Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Avcıyken av olmak
Sezon: 2 Bölüm: 5

Beverly’nin tadına bakan Hannibal gülümsemesi…

Geçen hafta heyecanın dorukta olduğu bir anda bıraktık diziyi. Yeni bölüme tam o anda başlamayacağımızı biliyordum tabii. Zira Will, ne güne vardı? O anı gözünde canlandırmasa hiç olur muydu.?

İki yemek servisi ile başladık. Biri Hannibal’in her zamanki gibi tasvir edilse bile anlatılamayacak güzellikte sunumu bir diğeri iste hastanedeki Will’in yemeğiydi. Hannibal, yine kadim(!) dostu Jack’i misafir ediyordu. Bella’yı kurtarmış olması Jack’in minnet duygularını kabartmıştı. Hannibal ise bu duygunun hedefi olmaktan oldukça hoşnuttu. Jack’i kendisine ne kadar bağlarsa o kadar iyiydi. İnandırıcılığını bir de Jack’in dostluğuna dayadığı zaman işi daha da kolaylaşacaktı.

Gelelim asıl meseleye… Beverly, Freddie Lounds’un bir meçhul ipucu bulması sayesinde bulundu. Freddie, Jack’i “senin ekibinden biri” diye uyardığında Beverly’nin nasıl bir şekilde karşımıza çıkacağından habersiz, oldukça gerildim. Beverly’nin dik bir konumda ve yarısını dilimlenmiş bir şekilde gördüğümde ise bu kadarına da pes demekten kendimi alamadım. Hannibal’de rastladığımız cinayetler her bölüm üstüne kat kat eklenerek bir önceki bölümün çok çok üstüne çıkıyor. İçimdeki psikopatı açığa çıkarmak gibi olacak belki ama Hannibal’in cinayetlerindeki sanat gerçekten büyüleyici. (Tamam, burada bırakıyorum övgüyü)


Sevdiğiniz birini bu halde görseniz, tepkiniz ne olurdu?

Beverly’nin öldürülmesi FBI da derin bir üzüntü yarattı. Jack’in Beverly’yi kimin öldürdüğünü bulmak için Will’e ihtiyacı vardı. En azından başında Will’i oraya getirmesinin tek sebebinin bu ihtiyaç olduğunu düşünüyordum. Will’in, katilin (yani malumunuz Hannibal’in) yerine geçip Beverly’i nasıl öldürdüğünü resmetmesi aşina olduğumuz sahnelerdi ama Will için artık kimin yerine geçtiği çok netti. Bunu Jack’e diyemezdi fakat Beverly’nin aradaki bağı nasıl kurduğunu, nasıl bir yoldan gerçeğe ulaştığını bulursa, katili de bulacağını söyleyerek bunu ona ima etti. Jack, Will’i sadece yardımcı olması için değil, Beverly ile vedalaşması için de olay yerine getirmişti.

Will, Beverly sonrası taktik yürütmeye tekrar başladı. Bu defa kendisine yardım edebilecek kişi olarak Alber Gideon’u seçti. Zira artık sevdiklerini bu işe dahil etmeden, Hannibal’in hedefine koymadan ilerlemek istiyordu. Alana da Jack’le beraber o kişilerden biriydi. Frederic, Alber’i hastaneye getirtti ve Will ile Hannibal arasında oyunlar başladı. Will, Alber’i kendi yanına çekmeye çalışırken Alber’in hayranlığı Hannibal’e yönelikti.

Beverly’nin böbreğine merhaba deyin.

Will’in taktikleri doğrultusunda bir sonraki girişimi Freddie ile röportaj yapmaktı. Bu röportajda amacı hayranını kendine çekmek ve ondan faydalanmaktı. Amacına ulaştı. Hayranı Will’in kaldığı hastanede hademeydi. Will, hademeye emri veren tetikçi konumundaydı artık. Ama bu girişimi Alber sayesinde sonuçsuz kalacaktı. Alber, Will’in hademeye verdiği Hannibal’i öldürme emrini duyup bunu Alana’ya söylemekte gecikmedi. Will’in emri verdikten sonraki sırtından çıkan boynuz ile nefret ettiği şeye dönüşmesi fevkaladenin fevkinde bir tasvirdi.

Hademenin Hannibal’i yüzme havuzunda kıstırıp öldürmesi tabii ki hemen bir silahla şak diye olmayacaktı takdir edersiniz. Hannibal ilk kez bu kadar çaresiz bir duruma düşmüştü ve şu klişe “tam zamanında olaya müdahaleler” de olmasa hayatta kalma olanağı da yoktu hani. Soru-cevaplar, kelime oyunları derken dikkatimi çeken Hannibal’in bir kere olsun kendini açık edecek bir cümle dahi kullanmamasıydı. Bütün cümlelerle üstü kapalı katil benim diyordu ama bu cümleleri asla itiraf olarak kullanılmazdı.

Matthew Brown (Hademe): İrokualar düşmanlarının gücünü almak için onları yerlermiş. Artık Chesapeake Matadoru ben olurum.
Dr. Hannibal Lecter: Beni yersen, olur.


Hademenin Hannibal’i öldürme ritüeli oldukça ilginçti…

Jack ve Alana’nın yetişmesi uzun sürmedi. Ve Jack kadim dostunu ipten almayı başardı. Bir sonraki bölümün fragmanında görüyoruz ki bu olay Alana ile Hannibal’in yakınlaşmasına sebep olacak. Hannibal, Will’in kendisini öldürtmek istemesinin öcünü Alana ile alacakmış hissine kapıldım. Yoksa Hannibal gerçekten mi bağ kuracak Alana’yla? Bekleyip göreceğiz.

Yeni bölüm ÖzetliYorum’unda görüşmek üzere…
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR