Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Ailelerin hikayesi
Sezon: 1 Bölüm: 6

Türkan'la Mete, ısrarla 'sadece arkadaş' dönemindeler. Hadi ama, çabuk tutun elinizi.

Dizi başladığından beri bahsetmek istediğim ama bir türlü sıra gelmeyen iki konuya bu yazıda yer vermek istiyorum. Birincisi dizide işlenen aile bağları. Sadri ve ailesi Türk dizilerinde alışık olmadığımız şekilde bir aileyi canlandırıyor. Genellikle hep sorunlu ailelerin işlenmesine alışmışken böyle sağlam, örnek bir aile yapısıyla karşılaşmak beklediğim bir şey değildi. Hayata tutunmaya çalışan iki kız kardeş, her iki tarafı da idare etmeye çalışan, ince dengenin vazgeçilmez bekçisi anne ve görünüşte sert, otoriter ancak bir o kadar da sevgi dolu ve ailesi için elinden geleni yapan baba. Hasta kızı için kirli işlere bulaşmış ve pişman bir şekilde ailesinin geleceğini düşünerek içlerinde bulunmak istemediği kişilerin yanında çalışan Sadri’nin kızlarıyla olan ilişkisini takip etmek gerekiyor. Kimi zaman atışsalar, birbirlerine kızsalar, küsmüş olsalar da birbirlerinden vazgeçmiyorlar. Bu tip durumları hepimiz bir şekilde görüyoruz ya da yaşıyoruz. Bu yönüyle tamamen hayatın içinden bir aile Eski Hikaye’de hayat buluyor.

BOZTEPELİ HANEDANLIĞI
Bir diğer aile örneği de Boztepeli ailesi. Kardeşinin kızını sahiplenen Murat Boztepeli, Esra’yı öz kızı olabilecek kadar çok seviyor, onu herşeyin üstünde tutuyor. Bölümün sonuna doğru Mete’nin arayıp kızının tehlikede olduğunu hissettirmesi Murat Boztepeli’nin sözkonusu Esra olunca ne kadar korktuğunu gösterdi. Sonuç olarak da Mete Esra’nın koruyucu meleği oldu. Mete’nin Esra’ya olan yakınlığı da böylece kontrol altına alındı diyebiliriz. Nilüfer’in dönüşüyle birlikte tamamlanan ailede abi kardeşin arasında ise tamamen çıkar ilişkisi var.

İkinci konu ise dizi başladığından bu yana yazmayı ihmâl ettiğim Zeynep. Bu bölüm itibariyle gördük ki Zeynep dizideki kritik karakterlerden biri olacak. En azından Boztepeliler’de işe başlayarak tehlikeli işlerin kapısını açtı. Babasıyla bir bağı olmadığını söyleyerek işe girmesi de tam ondan beklenen bir hareketti. İş görüşmesine geldiğinde merdivenlerden inen Pamir’in onu görmesi bir tesadüf değilse ileride aralarında bir şeyler olabileceğine yönelik bir işaretti.
Zeynep’li sahneleri izlerken çok keyif aldığımı söylemeliyim. Hele bir de apartmanın büyümüş de küçülmüş mensubu Ayhan Işık da olaya dahil olursa tadından yenmiyor. 
 

Mete'nin Berkes'e diklenme dönemi. Fakat Asiye Teyze ne muhterem bir insan.

KİM BU VİCDAN?
Vicdan’ın kim olduğu sorusunun cevabını bütün izleyenler merak ediyor. Tahminlerimiz de oldu ancak kimi tahmin ettiysek bir şekilde olmadığı hissettirildi. Mete’yi son bölümlerde iyice zorlaması da diğer bir ayrıntı. Mete ne yapsa yaranamıyor desek doğrudur. Cengiz’i öldürmemesine çok kızan Vicdan, Esra’dan uzak durmasını da sert dille eleştirmeden yapamadı. Mete’yi ‘intikam silahı’ haline getirmeye çalışsa da Mete işleri kendi başına yoluna koymayı öğreniyor. Ayrıca öğrendiği, yaşadığı bazı konuları hala saklaması da ona gözü kapalı güvenmediğinin gösteriyor.
Mete’yle ilgili bölümden önemli bir bilgi annesinin bir trafik kazasında öldüğünü öğrenmemizdi. Bu kaza sıradan bir trafik kazası mı yoksa Nilüfer’in birisini öldürmesiyle bir ilgisi var mı bunu henüz bilemiyoruz. Bu ihtimali de göz önünde bulunduralım.

CENGİZ 2.0
Birisine olan güveninizi kaybettiğinizde bunu yeniden sağlamak zordur. Geçtiğimiz bölümde Cengiz’i öldürmeyen Mete’nin amacı onun Boztepeli’ye olan güvenini yıkmak ve aralarındaki kopmaz denilen bağa zarar vermekti. Bu bölümde ise Cengiz’in ‘versiyon güncellemesi’ alarak Murat Boztepeli’ye karşı olan davranışlarının nasıl değiştiğini izledik. Patronunun onu ‘sattığını’ bilen Cengiz gibi zeki bir adamın kafasında ne olduğunu şu an için bilmiyoruz.

007 TÜRKAN
Önce fotoğraflarla Mete’nin geçmişini karıştırmaya başlayan Türkan da ajanlığa soyunarak işi Mete’yi takip etmeye kadar ilerletti. Mete’yi daha çok araştırmaya devam edeceğini biliyoruz. Daha ne kadar çok bilgi elde edebilir bilmiyorum. Mete’nin ona olan ilgisinin ise arttığını söyleyebiliriz. Sadri’nin “Geleceği olmayan adamın kızımla işi olamaz.” uyarısı Mete’yi daha da hırslandırmış olabilir. Esra ile Türkan arasında gidip gelirken Türkan’ın ne kadar gerçek olduğunu görmesi de Türkan’a daha sıkı bağlanmasının sebebi olarak kabul edilebilir. Bu aşk artık yavaş yavaş parlamaya başlayan bir ateş olmaya başladı. Gelecek bölümlerde bu ikiliyi daha yakın göreceğiz.
Yedinci bölümde görüşmek üzere.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR