. Tesadüf bu ya, trende tanıştığı matmazel de aynı restorandaydı.

Nejat: Hocam, ben başka kadın sevmedim. Nasıl unutulur, bilmiyorum

Nabi nerede falan derken restoranda bitiverdi. Nejat’ın yanındaki matmazel Justin’i görünce hikayeyi yazdı hemen tabii. Dr. Kirkor ise çöpçatanlık yapmakta kararlıydı.

Dr. Kirkor: Matmazel tatlı kız değil mi?
Nejat: Hocam… Beni biraz tanıdın. Ben acı seviyorum.

Ruşen kafayı bulunca evde de tantana koparması kaçınılmaz oldu. Ağzından dökülen Fransız kız muhabbetine Calibe şahit oldu ve sanki hakkı varmış gibi kıskandı.

Calibe’den Nejat’a: O kızın sana tek faydası olur. Onun yanındayken beni hayal edersin.

Nejat geceyi konakta geçirmedi. Bu durum Calibe’nin sinirlerini yerinden oynattı, telaşa kapıldı. Bohçacı Mirel ise konağa gelmeyi hiç aksatmıyordu. Müştemilat Mirel’den dolayı huzursuzdu. Münevver, Ahmet Paşa’nın hanımı Şermin ile Calibe’yi konuşuyordu, Şermin Hanım, Calibe’nin gözünü korkutmaya gidecekti.

Asude, Fikriye ve Ruşen yine kaynatmaya başladılar. Asude, Ali Fuat’a aşık değildi. Fikirdek Fikriye’nin aşk testi oldukça eğlenceliydi. Test sorularını Ruşen de cevaplıyordu. Teste göre ikisi de aşık çıktılar ama testlere göre aşk ölçülseydi, hepimiz kimlere aşık çıkacaktık, öyle değil mi?

Şermin Hanım’ın ziyareti ile Calibe süt dökmüş kediye döndü gerçekten. Paşa karısı Şermin, Asude’yi davetine çağırdı, Calibe’yi yoksaydı. Calibe hiç bu kadar aşağılanmamıştı. Şermin Hanım, birinci raundu kazandı.

Paşaların av partisi, Ali Fuat’ın kız isteme mevzusunu da erteletti. Nazım Bey ava gidecekti, konak beysiz kalacaktı. O gece neler olabileceğini tahmin etmek zor değildi, tahmin etmesek de fragmanlardan görmüştük tabii HAHAHA. Gerçi fragmanlarda gördüklerimizin rüya çıkma olasılığını da cepte tutmakta fayda vardı.

İlk bölümde bilekliğini verip kaçmaya gönderdiği Esma’nın yakalandığını duyan Calibe, soluğu onun evinde aldı. Ağabeyleri, babası karşısına dikilirken Calibe, cengaver gibi çekip aldı kızı yanına. Tabii orada Nejat ve Nabi’nin de olmasının payı yok değildi.

Esma’nın hikayesi, Nejat’ın kalbini yumuşatmıştı. Nejat ile Calibe’nin Esma’ya tavsiyeleri, kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tadında, aslında birbirlerineydi. Saniye’nin adayları kaçırtarak habire boşalttığı yamak kadrosu Esma’ya nasip oldu. Saniye, Calibe’nin emanetini de kaçıramazdı artık.

Nazım Bey’in av partisine gittiği ilk gece, Nejat da evde duramadı. Justin’le rastlaştılar ama Justin geri dönecekti. Kiraladığı odasına Nejat talip oldu. Justin’in odasına daveti ise göz kaçırmalı bakışlara sebep oldu. Konakta ise Esma, kendini sevdirmeye ufaktan başlıyordu. Asude’nin Ali Fuat’la görüşme isteğini diğer konağa uçuran Ruşen’i de Kıymet görmüştü.

“Hastayım, bana Nejat’ı çağırın,” diye krizlere giren Calibe’nin yangınının sebebi belliydi. Nejat, "Ateşin yok, üstüne daha kalın bi’şeyler giy," diyerek Calibe’ya ayarı çekti. Hiç bilmiyorsan tebeşir suyu içeydin be Calibe, oldu mu şimdi?

Asude ile Ali Fuat’ın buluşması, Calibe ve Nejat’ın yanında masum ve sönük kalmıştı.

Gece herkes için kaçak göçek buluşma gecesiydi. Asude de Ali Fuat’la buluşacaktı. Ah bir cep telefonu olsaydı, Calibe’nin işi ne kolay olacaktı. “Aman şimdi boşver Ali Fuat’la Asude’yi, hedefine odaklan Calibe!” dedim o anda. Calibe beni duydu, Nejat’ın odasına gitti. Calibe kırmızılar içinde çok seksi, Nejat ise kendine hakim olamayacak kadar yorulmuştu artık.

Nejat: Calibe, bunun dönüşü yok.
Calibe: Biliyorum. O yüzden, istiyorum.

Av gecesinden yardımcısı vurulmuş olarak dönen Nazım Bey’in konağa girişi ile ateşli sahneler yarım kaldı, vuslat da başka bir geceye ya da güne. Dördüncü bölümden vuslata eren bir yasak aşkı, sonrasında kaç bölüm ayakta tutabilirdiniz ki zaten?

Dördüncü bölüm itibariyle hikayeyi daha da açılmış, diyalogların daha doldurulmuş olduğunu görmek beni mutlu etti. Özellikle zumların ve kamera sallantılarının biraz daha azalmış olması, Burak Yamantürk’ün Nejat karakterini biraz daha yumuşak oynaması, yüz ifadelerini daha çok kullanmasına çok sevindim. Gözlerinin içinin güldüğünü bile görebildim, daha ne olsun! Deniz Çakır, müthiş alımlı, ne giyse yakışıyor, yakıyor. Hem Fikret Kuşkan’la hem de Burak Yamantürk’le uyumlu olması da cabası. Müştemilatın sahneleri oldukça gelişmeye başladı. Oradaki muhabbeti, konağın çekişmeli hallerinden daha samimi ve merak edici bulmaya başladım. Özellikle Saniye ve Esma’nın çekişmesi, Ruşen ile Kıymet’in kıkırdak sohbetleri insana gerçekten kahkaha attırmasa da epey bir gülümsetiyor. Unutmadan Fikriye, Asude ve Ruşen kaynatmalarına da bildiğin bayılmaya ve iple çekmeye başladım.

Bu bölüm gerçekten gerek oyuncular, gerek diyaloglar ve sahneler bakımından beni Yasak’a yakınlaştırmayı başardı. Umarım diğer izleyiciler için de böyle olmuştur ve Yasak reyting pastasından sınıfı geçecek bir pay almayı başarmıştır.

Bu haftalık bu kadar, haftaya görüşmek üzere.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR