Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Aşk iktidarı sever
Sezon: 1 Bölüm: 14

“Söyleyen ve haykıran kıskançlık daima beceriksizdir. Susan kıskançlıktan korkmalı." Riverol

Bölüm, Mert’in Tuğçe’yle öpüşmesini Eylül’e itiraf edişiyle açıldı. Dürüst çocuk vesselam. Suçluluk duygusu içini kemirdi. Diğer dizilerden alışık olduğumuzun aksine, Mert-Eylül-Tuğçe ilişkisinin hızlı gelişmesine sevindim. Eylül, Tuğçe-Mert öpüşmesini bu bölümün sonunda öğrenebilir; Mert-Eylül öpüşmesi bölümler sonra gerçekleşebilirdi. Dilerim hep bu hızda devam eder. Eylül’ün Mert’in hatasına aldırmamış gibi davranması, Mert’e ‘kanka’ demesi çok eğlenceliydi. Söylediğine söyleyeceğine bin pişman etti. Yaralı kadından korkacaksın, kendi canı bir kere acıdı mı bedeli çok ağır oluyor. Fakat ben bu hikâyede en çok Tuğçe’ye üzülüyorum galiba. Evet, Mert-Eylül beraberliği istiyorum; ancak Tuğçe de Mert’i öyle saf, öyle karşılıksız, öyle naif seviyor ki; hani Mert Tuğçe’yle olsaydı da sesimi çıkarmazdım. Ama ne der ünlü bir şarkı “Gönlünü gün edeni sevmez sevda, ister hep onu üzeni.” Mert’in Eylül’e duyduğu arızalı aşk, tam da “aşk, iktidarı sever” cinsinden. Başkalarına ölesiye aşık olma hakkını kendimizde buluruz da, aynı yoğun duyguyu bize besleyenlerden köşe bucak kaçarız nedense. Fikrimizin, hayallerimizin uyuştuğuna değil de gider aynı espriye bile gülemediğimiz, farklı seslerde tınladığımızda ararız sevdayı.


Mira: Onur Yavuzer’in bu haftaki recap’ini okudun mu? 
Yaman: Hayır, ne demiş bizim için?”

Yaman ve Mira beraberliği sorunsuz devam ediyor şimdilik. Birbirlerini keşfetme aşamasındalar daha. Mira Yaman’ın, Yaman Mira’nın hayatını tanımakta. Yaralara merhem olma, her türlü zorluğun üstesinden el ele gelmeye çalışma evresindeler. Sude’ye, Orkun’a, Tan krizine, Leyla tehlikesine rağmen birbirlerinden kopmayacaklarına bir nevi söz verdiler. Zira “aşk, tehlikeyi de sever”.

Yaman’ın Mira’yla geçirdiği güzel dakikalar bu defa Sedef engeline takıldı. Yalnız Yaman’ın Sedef’e olan tavrındaki tonu pek beğenmedim. Biraz önce romantizmi doruklarda yaşayan adam, bir anda kişilik değiştirdi. Sedef’in dediği gibi, öfke kontrol tedavisi almalı. Eh, öyle bir ailede yetişmiş bir adam dört dörtlük olamazdı zaten. O yüzden sineye çektim o maço hareketleri. Zamanla sakinleşmeyi de öğrenir mutlaka.

Bölümde yaşanan bir diğer gelişme de Turunç Nadir’le (nam-ı diğer Kayser Söze’yle) ilgili oldu. Selim, Ender’le gittikleri tatilde Yaman’ın babasının peşine düştü ve önemli ipuçları yakaladı. Yapboz parçalarını birleştirerek en azından Turan Koper’i tanıyan bir adama ulaştı. Bu arada Turan, Nevin’le Hasan’ı da huzursuz etmeye başladı. Geçmişte neler yaşandığı hakkında pek bir tahmin yürütemiyorum doğrusu. Gelecek bölümde Yaman’ın babası ortaya çıkar sanıyorum.

Mert: Açıklayabilirim Eylül, biz aslında Tarkan şarkısına klip çekiyorduk!”
 
Bölüme damgasını vuran anlardan biri de Mert’in rüya sahnesi oldu. Önce ufak çaplı bir şok geçirdik. Mira gelip öptüğünde rüya olduğu anlaşıldı. Çok keyifli ve iyi kurtarılmış bir sahneydi. Taner Ölmez’le Hazar Ergüçlü hakkında kafalarda oluşan tüm tereddütlerin temizlendiğini düşünüyorum bu bölümden sonra. The O.C’deki Seth-Summer ilişkisinden farklı; ama en az onlar kadar eğlenceli çifti başarıyla canlandırıyorlar. Yüreklerine sağlık!

Finalde Yaman Mira’ya Sevdim Seni Bir Kere şarkısı eşliğinde kalbinin kapılarını açtı. Sahnedeki duygu güzeldi; ama her gitar çalan kişi bilir ki, o şarkı öyle iki haftada çalışıp çalınabilecek kadar basit değildir. Adam tertemiz bir arpej atıp üstüne bir de bareli akor basıverdi iyi mi? Bendeniz bunları yapmayı bir senede anca becerdim mesela. Bence arada karıştırsa, akor kaçırsa ya da daha basit bir şarkı çalsa, benim gibi gıcıkların ağzına laf verilmemiş olurdu. Neyse, o kadar kusur kadı kızında da olur diyelim. Çağatay Ulusoy’un ses rengi ve sahnenin atmosferi güzeldi yine de. Aynı anda Mert’le Eylül de mutfakta tutkuyla öpüştüler. Gecenin sabahında Selim, oğlunu Eylül’le beraber uyurken gördü. Sadece masum bir şekilde uyuduklarını, gece başka bir şey yaşamadıklarını düşünüyorum. Ancak Mert bunu, bir süre kimseye inandıramayacaktır. Yaman’la Mira’nın akıbetiyse şimdilik soru işareti. Haftaya öğreneceğiz.

Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gelecek bölümde görüşmek dileğiyle.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR